İçeriğe geç →

Aşk Filmi Önerileri

En iyi aşk filmlerinin derlenmesindeki amaç, aşk filmi türü içerisindeki birçok ucuz örneğin varlığı sebebiyle hayranlarının dahi oldukça sıkıldığı filmlerle, seyircinin karşılaşmasını önlemektir. Sıkıcı konuların bulunmasının yanında, sadece ticari amaçlarla hazırlanmış olan filmler de aşk filmi kategorisinde yer almaktadır. IMDb puanları dikkate alınarak hazırlanan bu listede, seyircilerin en beğendiği 6 filmin detayları açıklanarak, kişilerin en kaliteli aşk filmlerini izlemesi için bir fikir oluşturulması amaçlanmaktadır.

Gece Yarısından Önce – Before Midnight (2013) / IMDb 7,9

Gün Doğmadan ile başlamış olan aşk filmi serisinin son bölümüdür. 20 yıllık evliliklerinin ardından monotonlaşan ilişkisini sorgulamaya başlayan çiftin hikayesini ele alan, romantik bir drama filmidir. Gençliklerinde yaşadıkları tozpembe mutlulukların yerini, artık ciddi ve mantıklı davranışlar almıştır. Birbirlerine duydukları naif sevginin devam etmesine karşın, her ikisinin de çok farklı deneyimlerle karşılaşmış olması, çiftin akıbeti açısından soru işaretleri doğurmaktadır.

Gün Doğmadan – Before Sunrise (1995) / İMDb 8.0

Gün Doğmadan Filmi, tesadüfen trende karşılaşmış olan Jesse ve Celine’nin tutku dolu aşklarını konu edinmektedir. Hiç parası olmadığı için sabaha kadar Viyana sokaklarında dolaşmak zorunda olan Celine, yaşadığı durumu Jesse’ye anlatır ve kendisine eşlik etmesini ister. Celine’nin teklifini kabul eden Jesse, onunla birlikte bir gece boyunca Viyana sokaklarında dolanır. Gün doğmadan hayatlarının en güzel anlarını yaşamış olan bu ikili, birbirlerine olan aşklarını fark edecek mükemmel bir gün geçirmiştir.

Makas Eller – Edward Scissorhands (1990) Aşk Filmi / IMDb 8.0

Edward Makaseller’i geliştirmekte olan mucit, Edward’ın tamamlanmasına fırsat kalmadan hayatını kaybettiği için, Edward makas şeklindeki elleriyle kalmıştır. İnsanlıktan uzakta tek başına yaşam sürdürmek zorunda olan Edward, Peg Boggs adlı kişinin kendisini evine götürmesiyle birlikte yeni bir hayata adım atmıştır. Peg boggs sayesinde sosyalleşmeye ve insanlarla vakit geçirmeye başlayan Edward, zamanla Pig’le bir yakınlık içerisine girecektir. Aralarında başlayan esrarengiz ilişki, bazen komik bazen ise hüzünlü anların ortaya çıkmasına sebep olan bir Frankenstein hikayesine dönüşmüştür.

Aşk – Her (2013) / IMDb 8.0

Theodore Twombly, gelecek zamanda geçen bir olayın içerisinde var olan bir karakterdir. Bu zaman diliminde neredeyse tamamen yok olan, el yazımı mektuplar hazırlayarak geçimini sürdüren Twombly, karısından boşandıktan sonra yalnız yaşamaya başlayan, bunalımda bir adamdır. Yalnız başına geçirdiği günlerden bir tanesinde, kusursuz yapay zekâ yazılımlarının eseri olan Samantha ile yolları kesişir. Sadece sesten ibaret olan Samantha, sanal bir varlıktır. Dünya ve yaşam hakkında sormuş olduğu esrarengiz sorularıyla, Theodore ‘de yeni ufuklar açmıştır. Samantha’nn da desteğiyle, içinde bulunduğu sıkıntılardan uzaklaşmaya başlayan Theodore, zorlu günleri geride bırakacak ve yeni mutluluklara yelken açacaktır.

Saksı Olmanın Faydaları – The Perks of Being a Wallflower (2012) / IMDb 8.0

Okuldaki ortamdan dışlanan ve pasif bir genç olan Charlie, en yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesinin ardından, daha kötü bir psikolojik bunalımın içerisine girmiştir. Bu sıkıntılarını yaşadığı esnada liseye başlamak zorunda olan Charlie, Sam ve Patrick adlı iki kardeşle tanışmıştır. İlk başlarda bu iki kardeş tarafından arkadaş olarak benimsenmese de zaman içerisinde Charlie’nin çekingenliğini gidermek adına bu iki kardeş harekete geçecektir. Charlie’yi kazanmak adına ona destek olacak bu iki kardeş, zaman içerisinde onunla iyi bir dostluk kurarlar. Onların da desteğiyle hayattan zevk almaya başlayan Charlie ile Sam arasında duygusal bağlar oluşmaya başlayacaktır.

Prenses Gelin – Princess Bride (1987) Aşk Filmi / IMDb 8.1

William Goldman’ın Princess Bride isimli romanından uyarlanarak beyaz perdeye yansıyan filmde, destansı bir aşk hikayesi ele alınmaktadır. Oldukça güzel bir prensesin, bir kahraman tarafından kurtarılmasının ardından, prenses için başlayan masalsı hikaye filme konu edilmiştir. Barşollerini Cary Elves ve Robin Wright’in paylaşmış olduğu filmde, karakterlerin gençlik hallerine şahitlik etmek mümkündür. İkili arasında başlamakta olan imkansız aşkın hikayesi, bir dede tarafından torununa aktarılmaktadır. Dilden dile dolaştığı için abartılı kısımların yer aldığı bu hikaye, zaman içerisinde destansı bir prenses masalına dönüşmüş ve etkileyici bir filme konu olmuştur.

Aşıklar Şehri – La La Land (2016) / IMDb 8.2

Sebastian, müzik aşığı bir kişi olarak, geleneksel jazz müziğinin içerisinde yer alacağı bir mekan kurmanın hayalleri içerisindedir. Mia ise kafeteryasında barista olarak görev aldığı aşk filmi platosunun oyunculuk elemelerine başvurarak, kendisi için uygun bir rol almaya çalışmaktadır. Sanatın her alanına ilgi duyarak, hayatlarının merkezine sanatı oturtmuş olan bu iki insan, hayallerinin peşi sıra giderken yollarının kesişmesi sonucunda tanışmıştır. Birbirlerinden hoşlanmaya başlaya bu ikili, aşkın herkese getirmekte olduğu zorluklarla baş etmeye çalışacaktır. Oldukça fazla ödle layık görülen bu müzikal film, modern zamanın masalsı yaşantısı olarak ele alınabilir.

Sil Baştan – Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) Aşk Filmi / IMDb 8.4

Joel Barish adlı bir adam, eski kız arkadaşı hakkında bir duyum alır. Duyduğuna göre eski kız arkadaşı Clementine, kendisiyle yaşamış bulunduğu ilişkiden kalan tüm anıları sildirmek için teknolojik bir deneyin parçası olmayı kabul etmiş ve hafızasını sildirmeye başlamıştır. Duyduğu olaydan oldukça etkilenen Joel, aynı deneye dahil olarak kız arkadaşıyla ilgili tüm anıları sildirmek ister. Tamamen gizlilik prensipleriyle hareket edilerek, kimliklerin saklı tutulduğu bir deneysel tıp merkezinde yürütülmekte olan deney esnasında, tüm anılar birer birer ortaya çıkarılıp silinmektedir. Deneyin bir parçası haline gelen Joel Barish, bu tıp merkezinde anılarını sildirmeye başladığı ilk anlarda her şeyin yolunda gittiğini düşünmüştür. Anıların silinmeye başladığı esnada ortaya çıkan görüntüler sayesinde, kurtulmak istediği eski ilişkisinin güzel şekilde başladığını ancak olumsuz şekilde devam ettiğini fark etmiş olan Joel, aslında standart bir ilişkinin süzgecinden geçmiş olduğunu görmüştür. Anıların tek tek çıkartılıp silindiği işlemin devamında, sadece kötü anıların değil güzel anıların da var olduğunu anlayan Joel Barish, güzel anılarının kıymetini anlayarak bu müdahalenin son bulması için çeşitli çabalar içerisine girecektir.

 

Kategori: Film Önerileri

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir