İçeriğe geç →

Adsense Reklam Birimleri ve Reklam Yerleşimi

Web sitelerinizin üzerinde gelir elde etmenin en iyi yolu Adsense reklamlarıdır. Google Adsense reklamlarını sitenizde yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Adsense’in çalışma mantığı tamamen tıklama ve görüntülenme üzerinedir. Web sitenize yerleştirdiğiniz Adsense reklamlarına tıklandığı zaman belli bir kazanç sağlarsınız. Sektörden sektöre göre farklılık gösterse de en çok kazancı yabancı site (niche) kurarak elde edebilirsiniz. Örneğin Türkçe içeriğe sahip bir sitenizde tıklama başına 10 kuruş verirken bu oran yabancı sitelerde yüzlerce liraya kadar ulaşabiliyor. Bu sebepten dolayı insanlar Türkçe site açmak yerine yabancı sitelere yönelmiş durumda.

Birçok kişi Adsense kodlarını oluşturmayı bilmiyor ve web sitesine entegre etme konusunda pek bir bilgiye sahip değil. İlk olarak Adsense reklam birimlerini inceleyerek giriş yapalım.

 

Adsense Reklam Birimleri Oluşturma

Reklam birimi oluşturmak için Adsense hesabınıza giriş yapın. Daha sonra soldaki panelden “Reklamlar” bölümüne tıklayın. Açılan pencerede ise “Reklam Birimleri” sekmesine giriş yapın. Tüm reklam kodlarını bu sekme altında oluşturacağız.

Açılan sayfada yukarıda “Yeni reklam birimi” yazan sekmeye tıklayın. Karşınıza 4 farklı reklam biçimi gelecek. Metin ve görüntülü reklamlar, eşleştirilen içerik, feed reklamları ve yazı içi reklamlar. En çok metin ve görüntülü reklamları kullanacağız.

Metin ve görüntülü reklama tıklayın. Bu reklam birimini dilerseniz bağlantı reklamları olarak oluşturabilirsiniz ya da isterseniz istediğiniz ölçüde reklam birimi oluşturabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere görüntülü ve metin reklamları olarak reklamlar yayınlanacak. Daha sonra kaydet ve kodu al seçeneğine tıklayarak reklam kodunuzu oluşturmuş olacaksınız.

Eşleştirilen içerik ise her sitede çıkmaz. Bazı şartları taşıyan sitelere özgü çıkan reklam birimidir. Konunuz ya da kategoriniz ile alakalı reklamların çıkmasını sağlar.

Feed içi reklamlarda yine aynı şekilde dikkat çekici reklamlardır. Arka plan, başlık ve yazı rengini ve stilini değiştirerek, reklamın tıklanma olasılığını arttırabilirsiniz.

Yazı içi reklamlarda görüntülü ve metin reklamları olarak karşımıza çıkar. İçeriklerinizde kullanmanız için son derece uygun reklam birimidir. Gelirlerinizi ve tıklanma oranını arttırmak için tercih edilebilir.

Elde etmiş olduğunuz bu reklam kodlarını web sitenizde uygun bölümlere yerleştirebilirsiniz. Bu sayede Adsense reklamlarınız sitenizde yayınlanmaya başlar.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir