WordPress sitenize yeni bir göz atın.

SEO: Backlink Nedir, Backlink Almak Zararlı Mı?

0


Backlink, farklı sitelerden aldığınız bağlantılardır. Yani sitenizin diğer sitelere link verme işlemidir. Günümüzde bu işlem birçok kişi tarafından yapılıyor. Yapılan bu işlemlerin birçoğu yanlış ve tehlikeli bir şekilde yapılıyor. Backlink, doğru kullanıldığı zaman çok etkili bir silahtır. Ancak yanlış kullanıldığında sitenizi sıralamalardan çıkarır ve çok abarttığınız takdirde Google tarafından ceza bile alabilirsiniz.

Backlinkleri ikiye ayırabiliriz. Fayda sağlayan backlinkler ve zararlı backlinkler. Peki backlinklerin yararlı ve faydalı olduğunu nasıl anlarız, bunun bir ölçütü var mı? sorularını duyar gibiyiz. Elbette belli başlı kıstasları var. Çok derin bir konu olmasına rağmen birtakım önemli bilgiler ve ayrıntıları aktarmaya çalışacağız.

Doğru Backlink Alımı Nasıl Olur?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Asıl önemli olan konu budur. Doğru link alımı nasıl olmalı? Yeni açılan sitelerin link alması uygun mu? Gibi sıkça duyduğumuz soruları yanıtlayacağız. İlk olarak aklımızdan çıkarmamamız gereken şey ise kaliteli linkler almanız olmalı. Çünkü kıymetsiz, değersiz, çöp diye tabir ettiğimiz sitelerden aldığınız linkler size hiçbir fayda sağlamaz. Aksine bu aldığınız linkler ile web siteleriniz zarar görür.

Mümkün mertebe kaliteli sitelerden link almaya özen gösterin. Bunun yanında tek seferde onlarca hatta yüzlerce link alımı gibi tehlikeli işlere kalkışmayın. Bu şekilde toplu olarak link aldıktan sonra web sitenizi artık unutabilirsiniz. Kısa vadede evet fayda sağlayabilir ama uzun vadede mutlaka siteniz bu işlemlerden dolayı zarar görecektir. Backlinkleri zamana yayın. Unutmayın, sabreden mutlaka kazanır.

Backlink konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise tekrardan kaçının. Günümüzde yapılan en büyük hatalardan biri de budur. İnsanlar hazırladıkları yazıları, cümleleri birçok sitede kullanıyor. Her siteye farklı yazı ve link girmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca sürekli aynı linke bağlantı vermekte oldukça tehlikeli bir harekettir. Örneğin tüm backlink aldığınız sitelere ana sayfanızın linkini vermeniz yanlış bir davranıştır. Kategorilere ve yazılarınıza da link vermeyi unutmayın.

Arama motorlarında iyi bir sıralama kazanmak için elbette backlinkler tek başına yeterli değildir. Her şeyden önemlisi site içi yapılan seo çalışmalarıdır. H etiketlerini doğru kullanmanız, resim optimizasyonu yapmanız, descripton ve tagları doğru kullanmanız, anahtar kelimeleri doğru kullanmanız gibi birçok ayrıntıya dikkat etmeniz gerek. Aksi halde sadece backlink alarak bir yerlere geleceğinizi düşünmeyin, böyle bir şey yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.