İçeriğe geç →

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Hayatımızda çok büyük yeri olan bilgisayar zamanla kullanıldıkça oyun oynandıkça, video, müzik indirdikçe ve atıklarla dolan işlemler yüzünden yavaşlar. Bilgisayarınızın hızını artırmak için ilk önce gereksiz birikmiş dosyalarını silerek bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki kullanılmayan tüm verileri temizlemek bilgisayarınızın hızı için en önemli olanıdır. Ayrıca bilgisayarınız yavaşsa buna en çok virüsler neden olabilir. Bilgisayarınıza anti virüs programı yükleyerek bilgisayarınızı tam tarama yaparak virüsten temizleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki Windows, disk temizleme aracı bulunmaktadır.

Bilgisayarınız için çok önemli olan disk temizleme bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silerek bilgisayarınızın da hızını arıttırır. Bilgisayarınızda bir uygulamayı kaldırdığınızda bilgisayarınızın ekranında devamlı olarak uygulamaya ait noktalar olur. AppData klasörü sayesinde bilgisayarınızdaki silinen uygulama kalıntılarından kurtularak bilgisayarınızı hızını artırabilirsiniz. Bilgisayarınızda gereksiz olan dosyaları her zaman temizlemeli ve arka planda da kapalı tutulmalıdır.

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Bilgisayarın yavaşlaması için çeşitli nedenler vardır. Her yavaşlama her zaman virüs nedeni ile olmasa da bu yavaşlık insanları rahatsız eden bir durumdur. Bilgisayarın yavaşlama nedenleri:

  • En belirgin neden genellikle bilgisayara virüs bulaşmasıdır.
  • Bilgisayarınıza birden fazla virüs programı yüklemekte bilgisayarınızın yavaşlamasına ve zarar görmesine neden olabilir.
  • Bilgisayarınızı açtıktan sonra açılan dosyanın arka planda çalışması da bilgisayarınızın hızını yavaşlatır.
  • Bilgisayarınızın yavaşlama nedenlerinden biri de yüklenen ve silinen dosyaların kayıt defterinde kalmasıdır.

Bilgisayarınızda girdiğiniz web sitelerin çerezlerinde bilgisayarınızın yavaşlamasına ve hızının azalmasına neden olur. İnternette iken devamlı olarak karşınıza çıkan reklamlarda bilgisayarınıza virüs bulaşmasına ve bilgisayarınızın zarar görmesi riskini ortaya çıkaracaktır.

Bilgisayarınızı Hızlandıracak Programlar

Bilgisayar gün içinde oyun oynarken, web sitelerinde gezinirken zamanla birikilen dosyalardan dolayı bilgisayar yavaşlar. Bilgisayarınızın hızını artırmak için bazı programlar yükleyebilir bilgisayarınızı hızlandırırken ayrıca virüslere karşı koruyabilirsiniz. CCleaner sistemi bilgisayarınızı optimizasyon ederek gereksiz dosyaları siler. Bilgisayarlara en çok indirilen bir program olan Revo Uninstaller birçok temizleme aracını bulunduran ücretsiz bir uygulamadır.

Wise Care uygulaması bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silerek ve gizliliğinizi koruyarak bilgisayarınızın daha güvenli olmasını sağlar. Disk Clean Pro bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları çıkarmanıza yardımcı olurken verilerinizi de zarar vermeden güvenle siler. Macbooster bilgisayarınızın sabit diskini optimize eder, disk izin sorunlarını çözer ve bilgisayarınızın en yüksek performansta olacak şekilde temizler.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir