İçeriğe geç →

Bootstrap nedir? Nasıl kurulur?

Bootstrap, 2011 tarihinde piyasa sürülmüş ve birçok tema ve internet sitesinin altyapısını oluşturan sizlerin açık kaynak kodlu şekilde tasarımlarınızı en modernize şekilde hazırlayabileceğiniz, tüm bilgisayarlar, telefonlar, tabletlere uygun şekilde siteler tasarlayabileceğiniz araçlar bütünüdür.

Bootstrap orta düzey html ve css bilen herkesin en basit şekilde kendini geliştirmesine ve göze hoş görünen responsive siteler yapmasına olanak sağlayan bir araçtır. Bootstrap’ı özetleyecek olursak bootstrap bir sitenin iskeletini oluşturan araçtır.

Onu anladık, peki bu bootstrap’ı nasıl kuracağız?

Bootstrap’ın kurulumu biraz akıl karıştırıcı görünse de aslında çok kolaydır.

Öncelikle hostinginizin yönetim paneli olan cPanel’ e giriyorsunuz, ardından softaculous eğer kurulu ise softaculous’ a girip ardından yandaki menüden “frameworks” adlı alt menüden ctrl+f ile bootstrap şeklinde arattığınızda çıkan sayfaya tıklayın.

Karşınıza çıkan bootstrap’ın softaculous sayfasıdır, buradan yukarıda da okla da belirttiğim şekilde “Install Now” yani şimdi yükle butonuna tıklayacaksınız ardından

Website url protoklünüzü (eğer var ise https protoklünü kullanmanızı öneririm eğer yok ise yakında bir yazımda ondan da bahsedeceğim) domaininizi ve boostrap aracını kullanacağınız dizini yazın sonrasında mavi renkte olan “Yükle” butonuna basın.

Ardınan yükleme çubuğu 100% olduktan sonra yüklemeniz tamamlanmış ve artık güzel websiteler inşa etmeniz için temeller atılmış bulunmaktadır.

Peki bootstrap altyapısında bulunan kodlara nasıl erişebilirim?

Bootstrap ve diğer önyüz araçlarının kodlarına “w3schools” adresinden erişebilirsiniz.

W3SCHOOLS adresinde sizlere ilham verecek website iskeletleri, buton tasarımları, örnek css altyapıları, hazır blog & e-ticaret & kişisel website tasarımları bulunmaktadır üstelik bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanıyorsunuz. Zaten çok yakında w3schools ile ilgili bir makale hazırlayacağım orada tam olarak websitesinin ne amaca hizmet ettiğini, ne gibi kolaylıklar sağladığını en basit şekilde açıklayacağım.

Umarım yazım faydalı olmuştur, saygılarımla iyi tasarımlar dilerim.

Kategori: Nedir

Tek Yorum

  1. Muhammed Sait Saygın Muhammed Sait Saygın

    Belkide bu işlerin en karizmatik terimlerinden biridir bootstrap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir