İçeriğe geç →

Çok para kazanmak için ne yapmak lazım?

 

Çok para kazanmak için yapılması gerekenler günümüzde zengin olma hayalleri kuran herkesin aklını meşgul eden konuların başında geliyor. Hiç değilse bile herkes hayatında en az 1 kere çok zengin olduğunu hayal etmiştir. Bu hayallere gelip geçici olarak bakmayıp, hayallerini gerçekleştirmek ve çok zengin olmak isteyenler bu konuda neler yapabileceklerinin arayışına girişiyor. Genci yaşlısı fark etmeden herkes kendince bir yöntemler bularak çok para kazanmanın peşine düşüyor. Peki, gerçekten çok para kazanmak için yapılması gereken şeyler, izlenmesi gereken yollar var mıdır? Gerçekten isteyerek ve azimle çalışarak zengin olunabilinir mi?

Sıfırdan Çok Para Kazanmak

Aslında bu konuda fikir sahibi olabilmek için geçmişten günümüze çok para kazanan kişilerin yaşam öykülerine ve hikâyelerine bakmak lazım. Bu kişiler kimi zaman ellerinde hiçbir şey olmadan, sıfırdan başlayarak dünyanın sayılı zenginleri arasında yer aldılar. Bu kişiler azimle hayallerinin peşinden giderek çok para kazanabilineceğini herkese gösterdiler. Tuhaftır ki bu kişilerin hayat hikâyelerine çok önem vermiyoruz, sanki önceden de çok zengin olduklarını düşünüyoruz ve şu anki paraya para demeyen hallerini kanıksıyoruz. Hâlbuki o insanlar da bir zamanlar çok para kazanmanın yollarını ve para kazanma tavsiyeleri arayan sıradan insanlardı. Günümüzde paraya para demeyen multi trilyonerler kadar olmasa da oldukça çok para kazanan sıradan insanlar vardır. Siz de biraz hayallerinizin peşinden giderek biraz da risk alarak zaman içerisinde çok para kazanan bir zengin olabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyleri ve yöntemlere tek tek değinelim.

Çok Para Kazanmak İçin Şunu Yapın

Öncelikle “Sıfırdan çok para kazanmak için şunu yapın ve milyoner olun!” gibi bir cümleyle karşılaşma umudundaysanız böyle bir söylemimiz olmayacak. Nitekim kısa sürede çok para kazanmak için sihirli değneğe sahip olmaktan başka yapacağınız bir şey olmaz. Ayrıca çok para kazanmak için yapılması gereken tek bir şey olsaydı, milyonlarca kişi o yöntemi uygular ve paraya para demezdi. Bu nedenle sizi bir anda çok zengin edecek bir formüle sahip değiliz. Fakat sizlere zaman içerisinde oldukça iyi paralar kazanabileceğiniz birkaç yöntem ve bakış açısı sunabiliriz. Yazımızın devamında çok para kazanmak için nasıl bir yol izleyebileceğinize dair detaylar bulabilirsiniz.

Yaratıcı Bir Fikirle Bir İhtiyaca Çözüm Bulmak

Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi ülkenin vatandaşı, hangi coğrafyada yaşadığınız hiç fark etmeden çok para kazanmanın altında yatan temel neden yaratıcı bir fikre sahip olmaktır. Bugüne kadar insanların bir ihtiyacını gidermesinde kullandığı her ürün, her hizmet mutlaka maddi kazancı da beraberinde getirmiştir. Örnek olarak yeni bir icat düşünün. Herkesin aklına gelebilecek türden basit bir yapıda olmasına rağmen çok işlevsel özelliklere sahip ve pratik olduğundan birçok kişi tarafından kullanılacaktır. İnsanların o icadı kullanması demek o icadın ortaya çıkmasını sağlayan ve yaratıcı fikrin sahibi kişiye para ödemeleri demektir. Dolayısıyla insanların ihtiyacına karşılık gelen bir icat her zaman çok para kazanmanın en temel yolları arasında gelmektedir. Aynı zamanda sermayesiz para kazanma fikirleri ile sıfırdan yükselerek çok zenginlerin arasına adınızı yazdırabilmeniz de mümkündür. Dünyada bu şekilde başarılı olmuş ve çok zenginler arasına girmiş yüzlerce girişimci mevcuttur. Bu insanlara örnek olarak, son dönemde adeta tanımayanın kalmadığı kişi Mark Zuckerberg gösterilebilir. Zuckerberg, 2004 yılında bugün yüz milyonlarca kişinin kullanıcısı olduğu Facebook internet sitesini bir ihtiyaca karşılık olarak kurmuştu. Harward Üniversitesi öğrencilerinin tanışması ve arkadaş olması için kurulan bir internet sitesi, kısa süre sonra tüm dünyada yüz milyonlara ulaştı. Çünkü Zuckerberg tüm dünyada böyle bir talebin olduğunu ve insanların ihtiyaçlarına karşılık vererek fayda sağlayan bir sistem olduğunu keşfetmişti. Doğal olarak bu durum Zuckerberg’in hayatını da değiştirdi. Bir süre sonra dünyanın en zengin genç iş insanları arasına adını yazdırdı. Bu durum da en iyi zekayla para kazanmak örneklerinden biri haline geldi.

Herkesten Farklı Olanı Yapmak

Hayallerinize ulaşıp çok para kazanma hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, herkesin yaptığı işi ya da yöntemi kullanmamalısınız. Hedefleriniz ne yönde olursa olsun; internet üzerinden yaptığınız işlerde ya da normal yaptığınız işlerde öncü olmanız size maddi olarak büyük kazanç sağlayacaktır. Bu duruma ülkemizden birkaç örnek vermek mümkündür: Bir zamanlar cep telefonu çok yaygınlaştığında ve popüler bir tüketim ürünü olduğunda her şehirde, her bölgede birbiri ardına cep telefonu satıcılarının dükkânları açıldığına tanık olduk. İlk zamanlar oldukça kazanç sağlayan cep telefoncuları gören birçok kişi de “Bu işte para var” diyerek sektöre atıldı. Dolayısıyla sayıları oldukça artan cep telefonu satıcılarının kazançları da buna ters orantılı olacak şekilde düşüş gösterdi. Buradan alınacak derse göre, çok para kazanmak istiyorsanız yaptığınız işte öncü olmanız gerekmektedir. Aksi halde, diğer insanların yaptıkları işleri yaparsanız, diğer insanlar kadar kazancınız olacak demektir. Bu noktada iyi gözlem yaparak para kazanma fikirleri türetmeniz ve yeni bir iş alanı keşfetmeniz faydalı olabilir. Bu konuyla alakalı çok para kazanan kişilere de Bill Gates örnek gösterilebilir. Nitekim Bill Gates, üniversite eğitimini yarım bırakarak okulunu terk etmişti. Herkes gibi sıradan mesleki hayatına devam etmektense kendi belirlediği yolda ilerlemişti. Belki de ondan daha başarılı öğrenciler okullarından mezun olup sıradan işlerine girdiklerinde, farklı yolu seçmiş olan Bill Gates paraya para dememeye başlamıştı.

İlgi Çekici Bir İş Yapmak

Çok para kazanmanın arkasında yatan önemli yöntemlerden biri de yapılan iş her ne ise, insanların ilgisini çekmesi gerekmektedir. Nihai hedef çok para kazanmak olduğundan, insanların ilgisini çekmeyen ve önemsenmeyen bir iş yeterli kazancı sağlamayacaktır. Bu sebeple işinizde ne kadar başarılı olursanız olun eğer insanların ilgi ve dikkatini kendi üzerinize çekemediyseniz çok para kazanma hayalinden vazgeçmeniz gerekebilir. Öte yandan ilgi çekici olmanın yanında iyi tanınmış olmak da önemlidir. Reklamınızı ne kadar iyi yaparsanız o kadar kişiye ulaşır ve ilgi çekici olabilirsiniz. Bu duruma örnek olarak son dönemde çıkan sosyal medya uygulamaları verilebilir. Bu uygulamalar arasında belki de Facebook ve Instagram’dan daha başarılı ve etkili uygulamalar da vardı fakat yeterince vitrine çıkamadılar. Dolayısıyla insanların ilgisini de çekemeyince unutulup gittiler.

İlk Başta Kazanıp Sonradan Yatırım Yapmak

Çok para kazanmanın yolları arasında temel kural edinilebilecek bir yöntemlerden biri de önce kazanıp daha sonra bu kazançla işleri büyütmektir. Yapılan iş her ne olursa olsun, gelişmek ve daha çok gelir elde etmek istiyorsanız önce işinizden belirli bir miktar kazanıp daha sonra kademe kademe yatırım yapmanız gerekmektedir. Bunun aksi yapıldığı durumlarda yani daha para kazanmadan bütün her şeyin mükemmel olacak şekilde harcama yapmak bırakın çok para kazanmayı, elinizdeki parayı da kaybetmenizle sonuçlanabilecek durumlar doğurmaktadır.

Çok Çalışmaktan Ziyade Efektif Çalışmak

Çok para kazanmak için genellikle çok çalışmak gerektiği inancına sahibiz. Halbuki gerçekte bu durum tam tersidir. Çok para kazanmak için gecenizi gündüzünüze katarak çalışmanıza gerek yoktur. Aklını kullanarak para kazanmak isteyen kişilerin özellikle önem verdiği bir yöntemdir. Çünkü çok para kazanmak için siz işlerin başında olmasanız bile kazancınız olmalıdır. Örneğin bir e-ticaret sitesiyle siz uyurken bile satış yaparak para kazanmanız mümkündür.

Çok Para Kazanma Tavsiyeleri

Sonuç olarak çok para kazanmanızı sağlayacak doğrudan bir kural yoktur. Yazımızda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak ve biraz da risk alarak kendi yolunuzu çizebilir ve çok para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Kategori: Para Kazanma

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir