İçeriğe geç →

Dış Seo Nedir, Nasıl Yapılır?


Seo çalışmalarının ikinci safhası olan dış seo ile sitenizin otoritesini yükseltebilirsiniz. Önceden belirttiğimiz gibi iç seo adımlarını uygulamadan doğrudan dış seo yöntemlerini tercih etmeyin. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer konu ise dış seo çalışmalarına çok yüklenmemelisiniz. Aksi halde sitenizi spama sokarsınız. Siteniz spam yediği zaman Google sonuçlarından çıkartılırsınız ve içerikleriniz indexlenmez. Bu yüzden çok dikkatli ve sabırlı bir şekilde dış seo çalışmalarınızı sürdürmelisiniz.

Dış seo, olması gerektiği gibi uygulandığı zaman çok verimli sonuçlar doğurabiliyor. Eskisi gibi dış bağlantıların pek bir önemi kalmasa da yine de alan adınızın otoritesini ciddi ölçüde etkileyebiliyor. Öncelikle şu konuda artık net olalım. Backlink paketleri adı altında satılan linklerin birçoğu hiçbir işe yaramıyor ve sitenize ciddi zararlar veriyor. Bu yüzden doğal link dediğimiz yöntem ile link alımı yapmanızı tavsiye ederiz. Yani tek seferde onlarca hatta yüzlerce link çıkışı yapacağınıza, birkaç tane sağlam otoriteye sahip siteden doğal gözüken link çıkmanız çok daha faydalı olacaktır.

Dış Seo Neleri Kapsar?

Dış seo dediğimiz çalışmalar aslında link çalışmalarıdır. Bunu birkaç yönteme ayırabiliriz. Bu yöntemler paravan bloglar, backlinkler ve tanıtım yazıları olarak çeşitlendirilebilir. Buradaki amaç, sitenize link almaktır. Bu sayede alan adınızın otoritesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Paravan bloglar doğru kullanıldığı zaman adeta ihya eder. Birkaç tane açacağınız paravan bloglarla ana sitenizi beslediğiniz takdirde çok olumlu sonuçlar alacaksınız. İlk olarak paravan blogları kendi aralarında linkleyerek birbirlerinin otoritelerini yükseltmeye çalışın. Daha sonra yüksek otoriteli paravan bloglarınıza ana sitenizin linkini ekleyerek asıl sitenizin otoritesini arttırmaya katkı sağlayabilirsiniz. Paravan bloglara da tıpkı kendi web siteniz gibi özgün ve kaliteli içerikler girmelisiniz. Kopya içerik girerek otoritenizi düşürmeyin. Ayrıca paravan bloglardan hemen link çıkışı yapmayın. 5-6 içerik girdikten sonra link çıkışlarına başlayabilirsiniz.

Tanıtım yazıları da dış seo kapsamında değerlendirilir ve oldukça etkili bir yöntemdir. Hazırlamış olduğunuz ya da satın aldığınız makaleyi, güçlü otoriteye sahip sitelerde yayınlatarak otoritenizi arttırabilirsiniz. Değersiz sitelere boşuna tanıtım yazınızı yayınlatmayın çünkü hiçbir işe yaramayacaktır. Buradaki amaç, sizin otoritenizden yüksek otoriteye sahip sitelerde yayınlamak.

Backlinklerde doğru kullanılırsa etkili bir silah olabilir. Tek seferde yüzlerce backlink almanız sitenizi bitirir. Bu yüzden ufak ufak ve kaliteli sitelerden link alarak dış seoya yatırım yapabilirsiniz.

Kategori: Nedir SEO

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir