İçeriğe geç →

Doğru Niche Ürün Nasıl Bulunur?

Niche, pazarlama stratejileri arasında en sık karşılaştığımız kavramlardan birisidir. Yeni bir iş kurmak, yeni bir işe atılmak isteyip de biraz araştırma yapan herkes bu kavramla karşılaşmaktadır. Öncelikle niş, pazarlama alanında genel pazarın içinde özel bir alana odaklanmak demektir. Yani pazarı daraltmaktır. Uzun yıllardır pazarlama ve ticaret sektöründe etkin bir yöntem olan niche, internette de yaygınlık kazanmış, yeni bir web sitesi, yeni bir blog ya da e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişiler için başarıya ulaştıran bir yöntem olarak öne çıkmıştır. Bugün hangi sektörde olursa olsun pazarlar çok geniştir. Milyonlarca, binlerce kişi pazarlarda faaliyet göstermektedir. Bu yüzden pazara yeni girecek bir kişinin alanın tamamına hitap edebilmesi çok zordur. Bunu deneyen kişilerin büyük çoğunluğu maddi manevi kaynaklarını çabucak tüketmekte ve başlamadan kepenk indirmektedirler. Oysa niche ürün özellikleri hakkında bilgi sahibi olunarak ve doğru stratejiler uygulanarak çok daha kolay başarıya ulaşılabilir.

Niche Ürünün Özelikleri

Niche ürün özellikleri hakkında vereceğimiz şu bilgiler hem neden niş pazarlamanın tercih edilmesi gerektiği hem de nasıl yapılması gerektiği konusunda fikir verecektir:

 • Niş ürün kullanan pazarlamacılar maliyet üzerinde önemli kâr elde ederler.
 • Üretimi müşteri odaklı yaptıkları için istedikleri fiyatlara ürünlerini satabilirler.
 • Sadece vereceğiniz ürün ve hizmet hakkında uzmanlaşmış olmanız yeterlidir.
 • Hedef kitle daha dar olduğu için pazarlama, iletişim ve reklam giderleri daha az olur.
 • Hedef kitle belli olduğu için nişte üretim ve hizmet miktarı ile satış oranı daha azdır. Fakat kâr oranı yüksektir.

Doğru Niche Bulma Stratejileri

Pazarlama sektörüne girecek olanların doğru niş bulabilmek için birtakım soruları kendilerine sormaları ve cevaplarını bulmaları gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir strateji geliştirebilirler. Sorularınızı iki noktada toplamalısınız. Bunlardan birisi Pazar odaklı, ikincisi de ürün odaklı sorular olmalıdır.

 • Pazar odaklı soracağınız ilk soru; pazarın potansiyel büyüklüğü nedir? olmalıdır. Pazar araştırması yaparak ve biraz da uzun vadeli düşünerek bu soruya cevap aramalısınız. Pazar çok dar ise dar bir niş, ilerleyen zamanlarda işletmenizin büyümesine engel olabilir.
 • İkinci olarak rakiplerinizin durumu nedir? Pazar, bir rekabet ortamıdır. Dolayısıyla diğer firmaların sayısı, nitelikleri, payları önemlidir. Daha çok rakip firma daha güçlü rekabet gerektirir.
 • Üçüncü sorumuz ise hedef kitle kim? Pazarı ve rakipleri tespit ettikten sonraki aşama ürün veya hizmeti satacağınız kitlenin tespitidir. Niş, hedef kitleyi daraltmak gibi düşünülebilir. Fakat o darlığın da bir sınırı vardır. Hedef kitlenin işletmenin zamanla büyütülebilecek zenginlikte de olması gerekir.

Ürün odaklı soracağınız ilk soru; kâr oranının ne olacağıdır. Çünkü kâr marjı pazarlamada en önemli noktalardan birisidir. Düşük kâr marjı, işletmenin kâr oranını düşüreceği gibi yüksek kâr marjı da satış yapamama riski doğurur. Bunun için piyasa araştırması yapılmalı, ürün bazında kalem kalem kâr marjı oranı belirlenmelidir. İkinci olarak satış fiyatı nedir? Yani hizmet veya ürününüzün satış fiyatının ne olacağı konusu. Bir önceki soruda olduğu gibi düşük fiyat kârınızı, yüksek fiyat satışlarınızı etkiler. Doğru fiyat tespiti için pazardaki diğer işletmelerle kıyaslama yapılmalı ve hedef kitlenin ürünlerinize ne kadar ödeyebileceğini tahmin etmek gerekir. Yine ürün yelpazesinin ne genişlikte olacağı ve bir müşteriye aynı ürünün tekrar satılıp satılamayacağı önemli ayrıntılardır. Seçilen niş ürünün geliştirilebilir olması ve bir ihtiyaca cevap vermesi, ekstra fayda sağlaması gerekir. Büyümenin sürdürülebilir olması ve hedef kitleye yeni bir fayda sağlanması sektöre yeni girecekler için önemli ayrıntılardır ve niş ürün bulmaya çalışılırken bütün bu detaylar hesaplanmalıdır.

Kategori: Niche

Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir