İçeriğe geç →

Dropshipping Nedir – Drop Shipping nasıl çalışır?

 

Yeni nesil bir e-ticaret sistemi olan Dropshipping yöntemi özellikle hiç sermayesi olmayan kişilere hitap ediyor. Hiç paranız olmasa bile üreticinin mallarını satarak kar elde edebiliyorsunuz. Dropshipping nedir sorusunun cevabına ayrıntılı olarak değineceğiz ancak genel manada açıklama yapmak gerekirse, Dropshipping yönteminde siz elinizde var olmayan malı satıyorsunuz ve karını kendinize sakladıktan sonra ürünün ücretini ve müşterinin adresini üreticiye gönderiyorsunuz. Üretici firma da elindeki malı müşteriye gönderiyor. Kar da size kalıyor.

Bu modelde satıcı hiçbir şekilde ürünü görmüyor, kargolama işlemi ile uğraşmıyor. Bunun yerine satışını yaptığı ürünü üreticiden alıyor ve kargolama işini de üreticiye yüklüyor. Dropshipping yönteminde siz de karınızı almış oluyorsunuz.

Tabii ki her şey toz pembe değil. Emek harcamadan para kazanmak pek de gerçekçi bir yaklaşım değil. Elde ettiğiniz kardan ödeme yöntemlerinin yaptığı kesintilerin yanı sıra vergide düşülüyor. Bu yüzden umut edilen kar her zaman elde edilemiyor.  Ancak yine de nispeten sermayesiz para kazanma olanağı sunmasından ötürü olumlu bir kazanç kapısı özelliği olma yolunda ilerliyor.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Dropshipping’in avantajları pek çoktur. Dilerseniz bunların bir bölümüne değinelim.

 Sermaye Gereksiniminin Olmaması: Sermaye gereksinimi ifadesini açmak gerekirse, satmak istediğiniz ürünleri satın alacak kadar paranızın olması gerekmez. Stok yapmazsınız sadece satış yapacağınız ortama yıllık çok düşük meblağlar ödersiniz. Bu da bir e-ticaret sitesi kurmaya nazaran çok ama çok komik bir rakamdır.

Dropshipping modelinde ürünü satmadan satın almazsınız. Satın alan kişi paranızı öder, siz karınızı kendinize ayırır üretici firmaya ürünün ücretini ödersiniz.

Başlaması Kolaydır: E-ticaret sitesi kurmaya nazaran oldukça basittir. Malları satın alıp bir yerde saklamak zorunda kalmazsınız. Sattığınız ürünleri siz kargolamazsınız. Sattığınız ürünleri üretici firma kargolar. Ürünlerin ulaşıp ulaşmadığı ile hiçbir kaygı gütmeniz gerekmez. Tüm kargolama süreci ile üretici firma ilgilenir. Siz firmaya yalnızca müşterinin adresini verirsiniz.

Nerede olursanız olun satış yapabilirsiniz: İnternet bağlantınız olduktan sonra sorun yok! Laptopunuzun başında ya da akıllı telefonunuz üzerinden satış yapabilirsiniz. Sabit bir adres belirtmek zorunda değilsiniz. Çünkü siz bir yetkili satıcı değilsiniz. Dropshipping modelinde siz yalnızca bir komisyoncusunuz.

Dilediğiniz Ürünü Satabilirsiniz: Dropshipping modelinde ön satın alım yapmak zorunda değilsiniz. Size sunulan firmalardan dilediğiniz ürünü satabilirsiniz. Belli bir ürün yelpazesi izlemek zorunda değilsiniz. Kabaca örnek vermek gerekirse hem mandal hem de işlemci satabilirsiniz bu durum kimseyi ilgilendirmez.

Yönetimi Kolaydır: Eğer gerçek bir E-ticaret ve benzeri bir girişimle uğraşırsanız bu sizden çok zaman çalacaktır. Günlük en az 3-4 saatinizi bilgisayar başında geçirecek, birçok müşteri şikayeti ile boğuşacak hatta müşteri hizmetleri sunmak zorunda kalacaksınız. Dropshipping avantajları içerisinde en öne çıkanı oldukça kolay yönetilen bir modele sahip olmasıdır.

Dropshipping’in Dezavantajları Nelerdir?

Her unsuru incelerken gerçekçi olmakta fayda var. Bir işin nasıl avantajları varsa bir takımda dezavantajları bulunur. Şimdi Dropshipping’in dezavantajları nelerdir bunlara göz atalım.

Düşük Kar Marjı: Bu modelde bir komisyoncu olduğunuz göz önüne alınırsa satışlarınızdan oldukça düşük kar edersiniz. Satışlarınızdaki kardan ödeme yöntemlerine ödediğiniz paylar düşülecektir, vergiler düşülecektir. Ancak bu tek kesinti değildir. Ürün satışını yaptığınız firmalar zaten halihazırda ürünlerini oldukça düşük sayılabilecek bir fiyattan satmaktalardır. Bu da sizin üst satış limitini belirleyecektir. Keyfinize göre kar belirleme imkanını ortadan kaçıracaktır.

StokYönetimi: Ürünler kendi elinizin altında olsa kolay bir şekilde takibini yapabilirsiniz. Ancak ürünler üreticilerin elinde olduğundan günlük stok değişimleri başınızı ağrıdan bir unsur olabilir.

Karmaşık Kargolama Seçenekleri: Eğer birden fazla üretici ile çalışıyorsanız kargo işi müşterileriniz açısından sıkıntı olabilir. Şöyle düşünün müşteri sizden 3 ayrı ürün satın aldı. Ama bu 3 ürün 3 farklı firmaya ait. Firmaların hepsi kendi kargo ücretlerini bindireceğinden müşteri açısından dezavantajlı bir durum ortaya çıkaracak, büyük ihtimalle satın almaktan vaz geçecektir.

Üretici Hataları: Eğer müşterinize gönderilen ürün sıkıntılı çıkarsa müşteri “bu kişiler dropshipping yapıyor bunların suçu yok” diyeceğini düşünüyorsanız feci yanılıyorsunuz. Hatalı ürünlerin hesabı da sizden sorulacaktır. Yasal olarak sıkıntı teşkil etmeyecek olsa da başınızı ağrıtacağından emin olabilirsiniz.

Dropshipping ile Uğraşmaya Değer mi?

Doğruyu söylemek gerekirse Dropshipping mükemmel bir sistem değil. İşin esası üretici ve dağıtıcı firmaların daha çok ürün satmaları esasına dayanıyor. Sizi komisyoncu olarak kullanıyor ve siz de kendi payınızı alıyorsunuz. Bu modelde birtakım avantajlara karşı bir takım da dezavantaj bulunuyor. Eğer işi kurallarına uygun bir şekilde yaparsanız kar etmeniz olası. Çünkü bu sistem zaten var olan komisyonculuk esasına dayanıyor. Ama yine de siz zengin olma hayalleri kurmayın çünkü bu sistem size ufak tefek karlar etmeyi vaat ediyor.

 

Kategori: Dropsshipping Para Kazanma

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir