İçeriğe geç →

Düşük Sermayeli İş Fikirleri

 

Ortaya düşük sermaye koyarak iş yapma fikirleri girişimciler tarafından araştırılan konuların başında geliyor. İş fikrinizi hayata geçirmeniz için büyük sermayelere sahip olmak zorunda değilsiniz. İşte size küçük sermaye ile yapılacak işler için bazı fikirler;

Korku Evi Açmak

Az sermayeli işler 2019 arasında ilk sırada korku evi ve korku evinden kaçış oyunu açmak yer alıyor. Korku evleri gençler arasında oldukça popüler olan bir eğlence yöntemidir. Korku evleri;

 • Korku,
 • Gerilim,
 • Polisiye,

Zeka oyunları gibi farklı temalarda hazırlanabilmektedir.
Temanız eğer kuvvetli ise, açtığınız korku evi kısa sürede gençler arasında dilden dile dolaşmaya başlayacaktır. Peki nasıl korku evi açılır? Bunun için ilk önce firma araştırması yaparak bayilik almanız gerekir. Bayilik aldıktan sonra korku eviniz için özgün bir senaryo yazmalısınız. Korku evini açarken çok fazla rakibin olmadığı alanları tercih etmenizde fayda vardır.

Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Küçük sermayeyle ne iş yapılır diye merak ediyorsanız, solucan gübresi üretimi yapmak tam size göre! Bu sektör ülkede hızla gelişmektedir. Sermaye için gerekli olan malzemeler;

 • 150 bin adet civarında kırmızı kaliforniya solucanı,
 • 40 metrelik kapalı alan,
 • 7 metrekarelik reaktör.

Bu malzemeleri tedarik ettikten sonra ciddi anlamda üretim yapabileceğiniz solucan gübresi üretim tesisini açmış oluyorsunuz. Dilerseniz bu işe daha küçük ölçekte de başlayabilirsiniz. Solucanların sayısı zaten her 3 ayda 1 iki katına çıkacaktır. Bu da kısa süre sonra zaten istediğiniz kadar solucana sahip olacağınız anlamına gelir.

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Az sermayeli bayilikler 2019 arasında mantar yetiştiriciliği yer alır. Mantar hem kolay yetiştirilir hem de talep yüksektir. Bunun için ilk önce hangi tür mantarı yetiştireceğinize karar vermeniz gerekir. Örneğin; istiridye mantarı çok ender bulunan bir tür olmakla beraber, pazarlaması oldukça kolay yapılır.

Peki bu işte ne kadar kar var? Örneğin 50 metrekarelik bir alanda mantar yetiştiriciliğine başladınız. Bu yaklaşık 5 bin TL sermaye anlamına gelir. Birkaç ay sonra 5 bin TL’yi cebinize geri koyabilir ve kara geçmeye başlayabilirsiniz.

Yarasa Gübresi Satmak

En karlı iş fikirleri 2019 denildiği zaman akla ilk gelen seçeneklerden bir tanesi yarasa gübresi satmaktır. Bu sektör yurt dışında uzun yıllardan beri vardır. Son yıllarda ülkemize giren ve kısa sürede popüler olan bu iş fikri, verimliliği en az %50 olduğundan çok para getiriyor.
Ülkemizde çok sayıda mağara bulunması, yarasa gübresi rezervlerinin çok olduğu anlamına geliyor. Bazı girişimcilerin yarasa gübresi için mağara kiralaması yaptığı biliniyor. Mağaradan alınan gübreler hem işlenmiş, hem de doğal haliyle satışa çıkarılabiliypr.

Catering Hizmeti Vermek

Yeni iş fikirleri 2019 arıyorsanız, catering hizmetine bir bakmanızı öneririz. Eğer yemek yapmayı seven biriyseniz, küçük ölçekli olarak da olsa bu işe adım atabilirsiniz. Müşterileriniz şimdiden hazır;

 • Şirketler,
 • Çalışan insanlar,
 • Öğrenciler,

Organizatörler sizin müşterileriniz arasında yer alacak.

Minyatür Bahçe Yapmak

Kurnaz iş fikirleri arasında minyatür bahçe yapmak yer alır. Tasarım işleri son zamanlarda çok rağbet görüyor. Sanatçı ruhuna sahipseniz ve satış yapabileceğinize inanıyorsanız, bu iş tam size göre. Kişiye özel tasarımlar yapabilir ve kısa sürede işinizi genişletebilirsiniz. Reklamınızı yapmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. İnternetten videolar izleyerek bile işinizde kendinizi geliştirebilirsiniz. Sermaye için ihtiyacınız olan tek şey minyatür oyuncaklar!

Danışmanlık Hizmeti Vermek

Danışmanlık hizmeti vermeye başlamak için yapmanız gereken tek şey küçük bir ofis kiralamak. Hatta fiziksel mekana geçmeden önce danışmanlığı internet üzerinden bile online olarak verebilirsiniz. Müşteri portföyünüz oluştuktan sonra bir ofis kiralayabilirsiniz.
Öncelikle hangi alanda danışmanlık hizmeti vereceğinize karar verir. Bu konular;

 • Emlak,
 • Moda,
 • Sanat,
 • Yaşam Koçluğu,
 • Sağlıklı Yaşam,

Beslenme gibi çok çeşitli alanlarda olabilir.
Seçtiğiniz konu hakkında derinlemesine bilgi edinin ve para kazanmaya başlayın!

Oto Kurtarıcılık Yapmak

Bu iş fikri diğer fikirlere göre daha maliyetlidir. Aynı zamanda bazı izinlerin alınması gerekir. Örneğin;

 • Kamyon,
 • Çekici,
 • Kurtarıcı için K belgeniz olması gerekir.

Eğer araba kurtarma şirketi açacaksanız en az 1 tane şirket aracı olması gerekir. Bu da size ikinci el alırsanız en az 30 bin TL’ye patlayacaktır. Fakat eğer iyi reklam yapabilirseniz, geniş çevreniz varsa, işle ilgili uygun bağlantılar edindiyseniz (polis, oto tamircisi gibi), ilk başta harcadığınız sermayeyi kısa sürede yerine koyabilir ve kara geçmeye başlayabilirsiniz.

Freelance Olarak Çalışmak

 • Yazarlık,
 • Web tasaımı,
 • Editörlük,
 • Satış ortaklığı,

Logo tasarımı işlerinin tümü freelance olarak yapılabilir.
Ortaya hiçbir sermaye koymanız gerekmiyor. Çoğu zaman bir laptop ve internet bağlantısı ile bu işleri yapmaya başlayabiliyorsunuz. Reklamınızı iyi yapmak için kendi adınıza web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu da ilk etapta bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerektiği anlamına gelir. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta; zamanınızı iyi ayarlamanız ve teslim aldığınız işleri zamanında teslim etmenizdir.
Çalışacağınız alanı seçerken iyi olduğunuz bir konuyu seçmenizde fayda var. İyi yazdığınızı düşünüyorsanız yazarlık sizin için uygun olacaktır. Fakat iyi olmanız yetmez, konu hakkında detaylı araştırma yapmanız da gerekir.

Yaşam Koçu Olmak

Hayatın zor ve stresli olması ve insanların derdini anlatacağı, güveneceği biri olmaması nedeniyle, yaşam koçları son zamanlarda oldukça popüler oldu. İnsanlar yalnızca sıkıntıları ve dertlerini anlatmak için değil, aynı zamanda başarılı olmak için de yaşam koçlarından destek almaya başladırlar.
Yaşam koçu olmak için koçluk sertifikası veren bir kurumun eğitimlerine katılarak 6 ay gibi kısa bir süre içinde yaşam koşu olabilirsiniz. Belli bir bölümü bitirmenize ya da belli bir eğitim seviyesine sahip olmanız da gerekmiyor.
Yaşam koçu sertifikanızı edindikten sonra, küçük bir ofis açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Müşteri portföyünüzü oluşturana kadar dilerseniz ilk önce online koçluk ile başlayabilirsiniz.

Yatırım Yapmak

Yatırım yapmak en güvenilir ve garanti iş fikridir. Yatırım yapmak için internet üzerinden bütün işlemlerinizi gerçekleştirme olanağınız bulunuyor. Yatırım deyince aklınıza hemen büyük miktarda paralar gelmesin. Küçük miktar paralar ile de yatırıma başlayabilirsiniz.
Yatırım yapmak konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, internetten ücretsiz olarak yatırım kursları alabilirsiniz. Yatırım yapmak için;

 • Altın,
 • Dolar
 • Hisse senedi,
 • Arsa,

Ev gibi farklı yatırım türlerini değerlendirebilirsiniz.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak
Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, işin inceliklerini biliyorsanız ve profesyonel bir fotoğraf makineniz varsa, bu iş fikri için uygun bir adaysınız demektir! İhtiyacınız olan tek şey bir stüdyo ve iyi bir kamera olacak. Her ikisini de ilk etapta uygun fiyatlı temin ederek, işinizi büyüttükçe kalitesini artırabilirsiniz. İlk etapta küçül bir stüdyo tutun, makineniz orta halli olsun. Kara geçmeye başladıkça, fikrinizin işe yaradığını gördükçe, stüdyonuzu büyütmeye başlayabilirsiniz.

 • Düğün,
 • Nişan,
 • Mezuniyet,
 • Bekarlığa Veda,

Doğum Günü gibi etkinlerde yerinizi alabilirsiniz.

 

Kategori: Para Kazanma

Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir