WordPress sitenize yeni bir göz atın.

Elektrikli Araba Nedir?

0

Elektrikli araba, otomotiv endüstrisi dünyasında nispeten yeni bir konsepttir. Bazı şirketler tüm araç modellerini harekete geçirici olmalarına ve elektrik kullanmalarına dayandırmıştır. Bazıları da elektrik ve gazla çalışan hibrit araçlar da sunmaktadır. Nissan Leaf, Ford Focus Electric veya Tesla Model S gibi bir elektrikli otomobiller yalnızca tasarruf etmek için değil, aynı zamanda sağlıklı ve istikrarlı bir çevreye katkıda bulunmanıza yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Elektrikli Arabalar

Arabalar, doğal atmosferimize salınan bizi kirlilik ve sera gazı gibi şeylere karşı hassas hale getiren çok sayıda karbon emisyonu üretiyor. İçinde yaşadığımız çevreye pozitif olarak yardımcı olmak için elektrikli bir araba ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Aracınız için daha fazla ödeme yapmanıza rağmen, sağladığı avantajlar bu maliyeti büyük ölçüde gölgede bırakıyor. Bununla birlikte, bir elektrikli arabaya yatırım yapmayı düşündüğünüzde göz önünde bulundurmanız gereken iki husus vardır.

Elektrikli araba gücünü aracın içine yerleştirilmiş yeniden şarj edilebilir pillerden alır. Bu aküler yalnızca aracı çalıştırmak için değil, aynı zamanda ışık ve sileceklerin çalışması için de kullanılır. Elektrikli otomobil normal benzinli arabadan daha fazla aküye sahiptir. Benzinli bir motoru çalıştırırken yaygın olarak kullanılanla aynı tür akülerdir. Tek fark, elektrikli taşıtlarda motora güç vermek için daha çok aküye sahip olmalarıdır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Elektrikli ve Hibrit Arabaların Farkı Nedir?

Hibrit ve elektrikli araba birbirinden farklıdır. Hibrit araba hareket edebilmek için en az bir elektrik motorunu benzinli motorla birleştirir. Ve canlandırıcı frenleme ile enerji tasarrufu sağlar. Bazen elektrik motoru bütün işi yapar, bazen gaz motoru ile birlikte çalışırlar. Sonuç daha az benzin harcanması ve dolayısıyla daha iyi yakıt tasarrufudur. Elektrik gücü eklemek, bazı durumlarda performansı da artırabilir.

Bununla birlikte, elektrik geleneksel otomobillerde tipik olarak frenler tarafından üretilen ısıya kaybedilen yavaşlamalardan enerji toplanarak doldurulan yüksek voltajlı bir akü grubundan gelir. (Bu, rejeneratif fren sistemi üzerinden gerçekleşir.) Hibrit arabalar aküyü şarj etmek ve bakımını yapmak için gaz motorunu da kullanır. Otomobil şirketleri, azami yakıt tasarrufundan aracın maliyetini mümkün olduğunca düşük tutmaya kadar değişen farklı görevleri gerçekleştirmek için farklı hibrit tasarımlar oluşturuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.