İçeriğe geç →

En İyi 8 Polisiye Filmi

Polisiye filmlerin en iyileri, İMDb sıralamasına ve seyircilerin sunmakta olduğu yorumlara göre sıralanmaktadır. Yüksek dozda aksiyon ve gerilimi içerisinde barındırarak, izleyenlerine macera dolu anlar yaşatan polisiye filmlerin en iyileri 8 başlık altında derlenmiştir. İMDb sıralamasında en az puan alandan en fazla puan alan filme doğru sıralanan filmlerin her biri, başarılı kadrosu ve kaliteli konularıyla izleyenlerin beğenisini toplamayı başarmıştır. İşte o başarılı 8 polisiye filmi…

1. 8 Milimetre (1999) / IMDb 6.5

Filmin başkahramanı, Tom Wales adlı oldukça başarılı bir özel dedektiftir. İnsanları takip etme konusunda büyük bir ustalık kazanmış olan Tom Wales, sektörden en fazla aranan isim haline gelmiştir. Bütün bu başarılarına karşın, karısı ve kızıyla beraber oldukça sade ve tekdüze bir yaşam sürmektedir. Pensilvanya’nın Harrisburg muhitinde sıradan bir hayat yaşayan bu ailenin yaşamı, muhitin sadeliği ve durgunluğu sebebiyle daha da monoton bir hal almaktadır.  Sıradan hayatından bunalmış olan Tom’un yaşamı, eline geçen sekiz milimetrelik bir film bobiniyle, bambaşka bir hal alacak ve Tom için yeni maceraların kapıları açılacaktır.

2. Çaylak (2003) / IMDb 6.6


James Clayton, tecrübeli ajan Walter Burke’nin tam da aradığı nitelikte acemi bir çaylaktır. Gerçek bir operasyon görevlisi ve ajan olmadan önce, tüm çaylakların zorlu bir görevle sınanması ve hepsinin bu sınavdan başarıyla ayrılması gerekmektedir. Oyunun kurallarını usta ajan Burke’den öğrenmekte olan James, oyunları düzenli olarak geçip kurumdaki basamakları hızla çıktığı esnada, kendisi gibi çaylak olan ve aynı oyunda yer alan Layla’ya âşık olmuştur. Ancak tüm bunların yanında James, hocasıyla olan kedi-fare ilişkisini ve oyundaki konumunu sorgulamaya başlamıştır. Düşüncelerindeki karmaşayı hisseden Burke, James’i bir köstebeğin deşifre olması için önemli bir göreve getirmiştir. Bu görevin ardından, James için farklı maceraların kapıları açılmaktadır.

3. Kemik koleksiyoncusu (1999) / IMDb 6.7


Bir dedektif olarak New York şehrinde hayatını sürdürmekte olan Lincoln Rhyme, kendi camiası içerisinde oldukça saygın konuma sahip olan ve saygı gören, değerli bir adamdır. Dedektifliğin yanında, ülkenin en tecrübeli kriminologlarından bir tanesi olan Lincoln Rhyme, bir gün oldukça büyük bir saldırıya uğrayarak yaralanacaktır. Saldırı sonucu aldığı büyük yara sebebiyle vücudunun yarısı felç kalan Lincoln Ryhme için zor günler başlamıştır. Filmin diğer başkahramanı Amelia ise, 20’li yaşlarında olan başarılı bir polistir. Hayata karşı yorgun hisseden Amelia’nın yolu, çözmesi gereken bir cinayetle uğraşırken Lincoln Ryhme ile kesişir. Hayata karşı büyük sınavlar vermiş olan bu ikili, yollarının kesişmesinin ardından birlikte çalışmaya başlayacaktır.

4. Kızıl Nehirler (2000) / IMDb 6.9


Niemans adında tecrübeli bir polis müfettişi, görevini gerçekleştirdiği esnada uygulamış olduğu sert davranışlar sebebiyle bir taşra kasabasına sürülür. Kendisiyle beraber bu kasabaya gelen genç yardımcısıyla birlikte, kasabada her şeyin beklendiği gibi normal seyrinde ilerlemediğini anlamışlardır. Bu kasabada saklı kalmış ve korkunç şekilde işlenmiş seri cinayet vakaları bulunmaktadır. Tecrübeli polis Niemans ve yardımcısının, bu cinayetleri çözmek için harekete geçmesini ancak işlerin daha da karmaşıklaşarak içinden çıkılmaz bir hal almasını konu edinen, macera dolu bir polisiye filmidir.

5. Temel İçgüdü (1992) / IMDb 6.9 Polisiye Filmi


Eski rock yıldızı ve San Fransiscogece kulübünün sahibi olan Johnny Boz, öldürülmüş şekilde yatağında bulunur. Gizemli cinayetin araştırılması ve çözülmesi için görevlendirilen dedektif Nick Curran, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle sabıka sahibi bir kişidir. Cinayetin ilk şüphelisi, Catherine Tramell adındaki meşhur bir yazardır. İşlenen cinayetin bire bir uyumlu şekilde, yazarın kitabında ele alınan konulardan bir tanesiyle benzerlik göstermesi, şüphelerin de kendisine yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Bu romandaki hikaye ve cinayetin işlenmesindeki benzerliğin fark edilmesinin ardından, polisin aklında iki olasılık belirmiştir. Katil ya kitabın yazarı Catherine’dir ya da bu romanı okuyan kişilerden bir tanesidir. Nick’in eski sevgilisi olan Beth, cinayet zanlısı olarak catherine’yi düşünüp, şüpheleri onun üzerine yoğunlaştırmaya çalışırken, şüphe oklarını bir anda kendi üzerinde bulur. Bunun sebebi Catherine’nin sanıldığından daha da zeki bir kadın olmasıdır.  

6. İnsan Avcısı (1986) / İMDb 7.2 Polisiye Filmi


Emekli FBI ajanı olan Will Graham’ın oldukça tehlikeli bir seri katili yakalamak amacıyla göreve geri dönmesini konu almaktadır. Psikopat düşünce tarzlarını deşifre etme konusunda üstün bir yeteneğe sahip olan Graham, Kızıl Ejder lakaplı korkunç katilin peşine düşmek için harekete geçecektir. Bu esnada kendisine yardım edecek kişi, daha önce yakalamış olduğu seri katil Dr. Hannibal Lecter olacaktır.

7.Ceset (2012) / IMDb 7.5 Polisiye Filmi


Hayatını kaybetmiş olan iş kadını Mayka’nın morgda bulunan cesedi, aniden ortadan kaybolmuştur. Gayet düzenli ve planlı bir hayat sürmekte olan bu kadının gizemli ölümünün arkasındaki sır perdesi tam olarak aralanamamışken, bir de kadının cesedinin ortalıktan kaybolması, olayın karmaşıklığını daha da arttırmıştır. Davanın çözülmesi için eşini henüz kaybetmiş ve bunun tramvasını atlatamamış olan, Jaime Pena görevlendirilmiştir. Eşinin ölümüyle bu davayı kişisel olarak birleştiren Pena, hem kişisel duygularını çözüme kavuşturmak hem de teşkilatta hala iyi bir polis olduğunu kanıtlamak amacıyla, güçlü bir gayret sarf edecektir. Ancak olayda normal gitmeyen, belirsiz birçok karanlık nokta bulunmaktadır. Davada adı geçen kimsenin asıl kişiler olmadığı anlaşılınca, dava iyice içinden çıkılmaz bir hal almıştır.

8. Yedi (1995) / IMDb 8.6 Polisiye Filmi


Teşkilata yeni gelmiş olan David Mills ve kısa süre içerisinde emekliye ayrılacak olan William Somerset’in Hristiyanlığın 7 büyük günahını işleme sebebiyle 7 farklı kişiyi, 7 gün içerisinde öldürmekte olan sadist ruhlu bir seri katilin peşine düşeceklerdir. Filmdeki bütün olaylar, 7 günlük süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Pazartesi günü, durmak bilmeden yemek yiyen bir adamın öldürülmesine sebep olan günah ‘‘oburluk’’u temsil etmektedir. Salı günü öldürülen zengin bir avukat ise ‘’açgözlülük’’ü temsil etmektedir. Birbiri ardınca sıralanan cinayetlerin peşine düşen bu ikili, sıralamanın içerisinde yer aldıklarını çok sonradan fark edecektir.

Kategori: Film Önerileri

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir