İçeriğe geç →

Freelancer Nedir (Güncellendi)

Freelancer tanımı ve ne olduğu özellikle son dönemde internet üzerinde en çok araştırılan konu başlıklarından biri olmakla beraber freelancer ile ilgili her detayın merakla takip edildiği de gözlerden kaçmamaktadır. İngilizce anlam olarak “bağımsız savaşçı” olarak nitelendirilen freelance kelimesi Türkçe’de serbest çalışmak anlamına gelir. Bu yönde freelancer kelime anlamının da serbest çalışan ya da bağımsız çalışan kişi olduğu görülecektir. Aynı zamanda Türkiye’deki resmi karşılığı serbest meslek sahibi veya serbest meslek erbabı olarak da ifade edilebilen freelancer bazı mecralarda oldukça yanlış bir şekilde yan gelip yatan olarak da nitelendirilebilmektedir. Bu tanımlama oldukça yanlıştır. Gerek kelime anlamı gerekse de pratik anlamda freelancer olgusunun yan gelip yatma amacında olduğu kolaylıkla görülebilirken; freelancer ile normal çalışan arasındaki fark freelance çalışanın başında ay boyunca ona karışan ve neyi nasıl yapacağına karar veren birinin olmamasıdır. Böylelikle ona ay sonu maaş veren bir kurum ya da şahıs da bulunmamaktadır. Freelancer diğer tüm çalışanlar gibi geçim sıkıntısı ve ekonomik olumsuzluklarla mücadele ediyor olsa da istediği işi yapma özgürlüğü freelancer çalışanların tabiriyle onların kuş gibi hafif olmaları anlamına da gelmektedir. Freelancer çalışanlar daha çok;

 • Çevirmenlik işleri
 • Makale yazımları
 • Web projeleri
 • Ödev, proje ve tez yazımları
 • Grafik tasarım işleri
 • Edebiyat editörleri
 • Yazılım sektörü
 • Yazılım projeleri
 • Tasarım projeleri gibi sektörlerde çalışmaktadır.

Freelancer çalışanlar yaptıkları bu işler sonucunda belli bir maaş, prim, ikramiye ve yemek ücreti gibi ödemeler almamakla beraber yapması gereken iş için herhangi bir mesai saat kavramı da bulunmamaktadır. Freelancer çalışanlar hangi sektörde olursa olsun aldıkları iş ücretini önceden kendi normlarına göre belirlerken fiyatlandırmayı da bu şekilde yapar. Bu fiyatlandırma saatlik çalışma ücreti şeklinde de olabileceği gibi, freelancer çalışan için farklı detaylarla da belirlenebilmektedir.

 • Freelance çalışanın tek yükümlülüğü işverenin verdiği işi yapmak ve belirttiği zamanda teslim etmektir.
 • Çalışma saatleri konusunda freelancer tamamen özgürdür.
 • Freelance çalışanın sigorta, yemek ve diğer ihtiyaçları işverenin sorumluluk alanında değildir.
 • Yukarıda belirtilen işverenin sorumluluk alanları içerisinde yasal olarak da çalışanın sigortası da bulunmamaktadır.

Aynı zamanda freelance çalışma sistemi bazı firmaların (bu firmalar arasında büyük kurumsal firmalar da var) da dönemsel olarak tercih ettiği bir çalışma sistemidir. Muhasebe ve istatistiksel konular başta olmak üzere dönemlik olarak iş yığılması olduğunda ya da çok üst kalite bazı işlerin ifasında frelance çalışan kişilerle bağlantı kurulur. Freelance çalışanların bu yönde daha hızlı, daha sorunsuz ve daha profesyonel çalışmaları işverenlerin oldukça hoşuna giden bir detay olarak göze çarparken; freelancerlar için daha profesyonel ve yaptığı işin hakkını veren çalışan tabirleri de yapılabilmektedir. Bu nedenle freelancer kazançları ortalamanın üzerindedir. Ancak freelancer çalışmalarında işveren ve çalışan arasında karşılıklı faydaya dayanan ilişkiler maddi detayların çok üzerinde, kesinlikle iş konusundaki özene odaklanmış durumdadır. Böylelikle hem işveren hem de freelancerlar için birçok avantajlı durumdan bahsedilmesi de mümkündür.

Freelancer Ne Demek?

Kişinin dilediği yerde özgür olarak çalışabilmesi olarak nitelendirilebilen freelance, kişinin dışarıdan aldığı projeleri genel yetenekleri çerçevesinde taahhüt ettiği zamanda tamamlayıp teslim etmesi, bunun karşılığında da genellikle işi almadan önce işverenle pazarlık yapıp kendi belirlediği ücreti almasıdır.

 • Kişinin dilediği yerden iş yapması olarak ifade edilen freelance çalışma biçimini gerçekleştiren kişiye de freelancer adı verilmektedir.
 • Freelancer bu anlamda iş konusunda genel doğrulara bağlı kalmadan, zaman ve mekân sınırlandırması olmadan çalışabilmektedir. Freelancer anlamı olarak özellikle İngiltere’de kullanılan tanımda ise freelancer olarak çalışanların herhangi bir ortamda tanıştıkları kişilerle freelance olarak iş yapmalarına da vurgu yapılmaktadır.
 • Neden freelance diye sorulduğunda freelancerların birçoğu için aslında özgür çalışma ortamının ilk sırada olmadığı da görülmektedir. Burada kişiler özgür çalışma ortamının yanında herhangi bir şirkete bağlı olmama olgusu üzerinde durmaktadırlar.
 • Buna göre freelancer çalışanları bir şirkette çalışmaya başladıklarında uzun süre (belki yıllar boyu) tek bir projeye bağlı kalınması gerektiğinden söz ederken, freelancer olarak çalıştıklarında anı anda 4 proje dahi gerçekleştirebildiklerini ifade etmektedir. Burada kıstas kişinin sıkıldıkça diğer projeden devam edebilme şansı bulunmasıdır. Bu yönde yapılan bir diğer tanımlama da” freelancer olarak çalışmanın kişinin hobilerine uygun olarak çalışmaya devam edilebilmesi olarak da ifade edilebilmektedir. Ek olarak freelancer çalışanlar kısıtlanmayı sevmemeleri üzerinde önemle durmaktadırlar.
 • Freelance çalışanlar için oldukça sık sorulan bir başka soru da işlerine nasıl ulaştıklarıyla ilgilidir. Tüm freelance çalışanların doğal olarak bir internet sitesi ve mail adresi gibi olmazsa olmazları bulunsa da bakıldığında freelancerlar için tanımlanan işlerin çok azının bu bağlantılar vasıtasıyla geldiği görülmüştür. Freelancer olarak çalışanlar işe ulaşmalarında ya da başka bir deyişle işin onlara ulaşmasına en önemli hususun network olduğunu belirtmişlerdir. Network bağlantıları bu nedenle freelancerlar için hayati önem taşımaktadır. Etkinlikler ya da sosyal vasıtasıyla kişilerin tanıştıkları bağlantılar aracılığıyla alınan freelance işler yıllık yapılan freelance işlerin %80’inden daha fazlasını oluşturmaktadır. Bu konuda direkt olarak kurulan bağlantılar yanında tanıdık vasıtasıyla da freelance işlerin oldukça fazla geldiği göze çarpan bir diğer detay konumundadır.
 • Ancak bu noktada kişinin tabir-i caizse iş anlamında kendini pazarlaması oldukça önemlidir. Öncelikle freelancer kendini girdiği ortamdakilere belli etmeli ve freelance olarak yaptıkları hakkında bilgi vermelidir.
 • Bu noktada full freelancer olarak çalışmasına rağmen bulunduğu ortam ya da sosyal medyada bunu bir şekilde deklare etmeyen kişiler, karşısındaki işverenler full freelancer arasalar bile onlarla bir şekilde kontak kuramadığı için önemli gelir getirebilecek işlerden mahrum kalabilmektedir. “Tanıştığınız insanlara üstüne basa basa freelance olduğunuzu söyleyin”
 • Freelancer olarak çalışanların genel anlamda hangi ortamda çalıştıkları da bu başlıkla alakalalı oldukça merak edilen detaylardan bir başkası olarak göze çarpmaktadır. Bu soruya verilecek birincil cevap her ne kadar ev olarak ifade edilse de freelancer çalışmaya alışıldıktan sonra ev ve okula yürüme mesafesinde olan kişilerin huzurlu ve rahat bir ortamda çalışabilecekleri her adres freelance çalışma mekanları olarak adlandırılabilir. Öğrenciler için ders aralarında ve boş derslerde, diğer freelancer çalışanlar için ise bir film arasında dahi projesine göre freelance çalışma yapmak mümkündür.
 • Freelance tanımında oldukça merak edilen bir husus da freelancer olarak değişik proje işi alanların günde kaç saat çalıştıklarıyla alakalı detaylardır. Freelancerlar için freelance çalışmanın en önemli avantajlarının belki de başında ifade edilecek bu hususa göre freelancerların bazen tek bir saat bile çalışmadıkları bu noktada ifade edilmektedir. Freelancerların çalışma takvimlerini kendilerinin belirlemesi “off günler” açısından çalışana değişik ayrıcalıklar katabilmektedir.
 • Burada takvim detaylarını oldukça dikkatli bir şekilde planlamak gereği öne çıkmaktadır. Öyle ki yapılan somut ve planlı bir ayarlamada Pazartesi-Perşembe arası bitirilen işler kişinin haftanın kalanında çalışma yapmasına gerek olmaması anlamına gelebilir. Burada freelancer çalışanlar hem patron hem yönetici hem kurgucu hem çalışan hem de iş veren konumundadır. Tabi burada takvimin mükemmel şekilde ayarlanması gerekmektedir.
 • Düzenli olmak, her aşamada düzenli çalışmak, hangi işin ne zaman bitirileceğiyle alakalı planlamayı doğru yapmak ve bu yönde takvimi doğru bir şekilde kullanmak, takvimi kendi ayarlamak gibi detaylara dikkat edildiğinde profesyonel anlamda freelancer geçişinin daha somut olmasını sağlayabilir. Burada “düzenli olmak” olgusunun da üzerinde tam anlamıyla durulmalıdır. Bu noktada “deadline vermek” olarak freelancerların oldukça sık kullandığı tanımlamaya da bakılacak olursa alınan işin tamamlanmış olması gereken son tarihin iyi kestirilmesi ve bu yönde işveren tarafından tam anlamıyla güven sağlanması çok önemlidir.
 • Hangi işin ne zaman biteceğinin doğru olarak takibi bu konuda anahtar konumunda bulunmaktadır. Ne kadar çalışıldığı, birden fazla proje yürütülüyorsa hangi projeye ne kadar zaman ayırıldığı özellikle daha sonra gelecek benzer işlerde freelancerların elini çok güçlendirecektir. Bu sayede sonradan alınacak işin ne kadar sürede bitirilip ne zamana “deadline” verilebileceği kestirilebilir. Tüm çalışmalar kurgu ve planlamanın daha iyi yapılabilmesi içindir.

Freelancer Nedir?

Freelancer olarak çalışmak isteyenlere verilecek tavsiyeler ya da neleri yapıp yapmamaları hususunda önemli noktaların belirtilmesi anlamında freelancer olarak çalışmaya başlayanların öncelikle farklı ortamlara sık sık girmelerinin oldukça önemli olduğu belirtilmelidir. Ayrıca yeni insanlarla tanışmanın daha kolay olduğu etkinliklere katılmak, ajanslarla ve start-up denilen girişim şirketleriyle yakın ilişkiler kurmaya çalışmak gerekmektedir. Freelance işleri genel anlamda;

 • Farklı ortamlarda tanışılan farklı iş kollarındaki müşterilerden
 • Etkinliklerde kurulan network ilişkilerinden
 • Ajanslarla kurulan uzun soluklu ilişkilerden
 • Start-up girişimci şirketler vasıtasıyla edinilebilir.

Bunun haricinde freelance iş almanın daha kolay hale gelebilmesi için tanışılan bu değişik vasıtaların her birine freelance olarak çalışıldığının yüksek sesle belirtilmesi oldukça önem taşımaktadır. Freelance çalışanlar için verilecek bir başka tavsiye de yapılan her işin sonrasında başka bir alma garantisinin olmadığının farkında olarak bir sonraki adımın atılması gerektiğidir. Burada kazanılan paraların sistemli bir şekilde harcanması oldukça önemlidir. Öyle ki bir sonraki ay iş alamama riskine karşı harcamaların dikkatli bir şekilde, gerekirse mali planlamanın gelecek 3 ay iş alamama üzerine yapılması gerekmektedir. Freelancer’ın ne olduğu ile ilgili çok önemli bir başka detay da freelance iş teslimi konusun “dadeadline” tahminlerinin de iyi yapılması gereğidir. Tabi ki yapılan projeye göre freelance olarak çalışıldıkça bu yönde farklı tecrübeler kazanılması mümkün olmakla beraber bir işin yetişmemesi hususunda bunun bir hafta önceden hissedilmesi, iş devam ederken çıkacak engellerin tahmini ve mümkünse en az bir hata önceden olacaklar konusunda müşteriye samimi bir şekilde bilgi verilmesi olmazsa olmazdır. Müşteriye karşı bu yönde samimi yaklaşım müşterinin durumu anlayışla karşılaması hususunda kilit bir rol oynayacaktır. Bununla alakalı freelancerın üzerinde çalıştığı iş çok acil değilse, freelancer tarafından işveren özelinde gerçekleşen bu yaklaşımın ardından işveren bundan taviz verecektir. Aksi takdirde işveren tarafından aynı freelancera iş verilmesi pek de olası olmayacaktır. Ek olarak freelancer bu işe networking ile ulaştığı için ileride bu durum birçok işveren tarafından öğrenilecek ve freelancer kariyeri açısından hoş bir durum içermeyecektir. Sonuç olarak freelancer anlamında network kanalı daraldıkça daralacaktır.

Freelancer olabilmek için ulaşılabilir olmak çok önemlidir. Gerek networking gerekse de başka bir kanalla kurulan bir bağlantı ya da iş ilişkisinde freelancer günün her vaktinde gerekirse 7/24 ulaşılabilir olmalıdır. Çoğu kanal freelancerlara özellikle normal mesai saatleri olarak nitelendirilen saatler dışında ulaşılması hususunda kesin kurallar koymaktadır. Freelanceların herhangi bir ofis ya da bu yönde bir adresi bulunmadığından, işveren freelancer tarafından telefon ve maillere ivedi olarak cevap verilmesi gerekmektedir. Hızlı geri dönüşler, müşteriler tarafından ulaşılabilir olma hususunda daha çok güven ilişkisi anlamına gelir.

Freelance çalışma sistemlerinde genel anlamda herhangi bir ofis dışı sözleşmeye tabi olmak zorunda olmamak işlerin daha çok karşılıklı güven ve tanıdık ilişkisi şeklinde düzenlenmesi anlamına gelirken, işveren tarafından projelerin iptal olması ya da freelance çalışanla devam etmeme gibi seçeneklerle de oldukça sık karşılaşılmaktadır.

Freelancer Ne Demektir?

Freelancer denildiğinde ne anlaşıldığı, freelance tanımının sınırları, freelancer çalışanın tam anlamıyla ne iş yaptığı, ödemeleri nasıl aldığı, iş tanımlar gibi birçok detay bu noktada oldukça merak konusu olarak hem işveren hem de serbest çalışan olarak da tabir edilen freelancerların sık araştırdıkları konu başlıklarıdır.

Freelance İngilizce free ve lance (serbest ve mızrak) kelimelerinde türemekle birlikte Türkçe’ye de serbest savaşçı olarak çevrilmiştir. Burada freelancerların mizah yapmadan gerçek birer savaşçı olduklarına atıfta bulunmakla birlikte hayatlarını idama ettirebilmek için sürekli yeni iş (yeni müşteri, yeni av) peşinde koştuklarından bahsedebilmek de yanlış olmayacaktır. Freelancer çalışanları birçok kez “home office” çalışanları olarak tabir edilse de bunun doğruluk payı olsa da freelancer çalışanların tam anlamıyla home office çalışanı olarak nitelendirilebilmesi de yanlıştır.

 • Evde üretilen çeşitli el eşyaları, el işleri üretenler
 • İnternet site editörleri
 • Makale yazarları, internet SEO makale yazarları
 • Blog yazarları
 • Grafikerler
 • Yazarlar
 • Metin yazarları
 • Elektronik müzik yapanlar home office olarak çalışan freelancer olarak nitelendirilebilir.

Freelancerlar herhangi bir kurum ya da işverenden bağımsız olarak iş yapan, herhangi bir vadeli iş sözleşmesine dayanmayan serbest çalışma modelini benimseyen bir iş kolunu ifa etmektedir. İşverenler bazen maliyet bazen de işin tam anlamıyla profesyonel olarak yapılabilmesi için freelancer çalışan tercilerinde bulunurken kendilerine has freelancer çalışanlara da sahip olmaktadır. Freelancer özellikle Türkiye’de oldukça yeni olan bir tanımlama olsa da bazı önemli şirketlerin dahi 15 yıllık freelancer çalışanlarının olduğu ve düzenli periyotlar halinde bunlarla iş yaptıkları bilinmektedir. Bir reklam ajansının yeni reklam kampanya logo ve görsellerinin hazırlanması için bünyesindeki personellerle değil de freelancer Emre ile çalıştıklarında, Emre’nin freelance çalışan olarak nitelendirilebilmesi de mümkündür. Bunlara ek olarak home office olarak meslek hayatına devam eden çalışanlardan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bir firmanın çalışan kadrosunda yer alıp, düzenli maaş alan ve sigortası ödenen ancak işyerine gitmesine gerek bulunmayıp evde home office olan çalışan kişiler freelancer olara tabir edilemese de home office çalışanı olarak adlandırırlar. Freelancer çalışanlar freelance çalışma süreleri içerisinde iş vasıf ve yeteneklerini durmaksızın geliştirdiklerinde bu konuda markalaşmayı da başarmaktadır. Evden çalışma çok önemli bir rahatlık olarak görülse de hem iyi hem de kötü yanlarının olduğu unutulmamalıdır.

Freelancer çalışanların eski zamanki “serbest çalışan” tabirine dahil olduğu söylense de günümüzdeki serbest çalışan tanımı da düşünüldüğünde freelancer ile serbest çalışan arasında derin farklar olduğu görülmektedir.

Freelancer tanımı serbest çalışan tanımı ile birlikte kullanıldığında “paralı asker” tanımının da bu yönde kullanıldığı görülmektedir.

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Freelance çalışmanın getirdiği avantajlar ve dezavantajlar freelance çalışma anlamında her yönüyle değerlendirilen önemli detaylardır. Freelancer çalışanlar için avantaj başlıklarının oldukça fazla olduğu görülürken beraber bu avantajların dezavantaja dönmemesi için maksimum gayret gösterilmesi oldukça önemlidir. Bu yönde belirtilmesi gereken en önemli detay freelancerların iletişim kanallarını her açıdan doğru kullanmalarıdır.

Freelance çalışanların öncelikle zamanlarını kiralaması gibi bir problemleri yoktur. Bu nedenle sabah çok erken kalkıp işe gitme, akşamları ne zaman işten çıkacağının bilinmemesi gibi olumsuzluklarla karşılaşamayacağı gibi çalışma ortamı oldukça özgürdür.

Kişinin çalışma ortamında onun ne zaman işe geleceğini ne zaman işten çıkacağını, yemeğe ne zaman çıkıp ne kadar yemek süresi kullanacağı gibi can sıkıcı noktaları belirleyen bir amir olmadığı gibi, kişi tek başına çalışırken onu rahatsız edecek, mobbing uygulayacak yöneticiler de bulunmayacaktır.

Aynı zamanda freelancer çalışanların işyeri dedikodularında adı geçmeyecek mental anlamda da her şekilde pozitif kalmayı başaracaklardır. Bu sayede freelancer çalışanın kazanacağı para sadece yapacağı işle doğru orantılı olacak, en azından stressiz bir gelir olarak ifade edilebilecektir. Genellikle sıradan bir elamana göre daha fazla çalışanfreelancerların tembellik yapma ya da çok çalışma gibi seçenekleri kendi masalarının üstünde dururken istedikleri şekilde bu seçenekleri kullanabilmektedirler.

Freelance çalışanlar “su güzel gelsene” tabirini çok sık kullanmakla birlikte bunu yaptıkları işe tam anlamıyla yansıtmaya çalışmaktadırlar. Tam zamanlı freelance olmayan normal bir işte kişinin ay sonunda ne kadar kazanacağı belli olmakla beraber, freelancerlar için bu durum tam bir belirsizliktir. Ancak burada önemle belirtilmelidir ki örneğin aylık 2500 TL maaşla bir şirkette çalışan biri yıllık 30 bin TL kazanabilirken, bazı durumlarda freelance kazancı aylık 10 bin TL’ye de yaklaşabilmektedir. Bir ay yaptıkları işle 6 ay çalışma ihtiyacı duymayan freelancer sayısı az olmamakla birlikte, network anlamında eksikleri olan freelancer çalışanlar için tam tersi olumsuzluklarla karşılaşabilmek de mümkündür. Ancak burada iş sürekliliği çok önemlidir. Freelancerlar bu durumu para kazanmaktan ya da ne kadar para kazanılacağından ziyade her ay para kazanılacağının da belli olmaması olarak ifade etmektedirler.

Freelancer olarak çalışanlar için bu noktada yaptıkları işin dezavantajlarından da söz etmek gerekmektedir.

Dışarıdan bakıldığında her ne kadar freelancerlar için özgür çalışma ortamı bazen parmak ısırtıcı derecede cazibe merkezi olarak ifade edilse de öncelikle isteğe bağlı sigorta ödememesi durumunda freelancerlar için herhangi bir sosyal güvenceden bahsetmek mümkün değildir. Bu da kişinin sağlık hizmetlerinden yararlanamaması olarak açıklanabilir.

Freelance çalışmanın en büyük dezavantajlarından biri de freelancerlar için iş sürekliliği ve iş garantisinin olmayışıdır. Freelancer olarak çalışanlar ellerinde iş bulunmadığında iş aramak zorunda kalmakta, (freelancer çalışanların iş aramaması, işin onları bulması gibi temel bir düşünce vardır) bu süre uzadığında ise pazarlık anlamında taviz verme olumsuzluklarıyla baş başa kalacakları unutulmamalıdır. Sürekli gelir garantisi içermeyen bu durum haftalarca hatta bazen aylarca para kazanmama gibi olumsuzluklara neden olabilir. Kişi işlerin yoğun olduğu dönemde duyacağı hazzı, uzun süre işleri olmadığında tamamen kaybedebilir. Bu da gelecekte freelancer olarak çalışıp çalışmamanın masaya yatırılması olarak da ifade edilebilir.

Tam zamanlı bir işte herhangi bir firmada çalışıldığında projelerde ekip arkadaşlarının yer alması kişinin omuzlarına binen yükün azalması anlamına gelmekle birlikte, iş yerindeki ortam ve sosyal hayatın kişisel gelişim ve kariyer anlamında da birçok artısının olacağı unutulmamalıdır. Freelancer olarak çalışanların çalışma süresi boyunca yapacakları her iş ve atacakları her adımda yalnız olacakları göze çarpan farklı bir olumsuzluktur. Bazı projelerde işi alan freelancer işin teknik niteliklerine göre freelance anlamında da iş paylaşımı yaparak ekip çalışması sağlayabilirken freelancer olarak çalışanların büyük bir bölümü aldıkları işin tüm aşamalarını kendileri yapmayı tercih etmektedir. Böylelikle genel anlamda freelancer olarak çalışanların tek başına hareket ettikleri söylenebilir.

Bu yönde freelancerlar, freelance olarak çalışan diğer kişilerle dışarıda birlikte çalışabilmekte, en azından bu şekilde sosyalleştiklerini ifade etmektedirler.

Freelancer Siteleri

Freelancer sitelerinin hangileri olduğu hem freelancerlara ulaşım hem de freelancerların müşteriye ulaşımları freelanceçalışma sisteminin en önemli başlıklarından biri olarak göze çarparken değer katan projelerde yer almanın anahtarı da yine bu freelance siteleridir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe gelişen freelance çalışma sistemi bu yönde pazarın daha da büyümesine neden olmuş ve freelancer web sitelerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu sayede dünyanın her noktasından freelancer çalışanlara ulaşabilmek oldukça kolay ve mümkün olacaktır.

Freelancer siteleri aynı zamanda bünyelerindeki insan kaynakları çalışanlarıyla da ücretsiz destek olanağı sağlarken ülke ülke ve il il en iyi freelancerlarla müşteriler arasındaki koordinasyonu sağlamaktadır.

Freelancer sitelerinin güvenilir ve şeffaf ve platformları sayesinde piyasadaki freelancer aktörlere ulaşımları kolay ve avantajlı olmakla beraber hem yetenek seçim süreci hem de iş kaynağı yatırımları da oldukça dikkat çekicidir.

Freelancer siteleri iş ve işçi buluşturması yanında hem işveren hem de müşteri iş geçmiş bilgileri, escrow adı verilen ödeme sistemi, detaylandırılmış geri bildirim sistemi, sezgisel kurulum mobil ve masaüstü uygulamalar üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

Freelancer siteleri işverenler tarafından doğru profesyonellere ulaşım konusunda anahtar konumundadır. Piyasadaki tüm freelance aktörlerini ayrıntılı olarak değerlendiren sistem freelancerlar için iş kollarını ayrıştırarak yüzlerce teklif arasında en iyi seçimin yapılmasını da sağlamış olacaktır. Bu detay aynı zamanda yapılan seçimler özelinde zaman kazanımının kapılarının açılmış olmasıdır.

Freelancer siteleri son dönemde “yetenek ajansı” adı altında işverenlerin kendi alanlarında en iyi seçimleri yapabilmek için istemiş oldukları her türlü detayı onlara sağlamış durumdadır.

Freelance siteleri güvenilir ve şeffaf platformları sayesinde piyasanın en önemli aktörlerinin başında gelirken farklı yönde çabalarının da dikkat çektiği görülmektedir. Birçok freelancer sitesi aynı zamanda mobil uygulamalarla da kendilerini dışarıya karşı tam anlamıyla tanıtmayı da başarmaktadır.

Freelancer siteleri hem çalışan hem de işveren tarafından iş hakkındaki tüm başlıkların ayrıntılı olarak detaylandırıldığı önemli adreslerdir. Freelancer sitelerinde iş tanımlarının detaylandırılmış şekillerinin yanı sıra işin tahmini bütçe rakamları ve yüklenici gereksinimleri de tam anlamıyla ifade edilir.

Bu sayede özellikle freelance olarak çalışmak isteyenler kendilerine en uygun işin hangisi olduğu hususunda sağlam bir karar verme yetisine sahip olabilirler.

Freelancer tarafından iş seçimi yapıldıktan sonra ise işverenle doğru iletişimi kurmak ve derhal işe başlamak mümkün olmaktadır. Böylelikle güvenilirlik, şeffaflık, escrow ödeme sitemi, daha düşük komisyon ücretleri, daha düşük faturalandırma ücretleri, işveren tarafından çok uzaktaki ve farklı coğrafi bölgelerdeki yetenekli freelancerlara kolay ulaşımın sağlanması aynı zamanda masaüstü ve mobil uygulama uygun zaman takip cihazı gibi yenilikler freelance siteleri için önemle belirtilmesi gereken özelliklerden bazılarıdır.

Gittikçe artan bir hızda büyüyen freelancer siteleri aynı zamanda kötü niyetli kişi ve yazılımların spam olumsuzluğuna karşı da tam anlamıyla korunaklı bir şekilde dizayn edilmiştir.

Burada şöyle bir olumsuzluktan da bahsedilmesi gerekmektedir. Serbest çalışanlar her ne kadar yüksek doğrulama düzeyini kullanmış olsa da özellikle üçüncü dünya ülkeleri tarafından gelen ve tamamına yakını kalifiye olmayan çalışanların freelancer siteleri için ciddi bir olumsuzluk yarattığı ve diğer freelancerların kalitelerinin de bu sayede düşmeye başlaması son dönemde sık görülmeye başlayan konu başlıklarındandır. Freelancer siteleri için bu olumsuzlukları aşılması gerektiği ifade edilmektedir.

Bu olumsuzlukların aşılabilmesi için freelancer sitelerinde tam doğrulanmış profillerle çalışmaya başlamak önerilmektedir. Burada freelancer için siteler üzerinde yapılan geri bildirimler de altın değerindedir.

Freelancer siteleri için olmazsa olmaz bir başka özellik de bu yönde yapılan tüm çalışmaların hetorejen olmasıdır. Deneyimli deneyimsiz çalışan tercihlerinde özellikle deneyimsiz çalışanlara kısa test işleri verilebilir.

Freelancer sitelerinde makul fiyatlı kaliteli işler yanına fiyat anlamında oldukça yüksek seviyeli işlerle de karşılaşılabilmesi mümkündür. Dünyada 2015 yılından sonra kabul gören freelancer ilanlarında bu işlerin yan gelir ihtiva eden işler olarak görülmemesi gerektiği belirtilirken; herhangi bir işle ilgili bir profesyonele ulaşmak da gayet kolaydır. Makul fiyatlı işlerden kaliteli freelancer üst seviye gelirlerine kadar oldukça büyük bir merdivenden bahsedilmesi de mümkündür.

Freelancer siteleri Ortadoğulu bir freelancer ile Avustralyalı bir işverenin çok kolay bir bağlantı kurabilmelerine önemli bir zemin hazırlar.

Freelancer siteleri işveren ve freelancer arasındaki veri ve bilgi akışı yanında sektörün gelişen özelliklerini de sınırlandırmak bir yana sürekli geliştiren bir yapıya sahiptir. Bazı freelancer sitelerinde işe alma şeması diğerlerinden biraz daha farklı olmakla beraber işverenlerin herhangi bir çalışanla görüşebilmesi ve ivedi olarak onu kiralayabilmesi oldukça kolaydır.

Freelancer siteleri işverenler ve freelancerlar arasındaki performans geri bildirimlerine de oldukça önem vermektedir. Ancak geri bildirimler için projelerin tamamlanmış ve ödemelerin de karşı tarafa aktarılmış olması şarttır.

Burada freelancer sitelerinin kayıt aşamaları da atlanmaması ve gözden kaçırılmaması gereken önemli bir durumu ihtiva etmektedir. Kayıt aşamalarında doğru bilgiler verilmesi, yeteneklerin ve iş bilgisinin doğru aktarılması, geri dönüş ve referansların tam olarak belirtilmesi freelancer için her açıdan oldukça önemli avantajlar sağlayacaktır. Özellikle önemli projeler için freelancer arayan işverenler freelancer sitelerindeki profil ve referans bilgilerini baz alırken detaylara olan hakimiyet de birinci plandadır.

Freelancer Türkiye

Freelance kavramı Türkiye’de farkına yeni varılan bir kavram olmanın yanında sürekli büyüyen bir pazara da sahiptir. Freelance atmosferinin sürekli büyümesi olarak da ifade edilen bu durum Freelancer Türkiye hizmetleri anlamında farklı araştırmalar yapılmasının da yolunu açmış oldu. Tüm bu yönleriyle 2016 yılından bu yana freelance olarak iş imkânları sunan birçok siteye ev sahipliği yapan Türkiye, nitelikli freelancerlar için oldukça önemli faydalar sağlayan bir konumda bulunmaktadır. Freelance Türkiye dendiğinde akla gelen en önemli vasıtalar da aşağıdaki gibidir.

Tam zamanlı işverenlerle freelance iş arayanları bir araya getiren ”eleman.net” son dönemlerde vermiş olduğu serbest iş ilanlarıyla da dikkat çekerken Türkiye’nin en popüler freelance sitelerinden biri olarak göze çarpıyor.

Yapı ve içerik bakımından diğer freelance sitelerinden farklı yapısıyla dikkat çeken “icerikbulutu.com” sadece metin yazarlarına ev sahipliği yapan bir adres konumunda. Aynı zamanda sitede iş ilanları işverenler tarafından değil, sitenin kendisi tarafından verilirken, sitenin metin başına verilen ücretin en yüksek olduğu sitelerden biri olarak da değerlendirilebileceği de ifade edilmelidir.

Türkiye’nin en geniş freelance atmosferlerinden birini sunan “projekurdu.com” yeni iş ilanı girişlerinin oldukça fazla olduğu bir adres olarak belirtilebilirken, Türk freelance siteleri arasındaki önemiyle de dikkat çekiyor. Site, dünyanın en büyük freelance platformu olan “freelancer.com”a en yakın olan site olarak da ifade edilebilir.

Türkiye’de makale yazarlığı olgusuna yeni bir soluk getiren ”carsimedya.com” her alanda sunduğu makale yazarlığı ve SEO içerik hizmetlerini uzman ekibiyle her geçen gün geliştirirken, freelance makale yazarlığı anlamında değerlendirilebilecek önemli bir adres olarak da göze çarpıyor.

“Uzmankirala.com” Türkiye’nin ilk freelance sitelerinden biri olmasının yanında düzenli aktif iş girişi olan temel adreslerden biri olarak yazılım ve web yöneticiliği ağırlıklı çalışırken, popülerlik bakımından da her geçen gün kan kaybetmeye devam eden bir adres olarak yeni atılımlar yapması gereken bir site olarak da ifade edilebilir.

“Yaziyazparakazan.com” nitelik bakımından Çerik Bulutu’na en yakın sitelerden biri olarak dikkat çekerken SEO içerikleri bakımından müşterilere en kapsamlı hizmeti sunan sitelerden de biri konumunda. Ancak metin kalitesi bakımından İçerik Bulutu ve Çarşı Medya’nın bir tık gerisinde yer alıyor.

Hem sıfır hem de ikinci el ürün satışlarıyla son yıllarda büyük sükse yapmış sitelerden biri olan “sahibinden.com” aynı zamanda iiş ve işçi bulma misyonunu da devam ettiriyor. Navigasyon bölümünden iş ararken çalışma şekli kısmından freelance olarak yapılan işaretlemeler bu yönde önemli fırsatlar anlamına da gelebilir.

Sanalisci.com Türkiye’de henüz yaygınlaşmamış ve daha çok uzman profilleri ön plana çıkaran bir konumda bulunurken, kayıt esnasında siteye girilen yeteneklerle site tarafından kişileri ayırdığı değişik kategorilerle de oldukça dikkat çekiyor. Buna göre üyelerine değişik freelance iş ilanları da sunan site daha çok yazılım ve bilişim teknolojileri anlamında hizmet veriyor.

Türkiye’de freelance işlerde çalışan kalitesi henüz tam anlamıyla diğer ülkelerdeki standartlara ulaşmamakla birlikte, her yıl önemli ölçüde geliştiğinden de söz etmek gerekmektedir. Hangi sektörde olursa olsun nitelikli freelance çalışanlar el üstünde tutularak kesintisiz olarak değişik projelerde yer almayı başarsa da özellikle işin maddi boyutunun da Avrupa’nın bir hayli altında olduğu görülmektedir. Ancak dünyadaki freelance kazanı genişledikçe işin maddi boyutu anlamında da Türkiye’nin önemli bir konuma geleceği de muhakkaktır.

Freelancer Nasıl Bir Site?

Dünyanın en büyük freelance iş adresi olan ve her gün dünyanın her noktasından freelancerlara ulaşan önemli projelerle dikkat çeken freelancer.com, “vworker”i satın almasından sonra dünyanın en büyük freelance sitesi olarak da ifade edilebilmektedir. Yakın geçmişte web sitesi üzerinde Türkçe lokalizasyon desteğiyle de dikkat çeken site, Türkiye’de de önemli firmaların küçük ve orta ölçekli işlerini yaptırabildiği önemli bir adres konumunda. Bu yönüyle 100 dolarlık bir işe en az 30 farklı teklifin gelebildiği freelancer.com doğru freelancerlar ile karşılaşıldığında önemli işlerin en iyi şekilde yaptırılabildiği bir konumda bulunuyor. Freelancer’ın nasıl bir site olduğu ile alakalı dünyanın her noktasından farklı yorumlar gelmekle birlikte freelancer.com’un dünyanın en büyük freelancer sitesi olduğu muhakkaktır.

Freelancer.com 25 milyonun üzerinde aktif kayıtlı kullanıcısı olan bir sitedir. Site şimdiye kadar tamamlanmış 12 milyonun üzerinde projeyle dünyanın en popüler pazarlarından da birini oluşturmaktadır.

Freelancer.com’un çalışma prensibi aylık ücret modelinin yanı sıra komisyon ücretini de içerisine almaktadır. Burada hem freelancer hem de işverenlerin üyelik seviyelerine göre sabit proje ücretlerinin yanı sıra değişen oranlarda komisyon ödemeleri de bulunmaktadır.

Freelancer.com için yeni üyeler caydırıcı olarak tabir edilebilecek bir sınırlamayla da karşı karşıya kalabilmektedir. Öyle ki freelancerlar ücretli hesaba geçene kadar yalnızca 8 teklif verebilme hakkına sahiptir.

Her yıl bünyesine kattığı milyonlarca üyeyle önlenemez yükselişine devam eden freelance.com dünyanın her köşesinden geniş bir kullanıcı tabanına da sahip bulunmaktadır. Ancak bu özelliği bu devasa platformun zaman zaman kontrol edemediği spam mesajlarına sahip olması gerçeğini değiştiremezken, spam yollayan kişilerin tam anlamıyla yok edilmesi için çalışmaların devam ettiği ifade edilmektedir.

Freelancer.com tamamen global bir kitleye hitap etmektedir. Bu sayede küçük ya da büyük on binlerce kuruluş oldukça makul ücretlerle aldıkları işleri tamamlarken, sistem hem freelancer hem de işveren açısından oldukça önemli faydalar getirmeyi de ihmal etmiyor.

Freelancer.com seçimi ve diğer sitelerin yanında bu sitenin kullanımının her geçen gün artmasıyla alakalı bu oluşumun dünyanın en büyük freelance çalışma web sitesi olmasının yanında makul fiyatlarla çalışmaya istekli dünyanın her noktasından freelancer kişileri de bünyesinde barındırması sitenin ışık hızıyla büyümesinin de anahtarını oluşturmaktadır. Aynı zamanda dünyanın her noktasındaki freelancerlar için alanlarında uzmanlaşmış tanımının kullanılması da gayet uygun olurken site işveren tarafından verilen projelerin takibi için de en uygun araçları bünyesinde barındırmaktadır. Tüm bu özellikleri yanında freelance.com için bazı olumsuz durum tespitlerinden de bahsedilmesi gerekmektedir.

Freelancer.com veri tabanı 7 milyondan fazla kullanıcıyı içerisinde barındırırken öncelikle bu rakamın tam anlamıyla inanılmaz bir rakam olduğunu belirtmek gerekmektedir. Ancak bunun yanında sitenin spam gönderileri üzerindeki kontrol mekanizmasının halen istenilen düzeye gelmemesi site açısından gün geçtikçe daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Böylelikle düşük kaliteli mesajlar ve düşük kaliteli tekliflerle girilen sarmal aksi durumlar zaman zaman gözlenmiş bile olsa kullanıcıların pek hoşuna gitmemektedir.

Freelancer.com dünyanın her noktasından kullanıcıları bünyesinde barındırmasına rağmen özellikle 2016 yılından sonra sitenin karşılaştığı Asyalı işgalininproje fiyatlarını oldukça düşürmesi Asyalılar hariç kimsenin hoşuna gitmeyen bir durum olarak göze çarpıyor. Özellikle Hindistan, Pakistan, Çin, Filipinler üzerinden siteye giriş yapan kullanıcıların proje fiyatlarını minimuma çektikleri görülmektedir. Doğu Avrupa ülke kullanıcıları için de aynı olumsuzluk son dönemlerde dillendirilmeye başlansa da bu ülkelerdeki freelancerların yaşam standartlarının çok altındaki ücretlerle projelere teklif vermeleri çok da alışıldık bir durum olmasa gerek.

Daha kalifiye ve profesyonel freelancerların toplam kullanıcı sayısının %10’luk bir bölümünü oluşturduğu site; eski dünya, Amerika ve Avrupa ülkelerindeki profesyonel olarak ifade edilebilecek freelancerlardan oluşmaktadır. Bu freelancerlar site üzerindeki premium denilen en üst düzey tüm rozetlere sahip olmalarına rağmen son dönemde işverenlerin rozet ve nitelikten ziyade daha az tecrübeye sahip,daha ucuza çalışan kişileri tercih ettikleri görülmektedir.

Freelancer.com’un ilk kuruluşundan bu yana pek karşılaşılmayan dolandırıcılık ve sahtekarlık durumu son dönemlerde sitenin tam anlamıyla başına bela olmayan başlayan bir olgudur. Bu nedenle daha bilinen, kendini kanıtlamış ve uzman bir freelancer ile çalışıldığından emin olunması çok önemlidir.

Freelancer.com tarafından geliştirilen rozet, seviye, tecrübe sistemi ve diğer freelancer durumları sitenin muadillerinden ayrılmasına neden olan kendi geliştirdiği özellikler olarak dikkat çekmektedir. Her ne olursa olsun başta spam ve düşük teklifler mesajlar olmak üzere site üzerinde karşılaşılan her türlü duruma rağmen freelancer.com dünya üzerinde freelance platformlar arasında açık ara liderlik özelliğini devam ettirmektedir.

Freelancer Kullanımı

Freelancer.com’a girildikten sonra kullanıcılar tarafından ilk ifade edilen husus sitenin karmaşıklığı olmakla birlikte bu durumun aslında siteyi ilk kez kullananlar tarafından lanse edildiği; siteyi kullandıkça karmaşıklıktan eser kalmadığından da bahsedilebilir. Son derece sezgisel olarak ifade edilmesi daha doğru olan freelancer.com kullanımında kullanıcıların yararına olan birçok buton ve menüyle karşılaşılmaktadır. Peki freelancer.com nasıl kullanılır?

Freelancer.com kayıt işlemi son derece basittir. Öyle ki kullanıcı Facebook hesabıyla bu adımı kolaylıkla atlayabilir.

Freelancer.com kayıt bölümü işverenler için ayrı, freelancer iş arayanlar için ayrıdır. Her ikisinin bir arada olduğu bir bölüm de vardır.

Sitenin kayıt işleminden sonra oldukça önemli olan kısım profilin tam anlamıyla doldurulmasıdır. Freelancer.com aynı zamanda somut bir portföy eklenmesini de talep etmektedir. Profil ve portföy kullanıcının profilinin daha üst sıralarda görünmesini sağlarken potansiyel müşterilere daha kolay ulaşımın da anahtarı konumundadır.

Freelance çalışan kullanıcılar gün içerisinde oldukça fazla iş ilanıyla karşılaşabilir. Burada her bir iş için çok ucuza yapan kullanıcılar proje fiyatlarını oldukça aşağı çekse de özellikle Asyalılar tarafından yaratılan bu ucuz iş gücünün aynı zamanda iş kalitesini düşürdüğü de aşikârdır.

Freelancer.com kullanıcıları için 7/24 online çevrimiçi hizmeti sunmaktadır. Ancak sunulan bu hizmetin kullanıcıları tam anlamıyla memnun etmediği, operatörlerin sohbetten otomatik olarak ayrılabildiği görülmektedir.

Operatör desteği haricinde sitenin “sıkça sorulan sorular” bölümüne sitede yaşanan problemin detaylı açıklaması yazıldığında ya da iletişim bölümündeki e-mail adresine e-posta gönderildiğinde kapsamlı bir destek alınabilmesi mümkündür. Sitede telefon desteği bulunmamaktadır.

Freelancer.com’un ücretli olup olmadığıyla alakalı da birçok soru sorulmaya devam ederken bu konuda değişik bakış açılarından söz etmek mümkündür. Öncelikle işveren ve freelancer arasındaki ödeme işlemlerinden freelancer.com herhangi bir ücret talep etmemektedir. Freelance.com kullanıcıları başlangıç aşamasında tamamen ücretsiz bir hesapla işe başlarken, site içerisinde daha yüksek bir yer elde edebilmek, daha fazla kilitli seçeneğe ulaşabilmek ve standart işlem ücretlerinin azaltılabilmesi için 5 dolar ve üzerinde fiyatlandırılan bazı ödemeler yapılabildiği görülmektedir. Bu durum işverenler tarafından iş ilanı verebilmek için kullanılırken, verilen bu ilanın üst sıralarda görüntülenebilmesi için de yapılan ödemeler önem taşımaktadır. Freelancerlar için de durum aynıdır.

Sitede para çekme ve para yatırmanın farklı yollarının mevcut olduğundan da bahsedilebilir. Kredi kartı yanında, Moneybookers, Skrill ve PayPal ödemelerinden de söz etmek mümkündür.

Site freelancerların ön ödeme taleplerinden, müşterilerin iş kalitesi beklentilerine kadar birçok hususta her iki tarafa yardımcı olabilecek detaylar içermektedir. Aynı zamanda her iki tarafın yaşaması muhtemel olumsuzluk ve uyuşmazlıklara karşı oluşturulmuş bir bölüm de bulunmaktadır.

Site bir aylık ücretsiz deneme özelliğine sahiptir. Bu durumda sadece site özelliklerinin ücretsiz kullanımı mümkün olabilirken, işveren ve freelancerlar arasındaki ödeme mekanizmasında ise herhangi bir değişiklik olmaz.

Sitede basic, plus ve premier adı altında üç adet üyelik durumu bulunmaktadır. Basic üyelik ayda 4.95 dolar, plus üyelik ayda 9.95 dolar, premier üyelik ise ayda 59.95 dolardır.

Freelancer Nasıl Çalışır?

Freelancer’ın nasıl çalıştığı bu yönde freelancer olarak çalışmak isteyenler tarafından derinlemesine araştırılan bir konu başlığıdır. Bu yönde öncelikli olarak belirtilmesi gereken husus freelancer olabilmek ya da nasıl freelancer olarak çalışabileceği hususunda kesin doğruların olmadığı yönündedir. Başarılı bir freelancer olabilmek için de bu husustan bahsedilebilir. Başarılı olarak addedilen freelancerlar tarafından başarılı bir freelancer olabilmek için tek bir yol ya da herhangi kesin bir taslaktan bahsedilememektedir. Freelancerlar yaptıkları işlerde daha başarılı olabilmek için mutlak hata yapacak, yapacakları bu hatalar çerçevesinde hatalardan birçok şey öğrenerek yoluna devam edecektir.

Bu hususta freelancer olarak çalışanlar her türlü hata konusunda hazırlıklı olmalı iş planlamalarını da olası bu hatalar çerçevesinde kurgulamalıdır.

Yapılan bu hazırlık aynı zamanda hatalardan kaynaklanan olası olumsuz etkiler noktasında, o hatalardan ders alma ve hatalar sayesinde daha ileriye gitme amacı taşımaya yöneliktir. Bu sayede hatalardan kaynaklanan olumsuz etkiler azaltılacaktır.

Freelancer çalışma anlamında kişinin ailesinin ve çevre desteğinin de çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Özellikle freelance çalışmaya karar veren ve bu yönde ilk adımlarını atan freelancerlara aile desteği olmazsa olmazdır. Ancak bunun için;

Freelancerların arkadaş ve ailelerine iş planlarının genel hatlarını ve freelance işlerden beklentilerini doğru ve ayrıntılı olarak belirtmeleri, onlardan gelecek desteğin elde edilmesi anlamında oldukça önemlidir. Bu hususta öncelikle aileden gelen desteğin öneminin kavranmasından hareketle aile desteği alınması ve çalışma mesafesinin herkesin anlayacağı ve farkında olacağı bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Freelancer çalışanın daha verimli, rahatsız edilmeden çalışabilmesi için de aile desteği önemli bir detay olacaktır.

Freelancer nasıl çalışır ya da freelancer nasıl işler soruları için birkaç farklı konu başlığından söz edilebilir.

Proje ilanı

Kusursuz freelancer seçilmesi

Memnun kalındığı zaman ödeme yapılması bu yönde belirtilmesi gereken ana başlıklardır.

Freelancer çalışanlar için bu yönde kurulan internet siteleri üzerinden işverenlerin ücretsiz proje ilanı vermeleri işverenlerin freelancerlara, freelancerların da işverenlere ulaşımlarını kolaylaştıracaktır. Her daim ücretsiz olarak ilan edilen projeler sonucunda freelancerlar tarafından otomatik olarak teklifler alınması mümkün olmakla birlikte işverenlerin bu siteler vasıtasıyla mevcut freelancer kalite ve yeteneklerine göz atabilmeleri ve freelancerlar ile kolaylıkla iletişim kurabildikleri görülmektedir. Doğrudan iş teklifinin de anahtarı budur. Bunun sonucunda;

Freelancer profillerinin her hattıyla incelenmesi

Tekliflerin karşılaştırılarak en iyisinin seçilmesi

Gerçek zamanlı sohbet imkânı bulunması

Freelancerların aldıkları proje sonucunda ivedi olarak işe başlamaları gibi konu başlıklarından da söz edilebilmesi mümkündür.

Burada freelancer çalışma şekli bakımından “memnun kaldıkça ödeme yapılması” gibi bir konu başlığından da bahsetmek gerekmektedir. Çoğu freelancer iş bitiminde ödeme anlamında işverenle anlaşsa da proje tamamladıkça ödeme yapılması da mümkündür. Ödemelerin müşteri ya da işverenler tarafından belirlenen hedef planları doğrultusunda parça parça serbest bırakılması freelancerların nasıl çalıştığı konusunda bahsedilebilecek önemli detaylardan biridir. Bu konuda kontrolün müşterilerde olduğu görülmektedir. Bununla alakalı sözleşme yapılması en azından yasal anlamda her iki tarafın da elini güçlendirirken, saatlik sözleşmelerde işverenler tarafından freelancerların kaç saat çalışabildiğinin kontrol edilebilmesi de mümkündür. Bu detay etik açıdan bazı tartışmalara yol açacak olsa da karşılıklı güven inşası için de bir hayli önemlidir.

Bu tanımlar altında kusursuz freelancer seçimi yapılacak olan işin her aşamasında müşterilere önemli avantajlar sağlayacaktır.

Freelancer evinde doyasıya vakit geçirme özgürlüğüne fazlasıyla sahiptir. Özellikle ev kuşu çalışanlar için freelance çalışma şekli aynı zamanda kişilerin istedikleri gibi bir ortam yaratarak çalışmalarına imkân sağlamaktadır.

Freelance çalışma şekli aynı zamanda tam zamanlı bir işe ek olarak da düşünülebilmektedir. Bu şekilde ek iş olarak freelance şeklinde çalışan sayısı da az değildir. Özellikle son dönemde internet üzerinden makale yazımı, tez ve ödev işleri de dahil olmak üzere çalışanlar normal mesaili işe ek olarak freelance çalışma şeklini benimsemektedir. Ancak bu durumun oldukça yorucu olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Freelancer Nasıl Olunur?

Freelancer olmak için ne gerektiği ya da freelancer çalışmaya nasıl başlanılacağı da freelance konusunun en çok araştırılan konu başlıklarından biridir. Öncelikle toplumun her kesiminden değişik sosyo ekonomik statüden her türlü kişinin freelancer olarak çalıştığı göze çarparken; yaş aralığı olarak da tam anlamıyla bir sınırdan bahsetmek doğru değildir. Genel anlamda freelancer olarak çalışan kesim 18-42 yaş aralığında görülse de bazı nitelikli projeler için daha üst yaş grubunda kişilere rastlamak da mümkündür. Nasıl freelancer olunacağı ile alakalı da birçok öngörüden bahsedilebilir. Bu yönde;

Planlı olarak freelance bir işe başlama

Plansız olarak birdenbire freelancer olarak çalışıldığı görülmektedir.

Örneğin büyük bir şirkette 15 yıldır sistem uzmanı ve SAP danışmanı olarak çalışan, her gün sabah 08:00’de başladığı mesaisini akşam 18:00’de sonuçlandıran, değişik streslerle, yöneticilerle, patronla, diğer çalışanlarla ya da müşterilerle stres dolu saatler geçiren biri ardında bıraktığı 15 yılın ardından yeni bir maceraya atılmaya karar verip bu sayılan hususların tamamını ardından bırakarak freelancer olarak çalışmaya başlayabilir. Burada anahtar noktalardan biri de çalışanın artık kendi işinin patronu olmak istemesi olarak da açıklanabilir.

Bunun yanında okuldan yeni mezun olan, bilgisayar bilgisi ve yabancı dili üst seviyede olmasına rağmen istediği gibi bir iş bulamayan üretken ve aktif bir genç de freelancer olarak çalışmaya başlayabilir. Yapılan araştırmalar bu konumda olan gençlerin stajyer olarak bir iş yapmaktansa freelancer olarak çalıştıklarını da ortaya koymuştur. Freelancer olarak çalışmaya başlamadan önce;

Freelance çalışma ve sözleşme şekillerinin ne olacağı

Kişinin yeteneklerine uygun freelancer işlerin tespit edilmesi

Freelancer olarak çalışanların uymaları gereken hukuki ve maddi altyapıların ne olduğu

Freelancer olarak çalışmak isteyenlerin yeteneklerine göre hangi sektörlerin ne tarz projeler sundukları

Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde freelancer olarak çalışanların ne ürettikleri ne yaptıkları ve nasıl hizmetler sundukları

İşverenlerin freelancer çalışanlarla olan ilişkilerinin ne seviyede olduğu

Freelancer olarak çalışanların yeteneklerine göre hangi sektörlerin ne tarz projeler sundukları

Freelancer olarak çalışanların iş ve projelere nasıl ulaştıkları

Freelancerların kullandıkları araçların ne olduğu (internet siteleri, çalışma grupları, networking, fuarlar ve etkinlikler)

Freelancer İş Planı

Freelancer iş planı oluşturulması freelance iş alımı ve uygulaması için olmazsa olmaz bir konumda bulunmaktadır. Gerek freelancer çalışanların gerekse de freelancer çalışan arayanların üzerinde durdukları belki de en önemli detay olan iş planı oluşturulması anlamında önemli hususlardan bahsetmek gerekirse,

Freelancer olarak çalışanların hangi sektörde olursa olsunlar herhangi bir iş planı oluşturmaları çok önemlidir.

Freelancerların akıllarındaki fikirleri kâğıda dökmeleri ve her geçen gün bu fikirleri daha da beslemeleri sistemin gün geçtikçe daha da oturmasını ve gerektikçe de güncellenmesini sağlayacaktır.

İş planı başlangıç aşaması öncelikle yapılmak istenen iş özetinin ne olduğunun bilinmesinden geçer.

Neden freelancer olarak çalışılmak istendiği de bu noktada oldukça önemlidir.

Örneğin bağımsız bilişim uzmanı olarak freelancer çalışacak biri bu konuda beklentilerini de tam anlamıyla ortaya koymalıdır.

Freelancer çalışanların müşteri kitle ve ortamı yanında freelancer olarak kimler için çalışıp kimleri temsil edecekleri de önemli bir detaydır.

Freelancer iş planına bir sonraki aşama müşteri portföyünün nasıl oluşturulacağıdır. Bu konuda tam anlamıyla dünyaca kabul görmüş bir doğru olmamakla birlikte; freelancerların elinden geldiğince sosyalleşme, networking ve değişik ortamlarda bulunma gibi küçük hususlara ağırlık vermesi gerektiği elzemdir.

Müşteri kitlesinden sonra freelancerların projelerine nasıl ulaşacakları konusunda da ortaya somut bir iş planı koymaları gerekmektedir.

Freelancer iş planının yavaş yavaş şekillenmesinden sonra kişilerin beklentileri ve hedefleri hususunda hangi araçları nasıl kullanacakları da oldukça önemlidir. Bu noktada deneme yanılmadan ziyade genel kabul görmüş doğrulara ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Freelancer iş planı içerisinde bu yönde bir şirket kurma ya da kurumsallaşma varsa şirketin nasıl kurulacağı ve nasıl yönetileceğiyle alakalı detaylar da somut olarak ortaya koyulmalıdır.

Burada freelancer çalışanların işe başlaması, en azından belli bir süre hayatta kalabilmeleri ve büyümeleri için gereken kaynakların muhasebesi iyi yapılmalıdır.

Bu muhasebe içerisinde işin maddi tarafı da çok önemlidir. Öncelikle varlığını devam ettirebilme, sonrasında sektörde ayakları üzerinde dik bir şekilde durabilme en nihayetinde de büyümek için gereken bütçenin ne olacağı freelancer iş planının önemli bir detayı konumundadır.

Son olarak freelancer olarak çalışan kişinin beklentilerine uygun olarak attığı ya da atacağı adımlar çerçevesinde zaman çizelgesi, yollarına çıkan engeller konusundaki hazırlığı ve kilometre taşlarının ne olduğunun belirlenmesi gerekecektir. Tüm bu detaylar freelancer iş planının parçaları olmakla beraber, freelancer çarkının da önemli birer dişlileridir.

Freelancer iş planı hususunda kurumsallaşmak, kredi ve yatırım ve sponsor desteği gerekmiyorsa freelance formatı ve şekli pek de önemli olmaz. Ancak freelancer iş planı küçük ya da büyük her projede ve her adımda profesyonel anlamda ortaya koyulmalıdır. Tabi ki burada ortaya koyulan plana harfiyen uyulması da oldukça önemlidir. Bunun için de hazırlanan planın kolay anlaşılır, gerekirse esnek ve uygulama bakımından da elden geldiğince daha kolay ifa edilebilir olması çok önemlidir.

Freelancer Çalışma Modeli

Her geçen gün gelişmekte olan freelance çalışma modeli sahip olduğu mükemmel detayların yanı sıra kötü özelliklerinden de bahsedilmesi gereken bir çalışma şekli olarak göze çarparken bu yönde belirtilmesi gereken detaylar aşağıdaki gibidir.

Her an emir vermeye hazır bir patron modeliyle karşılaşma olasılığı hiç yoktur. Bu sayede tüyler ürperten bakışlardan uzak kalmak da mümkün olmaktadır. Freelancer çalışma modeli ofis dışı çalışma modelinin en “cool” halidir.

Freelancer çalışanların her geçen dakika büyüyen bir iş listeleri asla olmayacaktır. Bu sayede ofiste göz göze çalışılacak bir yönetici detayı da atlanmış olacaktır. Aynı zamanda psikolojik baskı da bu sayede atlatılmış olacaktır. Yan odadan gelen telefonlarla vedalaşmak için freelancer olmak yeterli!

Freelancer çalışma modelinde her gün katılmak gereken sıkıcı ve gergin toplantı detaylarının hiçbiri bulunmamaktadır. Freelancer çalışanlar günlük toplantılardan muaf olduklarını gururla belirtirken uzun bir süre daha böyle bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmayacakları için de oldukça mutlu gözükmektedir. Tabi freelance iş veren kişi ve şirketler arada sırada toplantı isteyebilmekte bu durum da olabildiğince makul karşılanmalıdır.

Freelancerlar içinde bulundukları her mekânı ofis olarak kullanabilme lüksüne sahiptir. Olabildiğince acil ve yetiştirilmesi gereken işlerde dahi bir çay ya da kahve içmek için yanıp tutuşulduğunda gidilecek kafe aynı zamanda da o an için oldukça ferah bir ofis olarak göze çarpacaktır. Freelance çalışmak aynı zamanda rahat ortam anlamına da gelmektedir.

Freelancer çalışma modelinde çılgın mesai saatleri tamamiyle kenara ve çöpe atılacaktır. Freelance çalışma modelinde mesai saati diye bir kavram olmamakla beraber çalışma saatlerinin belirlenme detayı sadece freelancerlara aittir. Sabah 5’te bir işe başlanacağı gibi, gece 21:00’den sonra da yetiştirilmesi gereken önemli işler sonuçlandırılabilecektir. Freelancerlar bu durumu “insani saatlerde çalışmak” olarak da niteleyebilmektedir.

Sürekli ve kesintisiz tatil imkânı freelance çalışanlara sunulan önemli bir nimettir. Çoğu meslekte “istediği anda tatil” gibi bir detay bulunmazken, freelance çalışanlar kendi tatil fırsatlarını kendileri yaratmakta, bu detayı da istedikleri her an kullanabilme şansına sahip olmaktadırlar.

Özetle erken yatma ve erken kalkma derdi olmayan, trafiğe takılma stresi duyulması mümkün olmayan, bir gün cafede bir gün deniz kenarında çalışılabilecek, kendi odasını ana ofisi olarak kullanan bir modeldir freelance çalışmak.

Freelance çalışanlar için “home ofis” tanımının özellikle Avrupa ülkelerinde çok fazla kullanılmakla beraber özellikle Türkiye’de home ofis ve freelancer tanımının birbirinden çok farklı olduğu görülmektedir.

Burada kendi işini kuran ya da kurmak isteyen, kendisini bağımsız ruhlu bir çalışan olarak nitelendiren, canı istediği her yerde çalışmak isteyen kişiler için freelancer tanımının kullanıldığından söz edilebilir.

Freelancer tanımı için oldukça anlamlı bir açıklama olan “proje bazlı çalışan” söylemi ise home ofis tanımlamasından daha net olan bir tanımlamadır.

Freelance modelinin olumlu yanları kadar olumsuz yanlarından da bahsetmek bu yönde daha somut verilere ulaşılması anlamına gelecektir.

Örneğin freelancerların her ay maaşlarının gecikmesi gibi bir olumsuzluk yaşanması olağandır. Özellikle Türkiye’de emeğe saygısızlık olarak nitelendirilebilecek bu durum freelance çalışanların maaşlarının geç ödendiği ya da hiç ödenmediği gibi olumsuz durumlar yaratabilmektedir.

Freelance çalışanların kendilerini dış dünyaya tanıtması oldukça zor olabilir. Öncelikle freelancerlar için toplumun bakış açısı olan potansiyel işsizlik durumu her ne kadar kişinin eğitim ya da kültür durumuyla alakalı olmasa da Türkiye’de algıları yıkmanın ne kadar zor olduğundan tekrar tekrar bahsedilmelidir. Tabii ki freelancerların el üstünde tutulacağı günler de gelecek.

Freelance çalışanların mesai saatlerini kendi belirlemesi ve bunun yanında özellikle büyük şehirlerdeki en keskin olumsuzlukların başında gelen trafik sorunuyla hiç muhatap olmak zorunda kalmayışı her ay binlerce kişiyi bu noktaya iterken, alınan işin zamanında teslim edilmesi freelance iş için yeterli olacaktır.

Bu çalışma şeklinde kişi kendi belirlediği saatler ve program çerçevesinde hareket ederken, normal bir firmadaki günlük 1.5 saat molasını freelance işte birkaç kat daha arttırarak günde 4.5 saate kadar çıkarabilir.

Freelancer Web Site

Freelancer web sitesi ya da freelancer mobil uygulamaları freelancerlar ile daha etkin iletişim ve kontrolün daha hızlı olmasını sağlayan bu konuda önemli sayılabilecek detayların başlıcalarındandır.

 • Freelancer tarafından projelerdeki ilerlemelerin takip edilmesi
 • Freelancerlar ile hareket halindeyken dahi iletişim kurulması
 • Freelancer saatlerinin görüntülenmesi
 • Freelancerlar ile haberleşmek
 • Freelancer ile her türlü paylaşımın kolaylıkla yapılması
 • Freelancer projelerinin ne durumda olduğu, neler yapıldığı daha nelerin yapılması gerektiği
 • Freelancerlar ile paylaşılacak her türlü detayın karşılıklı aktarımı
 • Freelance projelerin 7/24 takibi, ödemelerin kontrol edilmesi, parça parça ödeme yapıldığı durumlarda bu detayların belirlenmesi, belirleme ölçütleri freelancer web site ya da freelancer mobil uygulamanın sunduğu avantajlardan bazılarıdır.
 • Bu yönde kurulan internet siteleri hem freelancerlar hem de müşteriler için hem iş hem de ödeme güvenliği sağlarken başarılı bir otokontrolün de kapılarını sonuna kadar aralamaktadır. Freelancer web siteleri aynı zamanda hem freelancerların hem de müşterilerin güvenlik unsurları için en gelişmiş tedbirleri alırken güvenlik detayını daima en önemli unsur olarak görmeye devam etmektedir. Bunun için özellikle freelancer ödemeleri 4096-bit SSL şifreleme ile korunmaktadır.
 • Freelancer web sitelerinin görsellerinin şık, parlak ve gösterişli olması muhakkaktır. Bu yönde sitelerin her birinin aktif tasarımcılarının site düzenini kısa periyotlar halinde değiştirdiği görülmektedir.
 • Freelancer web sitelerinin harika derecede sezgisel olan navigasyonlarının tam olarak kullanılabilmesi için ilk kayıt esnasında doğru bilgiler verilmesi, kullanıcı adı ve şifrelerinin olması gerektiği gibi kullanılması, özellikle freelancerlar için isim soy isim olarak kimlik bilgilerinin olduğu gibi yazılması gerekmektedir. Çalışan profili kaydederken de freelancer sitelerindeki yönergelere göre hareket edilmelidir.
 • Freelancer siteler için müşteri desteği önemli bir konumdadır. Her biri için birçok farklı iletişim kanalından 7/24 hizmet alınabilmesi mümkündür. Aynı zamanda freelancer siteleri her açıdan ayrıntılı bilgiler içeren “sıkça sorulan sorular” bölümüyle de müşterilere oldukça önemli bir destek vermektedir. Telefon destek hattı, doğrudan telefon görüşmeleri kapsamlı bir sıkça sorulan sorular bölümü, forum, destek bileti sistemi ve online 7/24 canlı sohbet bu konuda belirtilmesi gereken diğer ayrıntılardır.
 • Freelancer ödeme sistemi siteler üzerinde kredi kartı ve Paypal şeklinde organize edilirken ödeme koruması da mevcuttur. Ödeme uyuşmazlıklarında freelancer sitelerinde farklı prosedürler gözlemlenebildiği de ifade edilebilir.

Freelancer siteleri istenmesi durumunda işveren ile freelancerlar arasındaki ödeme trafiğinin de önemli birer aktörü olarak nitelendirilebilir. Bu konuda çalışan ve işveren arasındaki ödemelerde farklı kurallar belirlenmiş olsa da para çekme detayları bazı farklı kurallara tabidir. Genel anlamda freelancer ücretlerinin belli bir tutarı (genellikle %10) müşteriden tahsil edilirken, freelancer para çekim işlemlerinde ek komisyon alındığı da görülebilmektedir. Burada doğrulama prosedürleri yanında ödeme güvenliği konusunda da en ufak bir kuşku bulunmamaktadır.

Freelancer İşler

Freelancer işler ve projeler freelancer tanımı yapıldıktan sonra meraklıları tarafından üzerinde derin araştırmaların yapıldığı bir başlıktır. Freelancer işler aslında sayısı her geçen gün artan ve iş kolları bakımından sürekli listeye yenilerinin katıldığı bir listeyi de beraberinde barındırmaktadır. Bu nedenle freelance iş seçerken istenilen meslek grubunda uzmanlaşmak ilk hedef olmak zorundadır. Freelancer işleri hususunda en popülerleri ise şu şekildedir;

 • Freelance işler göz önüne alındığında en dikkat çekici ve popüler olanın yazılım sektörü olduğu görülmektedir. Yazılım mesleği, üzerinde uzmanlaşmış olmayı gerektiren; uzman anlamda matematik, yabancı dil uzun süre dikkatli bir şekilde çalışmaktan yorulmama gibi bir misyona da sahiptir. Yazılım sektöründe freelance olarak kişi ve firmalara değişik projelerde hizmet edilebileceği gibi, periyodik olarak yazılım desteği sağlamak da mümkündür. Sistem programcılığı haricinde, masaüstü, mobil ve web gibi birçok farklı alana sahip olan yazılım aynı zamanda son dönemin popüler kavramı wordpress geliştiriciliğini de içine alan oldukça geniş bir iş sahasıdır.
 • Editörlük, yazarlık ve son dönemin popüler iş sahası olan makale yazarlığı freelance olarak yapılan önemli mesleklerden bir tanesidir. Bu başlıklar aynı zamanda birçok farklı konu başlığı için kullanılan kavramlar olmakla beraber özellikle çok okuyan ve yazım yönü güçlü kişiler için önemli bir gelir kaynağı olmayı da sürdürmektedir. Editörlük ve yazarlığın tarih boyunca ölmeyecek mesleklerden biri olacağı da bu noktada belirtilmelidir.
 • Grafikerlik tüm dünyada her yıl yükselmeye devam eden freelance bir meslek olarak dikkat çekmektedir. Yolu Corel Draw, Photoshop, Freehand ve Illustrator başta olmak üzere grafik programlarını en iyi şekilde bilmek ve kullanmaktan geçen grafikerlik freelancerların aynı zamanda sanatsal yönlerini de dışarıya en iyi şekilde çıkardıkları bir iş koludur. Web ara yüzleri, web tasarımları, logo ve kataloglar, bannerlar ve kartvizitler başta olmak üzere grafikerlik geçerliliğini daha uzun bir süre koruyacak bir iş kolu olarak da ifade edilebilir.
 • Tercümanlık her ne kadar üzerinde çok fazla durulmayan ya da çok fazla kişi tarafından tercih edilmeyen bir meslek olsa da yıllardır freelance olarak bu mesleği icra eden ve bu meslekten ciddi gelir sahibi olan kişilerin sayısı da az değildir. Freelance olarak icra edilen tercümanlık yazılı ve sözlü tercüme olarak iki gruba ayrılırken genellikle freelancer olarak çalışan tercümanların yazılı alanda bu işi ifa ettikleri görülmektedir. Freelancer tercümanların bir kısmının bu işi oldukça kötü ve niteliksiz olarak yaptıkları ifade edilse de işe katma değer katarak çalışan freelancerların her daim bu sektörde önemli bir gelire sahip olacakları da unutulmamalıdır.
 • Fotoğrafçılık mesleği gezerek yapılan freelance bir meslek olarak ayrıca dikkat çekerken bazı firmalar maliyet açısından freelancer fotoğrafçılarla çalışmayı tercih etmektedir. Freelance fotoğrafçılar aldıkları işlerden bağımsız olarak da icra ettikleri mesleki verileri firmalar istediklerinde sunabilirken, fotoğrafın daima “ekmek yediren” bir olgu olduğu da unutulmamalıdır.
 • Online öğretmenlik freelance olarak icra edilebilen meslekler anlamında çok sık tercih edilen bir konumda bulunmaktadır. Örgün eğitimde tamamen uzak olmak üzere birçok eğitim kurumu alternatif uzaktan eğitim imkânı sunabilirken son dönemde online olarak bu işi yapan çok ciddi firmaların olduğu da su götürmez bir gerçektir. Özellikle eğitim faaliyetlerinin yoğun olduğu alanlarda uzmanlığı bulunan kişiler online freelance öğretmenlik sayesinde kesintisiz ve önemli bir gelir sahibi olabilmektedir. Tabi bu iş kolu için önemli referanslara sahip olmak, ilan sitelerinde bolca ilanla yer almak aynı zamanda da sosyal medya üzerinde de ismini duyurmaya çalışmak önemli bir gerekliliktir.
 • Makale yazarlığı son beş yıla damgasını vuran freelance işlerin başında gelmektedir. Özellikle ofis ortamında çalışan ve gün içerisinde kendine boş vakit yaratabilmeyi başaran kişilerin yoğun olarak deneyimledikleri freelancer makale yazarlığı aynı zamanda yazım dili kuvvetli herkesin yapabileceği bir iştir. Ancak makale yazarlığı işinin getirisinin daha yeni yeni artmaya başlaması yanında, sektörde kaliteli içerikler üreten kişi sayısının oldukça az olduğundan da bu noktada bahsetmek gerekiyor. Freelance makale yazarlığında projeye göre sağlanan faydanın maddi getirisinin de dikkatli bir şekilde hesaplanması gerekliliği unutulmamalıdır.
 • El işleriyle evden para kazanma aslında son 30 yıldır Türkiye’de birçok yönden icra edilen değişik kategorilere ayrılmakla birlikte son dönemde niteliği bakımından freelance kategorisinde değerlendirilen bir iş kolu olarak da dikkat çekmektedir. Maddi getirisi diğer freelance mesleklere göre daha az olabilen el işleri için internet üzerinden satış kanalının gelişmeye başlaması bu meslek için değişik kategorilerin oluşmasının da yolunu açmayı başarmıştır.
 • Sanatsal işlerden freelance gelir sahibi olmak özellikle resim sanatını icra eden kişiler için proje bazlı maddi kazanç anlamına gelirken, nitelikli müşteriler sayesinde önemli paralar kazanmak mümkündür. Burada sanatsal açıdan aranan biri olma gereği ağır basmaktadır.

Freelancer iş anlamında sonuç olarak tüm belirtilen konu başlıkları maddi açıdan günü kurtarmak anlamında değerlendirilmediğinde freelance mesleklerin her geçen gün daha da artıp gelişeceği de unutulmamalıdır. Freelancer olarak çalışmak kişinin kendini geliştirmesi anlamını da taşırken tam zamanlı çalışmaktan daha fazla gelir sahibi olunabileceği de unutulmamalıdır. Her ne kadar tam zamanlı çalışmanın freelance olarak çalışmaya, freelance olarak çalışmanın da tam zamanlı olarak çalışmaya göre değişik avantajları bulunsa da nitelikli çalışanların freelancer olarak önemli bir gelir sahibi olabileceği görülmektedir. Burada önemli olan dijital kanalların verimli olarak kullanılarak freelance alanıyla alakalı müşterilerin dikkatini çekerek önemli projeler alabilme şansına sahip olunmasıdır. İnternette görünür olmak, sosyal mecralarda kesintisiz olarak bulunmak, değişik ortamlarda değişik kişilerle tanışmak freelance iş anlamında önemli detaylar olarak göze çarpmaktadır.

Tam Zamanlı İş Mi, Freelance İş Mi?

Freelance iş olgusu popüler olmaya başladıkça tam zamanlı işlerle kıyaslama yapılma sıklığı da bir hayli artmış oldu. Freelance tanımı ilk ortaya çıktığında “hadi canım o kadar da olmaz” ya da “böyle iş mi olur” serzenişleri bir hayli fazla dile getirilirken gelecekte de aynı tanımlamaların tam zamanlı işler konusunda yapılacağı düşünülüyor. Aslına bakıldığında tam zamanlı işlerde çalışanlar için iş o gün bitmediğinde gece evde fazla mesai yapılarak (çoğu zaman da mesai ücreti almadan) ekstra çaba harcanacağına, freelance olarak ek gelir elde etmek kulağa çok aykırı da gelmiyor. Özellikle freelance olarak yapılabilen meslek kollarında çalışanlar yavaş yavaş freelancer düzenine geçerken evden rahat bir şekilde çalışma fırsatına da sahip olmayı başarıyorlar. Tabi parasal durum, sabit maaş getirisinin terkedilip terkedilemeyeceği gibi başlıklar da burada çok önemli.

 • Tam zamanlı ya da freelance iş kıyaslaması daha çok uzun bir süre devam edecek gibi görünürken yeni nesil iş fırsatı olarak da ifade edilebilen freelance çalışmaların gün geçtikçe daha popüler hale geldiği görülüyor. Özellikle beyaz yakalılar için freelance bir bakıma kaçış olarak görülüyor.
 • Tabi burada tam zamanlı çalışanların %65’i tam zamanlı işi bırakıp freelancer olarak çalışmaya başlamanın delilik olacağını ifade ediyorlar. Argümanları da “hiçbir freelance iş kalıcı değildir” şeklinde
 • Freelance çalışma hususunda ay sonu ücret garantisi olup olmaması da sektör için önemli bir detay. Türkiye’de de dahil olmak üzere bir ay boyunca herhangi bir freelance iş yapan serbest çalışanlar ay sonunda hak edilen paranın hesaplarına yatmadığı hususunda şikâyette bulunabiliyorlar.
 • Freelance işlerde hata yapmak ya da gecikme gibi bir lüksün bulunmayışı yanında aynı işi daima daha ucuza yapacak birilerinin bulunması da gözden kaçmamalı.

Freelance Metin Ve Makale Yazarlığı

Freelance metin yazarı olma ya da freelance makale yazarlığı yapma tüm dünyada günümüzün en popüler freelance işlerinden birini oluşturmaktadır. Şu anda okuduğunuz yazı bir freelance yazar elinden çıkarken nasıl freelance yazar olunacağıyla alakalı soruların ayrıntılı cevapları da bu şekilde verilebilmektedir. Freelance metin ya da makale yazarlığı bazı diğer freelance işler gibi uzun sözleşmelere gerek kalmayan bir biçimde ilerlerken yazma becerisi olan herkes tarafından yapılabilir.

 • Burada öncelikle kesin bir yazım becerisi ve dil kullanımı gibi hususların gerekli olduğu unutulmamalıdır.
 • Tüm başarılı yazarların yeteneklerinin yanı sıra çok okudukları aynı zamanda sözel becerilerinin de oldukça gelişmiş olduğundan söz edilebilir.
 • Freelance yazarlık işi sağlayan kişi ve kurumlar kaliteli içerikler sağlayan freelancerlar ile kesintisiz olarak çalışmayı tercih ederken burada tecrübe olgusu da çok önem taşımaktadır. Evden para kazanma anlamında freelance yazarlık en etkin seçeneklerden birini oluşturmaktadır. Bu sayede iyi bir makale yazarı evde çocuklarına bakarken boş vakitlerinde freelancer olarak para kazanabilir.
 • Makul bir özgeçmiş ve referans istemeyen freelance yazarlık kişilerin bu işe ayırdıkları vakit ve niteliklerine göre önemli paralar kazanabilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak bu durum kişilere göre oldukça değişkendir. Bazı freelance yazarlar günde 6-8 saat çalışıp kendilerini tatmin edecek bir ücret kazanamadıklarından yakınırken, daha kısa süre çalışıp önemli gelir elde ettiklerini söyleyen freelance yazar sayısı da az değildir.
 • Yapılan araştırmalar nitelikli ve yetenekli bir freelance yazarın günde 8 saat kesintisiz çalıştığında ortalama bir maaş alan bir kişinin kazandığı parayı kazanabileceğini ortaya koymaktadır.
 • Freelance yazarlık için öncelikle bir portföy oluşturmak gerekmektedir. Bu detay için tecrübe önemli olmasa da yazılacak kaliteli bir ön makale tüm kapıların açılmasını sağlayabilir.
 •  Portföy oluşturduktan sonra freelance yazarlık iş ilanlarının yayınlandığı tüm platformlara üye olmak ve her biri için ayrı bir profil oluşturmak gerekmektedir. Bu sayede freelance yazar adını duyurmaya başlarken, başarılı olarak teslim ettiği iş sayısı arttıkça da kesintisiz olarak iş alması da mümkün hale gelecektir. Freelance yazarlık işlerinde diğer freelance işlerde karşılaşılan dönemsel olarak işsiz kalma gibi bir dert bulunmamaktadır.
 • Freelance bir yazar olmanın birçok avantajından söz etmek mümkündür. Öncelikle freelance yazarlar müşterilerinin talep ve beklentilerini karşıladıkları sürece kendi belirledikleri koşullarda özgürce çalışabilme şansına sahip olmaktadır. İş saatlerini, günlük çalışma süre ve programlarını kendileri belirleyen freelance yazarlar başlarında yönetici ve müdür bulunmadan istedikleri kadar mola verip işe istedikleri saatte başlama lüksüne de sahip bulunmaktadırlar.
 • Freelance yazarlar yaptıkları işi severek ve tutkuyla yaptıklarında sektörde aranan bir yazar olarak önemli paralar kazanabilme şansına sahip olabilir. Özellikle severek yazan, hep yazan kişiler için freelance yazarlık tam anlamıyla biçilmiş kaftan.
 • Tabi ki freelance yazarlar için olumlu özelliklerin yanında sürecin sıkıntılı yönlerinden de bahsetmek gerekiyor. Öncelikle freelance yazarlar için bekleme, duraksama, tatil, izin gibi olgular oldukça uzak. Tabi ki freelance yazarların boşlukları, kendi belirledikleri çalışma programları olacak ancak ne olursa olsun o yazıların her gün düzenli olarak teslim edilmesi gereğinin unutulmaması da oldukça önemli.
 • Tüm freelance işlerde olduğu gibi freelancer yazarlar için de tam anlamıyla kesintisiz bir maaştan bahsetmek mümkün değil. Bir önceki ay çok iyi para kazanan bir freelancer içinde bulunulan ay içerisinde beklediği maddi durumu sağlayamayabilir. Bu noktada freelance yazarlar için kazançlarını sürekli kılmak için çalışmalar yapması ve önlem alınması salık verilmektedir.
 • Freelancer yazarlığın dezavantajları arasında yazı teslimatlarının yetiştirilebilmesi için bazı planların iptal edilme ya da ertelenme durumu da kolaylıkla gösterilebilir. Bu noktada ev işleri biraz daha bekleyebileceği gibi, tatil ya da akşam dışarı çıkma planlarının son anda iptal olması da kaçınılmazdır.
 • Özetler freelancer yazarlık için olumlu ve olumsuz birçok yönden bahsedilebilirken, bu işe olan yatkınlık yanında işin severek yapılması da oldukça önemlidir. Freelancer yazarlık eğer bir tam zamanlı işe ek olarak yapılmıyorsa kişi kısa sürede kurduğu çalışma programıyla kendine oldukça önemli istirahat zamanları ayırabilirken, bunu ek iş olarak yapan kişiler için durumun biraz daha zor ve karmaşık olduğu d ifade edilebilir. Ancak ne olursa olsun yazmak, yazdıklarını dış dünyayla paylaşmak önemli bir haz aracı olarak ön plana çıkıyor.

Başarılı Bir Freelancer Nasıl Olunur?

Son dönemlerde özellikle orta ve büyük ölçekli şirketler tarafından çok sık tercih edilmeye başlanan freelancer çalışanlar, yüksek deneyim gerektiren işlerdeki aynı tecrübeye sahip kadrolu çalışanlardan maliyet olarak daha azına aynı işi yapabilme kapasitesi ortaya koymanın yanında; freelance çalışanların birçok iş kolundaki çekiciliğini de tam anlamıyla arttırmaktadır. Freelancer çalışanlar birçok noktada maddi anlamda en uygun seçenek olarak göze çarparken aslında freelancer deneyimi kazanmanın ilk yolu da sadece bir başlangıçtan geçiyor. Buradan hareketle başarılı bir freelancer olmak için yapılması gerekenler hususunda birkaç maddeyle bu işin sırrını belirtmeye çalışalım:

 • Freelance aslında günümüzün büyülü metaforlarından birisi. Öyle ki freelance çalışanlar işin içine bir defa girildi mi bir daha çıkmanın oldukça zor olduğu ifade edilir. -ki zaten freelancerlar da buradan çıkmak istemez.
 • Freelance çalışmayı tam anlamıyla benimseyenler için yıllık toplam kazançlarının tam zamanlı işlerde çalışanlardan çok daha fazla olduğu efsanesi aslında gerçektir. Bu nedenle freelancer olmak aynı zamanda farklı ve önemli bir statü olarak da ifade edilebilir.
 • Freelance çalışmakla alakalı bir sürü tanım ve bir sürü yaklaşım göze çarparken başarılı bir freelancer olmanın aslında pek kolay olmadığının da ortay koyulması gerekmektedir. Yıllar boyu freelancer olarak çalışabilmek ya da kişinin yıllar boyu kendi kendisinin patronu olabilmesi için kendini disipline edebilmesi gerekmektedir. Ancak bu disipline olgusu hiç de kolay değildir.
 • Bu noktada başarılı freelancerların çalışma ve uyku zamanlarını düzenledikleri, tam zamanlı bir işte çalışıyormuşcasına sabah uykularını uzatmamaları, iş planlamalarını somut olarak ortaya koymaları gerekmektedir.
 • Freelance çalışanlar için ulaşılabilir olmak bu konuda başarıya giden kapılardan biri konumundadır. İşveren tarafından arandığında ulaşılabilir olamayan freelancerlar için başarıdan söz etmek tam anlamıyla doğru olmasa da; ulaşılabilirlik
 • Her ne kadar teknolojik cihaz ve bilgisayar kullanımı her anlamda inanılmaz rakamlara yaklaşmış olsa da başarılı bir freelancer olabilmek için kâğıt kalem kullanılması, (notlar, karalamalar, çizimler vs) önemli fikirlerin o kalemin ucundan yayılması gerçekten önemlidir.
 • Özellikle ufak tefek iş ve detayları atlamamak için iş listesi hazırlamak, yapılacaklar listesine sıkı sıkıya bağlı kalmak, belirli periyotlar halinde raporlamalar yapmak, işleri asla ertelememek ve dönüştürmemek, sadece yapılan iş performansını değil kendi performansını da ölçmek unutulmaması gereken detaylardandır.
 • Freelancer çalışanlar için çalıştıkları şirketlere fatura kesip kesmeme durumu bir hayli önemlidir. Öyle ki freelancerlar ile çalışan şirketler bu faturaları gider olarak gösterebilmektedir. Bu nedenle başarılı freelancerların fatura kesmekten imtina etmemesi, fatura kesilemiyorsa da bunu önceden işverenle paylaşması gerekecektir. Bu noktada fatura yanında iş sözleşmesi de çok önemlidir. Her iki taraf için bağlayıcı olan bir sözleşme yapılan işin ciddiyet ve kalitesinin de artmasına neden olurken, bu sözleşmeyle tarafların maddi bağlayıcılıkları da resmiyete dökülmüş olmaktadır.
 • Başarılı freelancerlar hizmet satın almaktan çekinmeyen bu yönde orijinal program ve paketler kullanan kişilerdir. Örneğin bir tasarımcı için Creative Clodu üyeliği bir hayli önemlidir. İçerik editörleri için de Buffer’ın bir üst versiyonu olmazsa olmaz olarak ifade edilmektedir. Program ve video servisleri için de durum aynıdır.
 • Başarılı freelancerlar için işverenlerle iletişimin önemi çok büyüktür. Bu noktada deni aşırı ülkelerden alınan bir işte toplantı yapabilme imkânı bulunmasa bile düzenli periyotlar halinde iletişim halinde olmak, işe olan aidiyeti arttıracağı gibi, işveren ve freelancer arasındaki köprünün de daha sağlam temeller içerdiği ifade edilmektedir.
 • Başarılı freelancerların aynı zamanda oldukça paylaşımcı olduklarından da bahsedilmektedir. Freelance çalışmak size gelen her işi “nasıl olsa” evdeyim mantığıyla kabul etmekten ziyade, işin tam anlamıyla mükemmel ve zamanında teslim edilmesi anlamı taşıyacaktır. Bu nedenle planlama hatasıyla zamanında bitirilemeyecek bir işe başlansa bile, çevreden bu konuda yardım almak işveren memnuniyeti yanında gelecekteki işler için de önemli bir referans olabilmektedir.
 • “Ne yaparsan yap aşk ile yap” şarkısında olduğu gibi freelance işlerde de yapılan işi sevgiyle yapmak, farkındalık ve farklılık yaratmak, yapılan işe katma değer katmak çok önemlidir. Bu durum freelancer içi iş devamlılığı anlamına da gelirken iş ahlakının da anahtarı durumunda bulunmaktadır.
 • Başarılı bir freelancer her daim analiz yapabilen, buna ek olarak da sürekli olarak sektör ve rakipleri takip eden kişi konumundadır. Freelance olarak size gelen projeyi başkalarının nasıl ve hangi argümanları kullanarak gerçekleştirdikleri her anlamda takip edilmesi gereken bir başlıktır.
 • Başarılı bir freelancer yaptığı işi veri ve kaynaklarla desteklerken, havada kalmayan tahminlerle iş yapmayan ve ayakları yere sağlam basan kişi anlamında da oldukça dikkat çekmektedir.
 • Başarılı bir freelancer aldığı projeyi sadece fikir aşamasında bırakmadan onu geliştiren, somutlaştıran, olması gerektiği gibi sunumunu yapan ve işin altına imzasını atan kişidir. Özellikle aldığı projeden tam anlamıyla emin olan freelancerlar üretken taraflarını bu bağlamda ortaya koyarak iş anlamında en iyisini ortaya koymayı başarmaktadırlar.
 • Başarılı freelancerların tamamının sosyal hayatlarında çok aktif, iş dışında kendine de zaman ayıran aynı zamanda çok gezen, çok okuyan ve sinemaya da meraklı olduklarından bahsedilebilir. Freelance olarak çalışanlar işe ayırdıkları zamanlarda tek başlarına olduklarından iş dışındaki zamanlardaki sosyal faaliyetleri bakış açılarına inanılmaz zenginlikler katabileceği gibi, girilen sosyal ortamlarda tanışılan kişilerle önemli freelance iş fırsatları yaratılabilmesi anlamına da gelecektir.
 • Başarılı bir freelancer kendini eleştirmek başta olmak üzere dış dünyaya eleştirilsel olarak bakmayı becerebilen kişidir. Eleştiri yapmak aynı zamanda kendine yatırım yapmanın da bir amacı olarak ifade edilebilirken işi içerisine biraz da sosyoloji katıldığında gelen projeler tam anlamıyla istenildiği şekilde tamamlanmış olacaktır.

Freelancer Oyunu

Freelancer ile ilgili birçok farklı tanım yapılmakla ve konu her hattıyla tanımlandıktan sonra biraz da stres atmak için freelancer oyunundan da bahsetmek gerekmektedir. Gün geçtikçe gelişen freelancer kavramı beraberinde değişik argümanları da getirmeyi başarırken, freelancer oyunu da buna örnek olarak gösterilebilir. Freelancer oyunu nasıl oynanır sorusu için aslında oldukça basit bir ara yüze sahip olan freelancer oyunu için;

 • Oyundaki kahramanın kendini sürekli geliştirme gibi bir misyonu vardır.
 • Oyundaki freelancer kahraman bu geliştirme misyonları arasında yönetim, pazarlama, 3D modelleme, dizayn ve yazılım gibi başlıklar vardır.
 • Oyunda bu gelişimi sağlayan freelancer atılacağı iş kollarında yapacağı sözleşmelerle de para kazanmayı amaçlamaktadır.
 • Yeni programlar ve uygulamalar geliştirmek freelancer görevleri arasında yer alırken oyundaki freelancer kahraman gibi kendini geliştirmiş eve oyuna etki eden diğer freelancerlara ulaşmak da çok önemlidir.
 • Oyunun hangi aşamasında olunursa olunsun oyun kahramanının acıktığı zaman karnını doyurmak, sağlığını kontrol etmek olmazsa olmazdır. Ne kadar başarılı bir freelancer olduğu önemli olmaksızın yemek yemeyi unuttuğunda kahramanın ölmesi de kaçınılmaz olacaktır.
 • Oyundaki freelancer kahramanın seviyesi her yükseldiğinde yaptığı işlerden kazandığı para da buna paralel olarak artarken oyundaki ilk hedefin de bu olması gerekiyor. Aynı zamanda masa başında oturan kahraman yapılacak her sözleşmede tıklanması gereken bir konumda yer alırken, yapılacak her tıklayışın süreci daha da hızlandıracağı aşikâr. Bu nedenle freelancer oyunu için hem simülasyon hem de one-tap oyun anlamında bir tanımlama yapılması da yanlış olmayacaktır.

Ancak düşünülenin aksine oyun sadece freelancer kahramanın yeteneklerinin düz bir şekilde geliştirilmesi esasına da dayanmıyor. Oyun oynanırken genel kültür anlamında kişinin gerçekten bir şeyler bilmesi gerekiyor. Çünkü oyunda her ay 30 günde bir Hackathon (bir tür kodlama yarışması) katılımı zorunludur. Kolay, orta ve zor olmak üzere üç seviyeye sahip Hackathonlar bilgi sınanması için de oldukça önemli. Ayrıca oyunda yeni projeler geliştirdikçe artan hayranlar da oldukça eğlenceli bir detay olarak göze çarparken oyunun bazı aşamalarında şirketlerin parasal destekleri de freelancer kahramanımıza nefes aldırıyor. Oyun içi satın alma özelliği yanında oyundaki bazı özelliklere harcanabilen elmaslar tıklayış etkisini arttırabilirken, sürpriz kutuların da satın alınmasını sağlayabilir. Ek olarak her seviye atlandığında da 20 elmasa sahip olunacağı da unutulmamalı.

Freelancer oyunu ara yüzü daha önce de belirtildiği üzere oldukça basit olarak kurgulanırken göz zevkini arttıran grafiklerden de önemle bahsedilmesi gerekiyor. Aynı zamanda oyun internet bağlantısına gerek duymayan bir yapıya da sahip. Google Play ya da App Store’dan 0.99 TL gibi oldukça makul bir fiyata satın alınabilir. Sadece Google Play Store’de +500000 indirme sayısına erişen oyun oynanış bakımından da 3.7 gibi bir ortalamaya sahip. Kendini sınamak, bilgi seviyesini test etmek ve eğlenceli zamanlar geçirebilmek için freelancer oyununu denemekte fayda var. Oyunun ismi ise Freelancer Simulator: Game Developer Edition.

Kategori: Giriş

Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir