İçeriğe geç →

Freelancer Nedir, Ne iş Yapar?

Freelancer Nedir? Google Translate’e göre bağımsız yazar olsada jarbon Türkçe de paralı asker anlamına gelen “freelance” kelimesi aslında bir bakımdan serbest meslektir. Emir altından çalışmayıp kendi işlerini kurmak isteyen kişiler evlerinden ve kafelerden bu şekilde çalışmaya başlamışlardır. Günümüzde birçok kişinin tercih etmeye başladığı çalışma şekli, çalışma durumuna göre kazançlar getirmektedir.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Mesai saatlerini çalışanın kendisinin belirlemesine izin veren bu çalışma şekli, evden veya başka bir sabit noktadan çalışma yapılması nedeniyle trafik vb. sıkıntıları oluşturmamaktadır. İşe geç kalma, işten geç çıkma gibi problemler olmadığı gibi, sadece işi teslim etmeniz gereken saatte teslim etmeniz yeterli olacaktır. Freelance iş, ek kazanç sağlayabilmek için de yapılabilen bir sektördür. Çalışma saatlerinizden arta kalan vakitlerde freelance iş bularak kazançlarınızı yükseltebilirsiniz. Aynı zamandan aynı anda birkaç iş birden yapılabilir. Çünkü bu kavramda ne iş yapıldığına değil zamanında teslim edilip edilmediği göz önünde bulundurulmaktadır.

Dezavantajları

Birçok avantajı olsa da freelance çalışmanın dezavantajları da oldukça fazladır. Öncelikle emeklilik ve sigorta bu işte mümkün değildir. Kişi ancak primlerini kendi yatırıp emekli olabilir. Mesai saatleri belli olmadığı için iş disiplininden anlamayan kişiler için bu çalışma şekli yetişmeyen işleri de beraberinde getirir. İş garantisi olmadığı için elinizdeki projenin yarısındayken iş iptali hakkında bir mesaj alabilirsiniz. Verdiğiniz tüm emekler boşa gidebilir. Bu nedenle yapılacak en iyi şey bir şahıs şirketi kurarak sözleşme imzalatmaktır. İşin sahibi siz olduğunuz gibi, sekreteri, yöneticisi ve çaycısı da siz olursunuz. Bu nedenle çalışma koşullarıyla da kendiniz ilgilenmeniz gerekir. Aylarca iş bulunamayan zamanlar olabilir. Bu nedenle kenarda bir birikim bulundurmakta fayda vardır.

Ne İş Yapar ?

Ülkemizde genelde bilişim alanı bu sektör için daha çok tercih edilmektedir. Yazılım ve web projeleri gibi projelerde bu iş modeli daha çok ortaya çıkmaktadır. Makale yazımı, çevirmenlik, grafik tasarım gibi freelance iş imkanlarıyla da geçimlerini sağlayan insanlar bulunmaktadır. Ayrıca sosyal medya danışmanlığı gibi sektörler de kazanç sağlayabilir. Ya da bilgi birikimleriyle eğitim setleri vb. oluşturulup satışları yapılabilir. Bunların yanı sıra daha birçok freelance iş imkanı bulunmaktadır.

Kategori: Nedir

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir