İçeriğe geç →

Gelmiş Geçmiş En İyi 8 Tarihi Film

En iyi 7 tarihi filmin derlendiği bu yazının asıl kaynağı, sinema konusunun internet kaynağı ve güvencesi sayılan, binlerce insanın değerlendirmeleriyle verilerini ortaya çıkaran IMDb sıralamasıdır. Tarihi film denildiğinde akla gelen soru işaretlerinin giderilmesi adına, IMDb sıralamasında en yüksek puanlara sahip olan ve izleyiciler tarafın en iyi yorumlara layık görülen 7 tarihi film önerisi, bu kategoride film tavsiyesi arayan kişiler için birer fikir kaynağı olabilmektedir. Böylece kişilerin en kaliteli tarihi filmleri izlemesi sağlanmaktadır. IMDb sıralamasında en fazla beğenilen tarihi filmler, düşük puandan yüksek puana doğru sıralanmaktadır.

1. Büyük Kaçış – The Great Escape / İMDb 8,2


İnsanlığın en büyük lekesi ve utanç sebebi olan İkinci Dünya Savaşı esnasında esir düşmüş olan bir grup askerin esir düşmelerini ve sonrasında bu esaretten kaçmak için verecekleri mücadeleleri konu almış tarihi bir filmdir. İki bölümden meydana gelen filmin ilk bölümünde askerlerin esir düştükleri yerden kaçmak için kurguladıkları planlar, ikinci bölümde ise hazırladıkları planları hayata geçirerek, kaçmaya çalışmaları ele alınmıştır. Sinema tarihi boyunca, gelmiş geçmiş en iyi 10 film arasında yerini alan Büyük Kaçış filminin başrolünde, Steve McQueen yer almaktadır. Yeniden çekilme planlarıyla gündemde olan film, seyircileri tarafından yüksek beğeniye layık görülmüştür.

2. Çöküş – Der Untergang / IMDb 8,2


Hitler ve yakın arkadaşları, Berlin’in düşme zamanlarında bir sığınağa saklanarak, hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Aralarında Führer’in özel asistanı Traudi Junge’nın da bulunduğu grup, düşmüş bir kale haline gelen Berlin’den çıkmak yerine ölmeyi tercih etmiştir. Özellikle Hitler, şehirden çıkmayı ve düşmana teslim olarak mağlup sayılmayı kabul etmemektedir. Almanya halkının her bireyi sokaklarda katledilmekteyken, Hitler kendisini son yolculuğu için hazırlamaktadır. İntihar etmelerinden birkaç saat önce birbirleriyle evlenen Hitler ve Eva Braun, evlendikten sonra aynı anda intihar ederek, düşmana mağlup olmamışlardır. Düşmanın eline geçmemesi adına, bu ikilinin cesetleri gömülmek yerine yakılmıştır. Büyük galibiyetten, zavallı bir yenilgiye düşen Führer, kendisi gibi peşinden gelmiş olan sadık kişilerin kaderini de etkilemiş ve hepsinin sonu Führer gibi olmuştur. Çöküş, Berlin’in düşme esnasında, herkesin ölümle yaşam arasında bir tercih yapmak zorunda olmasını ele alan Tarihi bir filmdir.

3. Rüzgar Gibi Geçti – Gone With The Wind / İMDb 8,2


Margaret Mitchell’in klasik eserinden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan filmin yapımcısı, David O. Selznick’tir. Güneyli güzel Scarlett O’Hara’nın yaşamış olduğu üç evliliği, iç savaş dönemini ve güneyin tekrardan inşa edilmesini ele alan film, bir yandan da bu süreçler içerisinde zenginlikten fakirliğe düşen, sonrasında tekrar zengin olan Scarlett’in yaşamını konu almaktadır.

4. Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge / IMDb 8,2


Amerika Birleşik Devletlerinin 2. Dünya savaşına dahil olmasının ardından, T. Doss ve birçok Amerikalı savaşa atılmak için gönüllü olarak askerliğe yazılmaktadır. Savaş için gönüllü olup, orduya katılmasına rağmen, dindar bir Hristiyan ailede yetişmiş olan Doss savaşı, silah kullanmayı ve insan öldürmeyi onaylamamakta ve insan öldürmeyi reddetmektedir. Asker olarak görev almak yerine, savaşta yaralanan kişileri taşımak ve tedavi etmek gibi görevlere talip olan Doss, ilk başlarda komutanları ve diğer askerler tarafından kötü karşılanmıştır. İnandığı değerleri korumak uğruna verdiği mücadelede, askeri mahkemeye dahi çıkarılmış olan Doss, yolundan dönmemiş ve kararının arkasında durmuştur. Bir şekilde isteğini kabul ettirmeyi başaran Doss, oldukça sert ve zorlu bir eğitimden geçerek, silahsız bir şekilde savaş alanında bulunmayı ve hayatını tehlikeye atmayı göze almıştır.

5. Andrei  Rublev / IMDb 8,3 Tarihi Film


15. Yüzyılda hayatını sürdürmüş olan ünlü ikon sanatçısı Andrei Rublev’in yaşam hikayesini konu alan, tarihi bir filmdir. Son bölümü haricinde siyah – beyaz olarak çekilmiş olan film, 1400-1423 tarihleri arasında Rusya’da yaşanmış olan esrarengiz olayları, taht kavgalarını ve Tatarların Rusya’ya saldırışını ele almaktadır. İzleyen herkesi etkilemekte olan final sahnesinde ise, Rublev’in ortaya koymuş olduğu eserleri renkli biçimde gösterilmektedir.

6. Amadeus / İMDb 8,3 Tarihi Film


Oldukça kötü bir bestekâr olan Salieri’nin rakibi olan kişi, Wolfgang Amadeus Mozart’tır. Müzikal dehası ve müthiş besteleri sayesinde ölümsüzlük kazanan Mozart’ın bu başarısı, Salieri tarafından hazmedilemez. Amadeus, Mozart’tan intikam almak uğruna hayaller içerisine giren Salieri ve Mozart arasında yaşanan konuyu ele alan, tarihi bir filmdir.

7. Cesur Yürek – Braveheart / IMDb 8,4 Tarihi Film


13. Yüzyılda İngilizlerin İskoçya halkı üzerinde kurdukları sömürgeciliği ele alan bir tarihi filmdir. 13. Yüzyılda, İngilizler İskoçlar üzerinde yönetim hakkına sahiptir. İngiliz soyluları, yeni evlenmiş İskoç kadınlarının ilk gecesinde, onlarla birlikte olma hakkına sahip görülmektedir. Bütün bu baskı ve zulümlere karşı, İskoç halkı içten içe nefret ve kin kusmaktadır. Daha küçük yaşlardayken, İskoçya uğruna canını veren ailesinin yasını tutan William Wallace, İngiliz birlikleri tarafından karısının da öldürülmesi üzerine intikam için harekete geçmeye karar verir. İntikam arayışları içerisine giren William’ın tepkisi, bütün İskoç halkı üzerinde etki uyandırır ve ülkelerinin özgürlüğü için harekete geçerler. Böylece özgürlük uğruna İngilizler ve İskoçlar arasında amansız bir savaş başlar.

8. Schindler’in Listesi – Schindler’s List / IMDb 8,9 Tarihi Film


İkinci Dünya savaşı yıllarında, Nazi Almanya’sında yaşamakta olan girişimci ruhlu bir Alman olan Oskar Schindler, savaş esnasında kullanılması adına askeriye için metal kapların üretildiği bir fabrika kurmuştur. Fabrikası için gerek duyduğu işçi kadrosunu Yahudilerden oluşturan Schindler, onlarında çabaları sonucu işlerini yürütmektedir. Ancak Nazi Almanya’sının Yahudilere karşı muamelesi ve onlara akıl almaz zulümler etmesi, Schindler’in vicdanına dokunmaktadır. Yahudilerin görmüş oldukları baskıdan kurtulmaları adına, el uzatabileceği Yahudilerin adlarının olduğu bir liste oluşturur. Oluşturduğu listenin ardından, bu kişileri kurtarmak için çeşitli girişimlerde bulunacaktır.

Kategori: Film Önerileri

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir