İçeriğe geç →

Google Analytics Kullanımı

Birçok kişinin tam olarak nasıl kullanıldığını bilmediği Analytics konusunun üzerine durmaya karar verdik. Bu araç ile yalnızca sitenizdeki online kişileri mi takip ediyorsunuz? O halde büyük bir eksiğiniz var demek. Çünkü Google Analytics ile web sitenize gelen trafiği yönetebilir, engelleyebilir, sayfaların tek tek analizini yapabilirsiniz. Yaptığınız bu analizlerle beraber web sitenizi daha kapsamlı ve etkili bir şekilde hazırlayarak arama motorunda daha iyi bir konuma gelebilirsiniz. Yani Analytics’in nimetlerinden faydalanarak web sitenizi çok daha profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz. Şimdi Analytics kullanımı hakkında detaylı bilgileri sizlere aktaralım.

 

Analytics Hesabı Nasıl Kullanılır?

Webmasterlar genel olarak sadece anlık trafiği Analytics üzerinden izler ve çıkar. Bunun dışında herhangi bir işlem yapmazlar. Şimdi Analytics ile ilk işlem olan bot saldırıları nasıl engelleyebileceğinizi göstereceğim.

Analytics hesabına girin ve sol atta yer alan “Yönetici” sekmesine tıklayın. Açılan sayfada “Görünüm” başlığı altında bulunan “Filtreler” bölümüne tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada “Filtre ekle” seçeneğini seçin. Burada filtre adı bölümüne bot saldırısı yapan adresi girin ve filtre türünü özel yapın. Filtre alanını “Kampanya kaynağı” olarak seçin. Daha sonra “Filtre Modeli” bölümüne yine aynı şekilde engellenecek olan adresi yazın ve kaydedin. Tüm işlemler bu kadar. Bu sayede dilediğiniz kadar engelleme yapabilirsiniz.

Sayfalarınız hakkında detaylı bilgi almak içinde Davranış-Site içeriği-Tüm sayfalar adımını izleyin. Burada “Karşılaştırma” butonuna tıklayarak sayfalarınızın durumunu görebilirsiniz. Burada hemen çıkma oranı, oturum süresi gibi detaylı analizleri görebilirsiniz.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların nereden geldiğini öğrenmek için Kitle-Yaşam boyu değerler adımlarını takip edebilirsiniz. Burada social, organic, direct ve referral sayılarını net olarak görebilirsiniz. Edinme-Tüm trafik-Yönlendirmeler sırasını takip ederek daha detaylı bir analizle karşılaşabilirsiniz.

Sayfalar arası geçiş süresi ve site hızını detaylı incelemek için Davranış-Site hızı-Sayfa zamanlamaları adımlarını takip etmeniz gerek. Burada hangi sayfaların kaç saniyede açıldığını görebilir ve varsa geç açılma problemi, gerekli düzenlemelerde bulunabilirsiniz.

Kategori: SEO

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir