İçeriğe geç →

Google Pagespeed Skor (Score) Arttırma Yöntemleri

Google sıralamasında ilk sayfalarda yer almak ve kullanıcı deneyimini arttırmak için web sitenizin hızının mükemmel olması lazım. Genel olarak 2 saniye ve altında açılan web siteler uygun olarak görülüyor. Eğer siteniz 2 saniyeden daha geç ve sayfalar arası geçiş uzunsa, web sitenizi optimize etme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Çünkü bu düşük hızlarda hiçbir ziyaretçi sizi tercih etmeyecektir.

Web sitenizin masaüstü ve mobil hızlarını ölçebileceğiniz pek çok site var. Bunlardan ilki ve en önemlisi hiç şüphesiz Google Pagespeed değerleridir. Burada verilen değerleri dikkate alarak gerekli çalışmalara başlayabilirsiniz. Zaten burada size ne yapmanız gerektiği de söyleniyor. Bir diğer web sitenin hızını ölçen site ise Gtmetrix’dir. Oldukça kaliteli ve gerçeğe yakın sonuçlar veren bir sitedir. Web sitenizi ara ara bu şekilde kontrol ederek hız değerlerini maksimum seviyelere çıkarabilirsiniz.

 

Google Pagespeed Değerleri

Web sitenizin hızını arttırmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece hız bakımından hiçbir zaman sıkıntı yaşamayacaksınız. Ayrıca bu değerleri ara ara kontrol etmenizde de yarar var.

 

Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın

Bu problemin asıl sebebi, mevcut host paketinizin artık web siteniz için yeterli gelmemesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden host paketinizi değiştirmeli ve mutlaka cache eklentisi kurmalısınız. Daha sonra bu problemden kurtulmuş olacaksınız.

 

Resimleri Optimize Edin

Web sitelerinin yavaş açılmasının en büyük sebeplerinden biri de resimlerdir. Optimize edilmemiş resimler sunucunuzu kasar ve site hızınızı ciddi oranda düşürür. Bu problemden kurtulmak için resim optimize eklentilerinden faydalanabilirsiniz.

 

Javascript ve CSS kodlarını İçerikten Kaldırın

Aslında bu probleminde ortadan kaldırılması için ilk başlıkta da anlattığımız gibi cache eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Bu eklentiler CSS ve Javascript küçültme, büyütme işlemini otomatik olarak yapar. Bu sayede bu problemden de kurtulmuş olursunuz.

 

Sıkıştırmayı Etkinleştirin

Paylaşımlı olarak kullanılan host paketlerinde bu sıkıştırma işlemi yapılmaz. Bu yüzden bunu da cache eklentileri vasıtasıyla çözebilirsiniz. Gzip sıkıştırması yaparak sunucunuzu büyük bir yükten kurtarmış olacaksınız.

Dikkat etmeniz gereken noktalar genel itibariyle bu kadar. Sık sık web sitenizi optimize etmenizde yarar var.

Kategori: SEO

Tek Yorum

  1. Hasan Yüksektepe Hasan Yüksektepe

    WordPress için wp rocket uygulamasını şiddetle öneririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir