İçeriğe geç →

Kahve Dünyası’nın Niche Pazarlama Başarısı

Bir hizmet sektörünün belirli bir alanına yoğunlaşıp yalnızca o alanda çalışmalar yapmak niş pazarlama olarak adlandırılabilir. Niş aslında genel bir sektörde özel bir branş olarak düşünülebilir. Niş ile pazarlama yapılabilmesi için öncelikle sektörün genel özellikleri iyice kavranmalıdır. Niş konusu bulabilmek ve bu konuda verilen hizmetlerin tutması ve başarıyı yakalayabilmesi için sektörün genel ihtiyaçları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve eksiklikler ortaya konulmalıdır. Bu eksikliklerin giderilmesi esasına dayanan niş pazarlama, sektörün hitap ettiği geniş kitleye az miktarda pazarlama yapmaktansa seçilen nişin hitap ettiği daha dar kitleye daha çok ürün pazarlamaya çalışmaktır. Niş çalışma yönteminin prensiplerinin anlaşılabilmesi için bu alanda başarıyı yakalamış ve adını duyurmuş Kahve Dünyası üzerinden açıklamaya çalışalım.

Kahve Dünyası bugün Türkiye sınırları içerisinde binlerce şubesi bulunan ve birçok insanın arkadaşları ile buluşmada ilk olarak tercih ettiği mekânlardan biridir. Ülkemizde çok uzun yıllardır var olan kafe ve pastane kültüründen farklı olarak Kahve Dünyası işe kahveler üzerinde yoğunlaşarak başladı. Kendi işletmesine özgün olan yöntemler kullanarak kahve yapmaya ve insanlara sunmaya başlayan Kahve Dünyası, bir zamanlar birkaç şubeye sahipken günümüzde neredeyse her ilde bir şubesi vardır. Kahve Dünyası geleneksel kafelerin yaptığından ayrı olarak kendine bir niş belirlemiştir. Niş olarak kahveyi seçen ve dünyanın birçok yerinden aldığı kahve tariflerini insanlar ile buluşturmaya başlayan Kahve Dünyası seçmiş olduğu bir kahve nişi sayesinde başarılı olmuştur. Kahve Dünyasını takiben açılan benzer konsepte sahip kahveciler de başarılı olsa da alanındaki ilklerden biri olmanın verdiği üstünlük ile Kahve Dünyası daha tanınır hale gelmiştir.

Kahve Dünyasının uyguladığı pazarlama stratejileri diğer kafelerden farklıydı. En önemlisi yenilikçiydi. Kahve Dünyası kurulmadan önce kafelerde sunulan kahve seçenekleri sınırlıydı. Türk kahvesi ile sütlü, sütsüz ya da kremalı Neskafe gibi çeşitler bulunurdu. Kafe sektöründeki bu kahve çeşitliliği eksikliğini fark eden ve bu eksikliği kendi lehine çevirmek için kahveyi kendine niş olarak belirleyen Kahve Dünyası, menülerinde bulunan onlarca farklı tada ve dokuya sahip kahveleri ile bir anda kafe sektörüne büyük bir yenilik getirdi. Muadili olan Starbucks kahvecisinin aksine yerli bir marka olması nedeniyle insanlar Kahve Dünyası’nı daha kolay ve daha çabuk sahiplenmeye başladı.

Günümüzde Kahve Dünyası şubelerinde kahve çeşitlerinin yanında diğer içecekler ve yiyecek seçenekleri de bulunsa da Kahve Dünyası’nı başarıya taşıyan asıl olay kahve çeşitliliğine odaklanmasıdır. Diğer kafeler gibi müşterilerine her çeşitten içecek ve yemek satmak yerine kahveyi seven ve dünyadan yeni kahve tatları denemek isteyen kesime yönelik çalışmalar yaptı. Bu kesimin kendisini kabul etmesinin ve şubelerinin genişlemeye başlamasının ardından diğer ürünleri de sunmaya başladı ancak her zaman asıl nokta kahveler oldu.

Şubeleri artmaya başlayıp işleri genişlemeyi sürdürdükçe Kahve Dünyası yalnızca kafe olarak kalmak yerine şubelerinde ürün satışlarına da başladı. Menüsünde bulunan birçok kahve ve çikolata ürününün satışını şubelerinde yapan Kahve Dünyası bu sayede mekâna oturmaya fırsatı olmayan ya da mekânda tattığı kahveyi akşam evinde de içmek isteyenlere ulaşmaya başladı. Bu besin ürünlerinin yanı sıra kendi adını taşıyan bardak, demlik ve termos gibi ürünler de üreten Kahve Dünyası bu sayede adını daha çok kişiye duyurdu.

Kahve Dünyası örneğinde görüldüğü üzere kafe gibi genel bir kavram içinde kahve çeşitleri gibi özel bir niş seçen bir işletme kısa sürede başarısını katlayarak ülkenin en çok tanınan kurumlarından biri haline gelmiştir.

Kategori: Niche

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir