İçeriğe geç →

Meraklısına 9 Hacker Filmi İzleme Önerisi

Hacker film önerileri için hazırlanmış olan bu yazıda, gelmiş geçmiş en iyi hacker filmlerinin ufak bir derlemesi yapılmıştır. Bilim kurgu ve macerayı içerisinde barındırmakta olan hacker filmleri, her zaman izleyicisi tarafından büyük beğeniler toplamıştır. Hacker filmine meraklı olan kişilerin, en iyi örneklerle bu film kategorisine başlangıç yapması için bir yol gösterici olmayı amaçlayan bu liste, seyircilerin vermiş olduğu puanlar doğrultusunda nihai sonuçlara vararak, filmler hakkında bir değerlendirmede bulunan İMDb sıralamalarını referans almaktadır.

1. WarGames (1983)


1983 yılında, hackerlik ve yapay zeka kavramları hakkında hiçbir fikir oluşmamışken, bu kavramları ilk kez içerisinde geçirmiş olan bir filmdir. Filmin ana hikâyesi, genç ve yetenekli bir hackerin, askeri sistemlere giriş yapmasını ele almaktadır. Hacker filmlerinin ilk örneklerinin arasında yerini alan WarGames filmi, kategorisinde en iyiler arasında sayılmaktadır.

2. Sneakers (1992)


Vizyona girdiği zamanlarda oldukça fazla ilgi çekerek, büyük ses getirmiş olan Sneakers filmi, iki arkadaşın yollarını ayırmasını konu edinmektedir. Kolej yıllarından beri arkadaş olan iki bilgisayar aşığı gencin, mesleklerine farklı yollardan devam etmesini ele alan filmin başrollerinde, Robert Redford, Dan Aykroyd ve Sidney Poitier yer almaktadır. Bir tanesi etik yollardan bilgisayar uzmanlığına yönelirken diğeri karanlık yollardan hackerliğe yönelen iki arkadaş, seçimleri sebebiyle ayrı dünyaların insanları haline gelmiştir.

3. The Matrix (1999)


Hackerlık kavramının görsel olarak netlik kazanmasını sağlayan film, gelmiş geçmiş en iyi hacker filmi olarak akıllara kazınmıştır. Neo adlı genç ve başarılı bir hackerin, gündüzleri normal işinde çalışmasına karşın, geceleri Matrixin içerisine giriş yapmak için faaliyetler yürütmesini ve bu esnada başına gelen esrarengiz olayları ele almakta olan, macera dolu bir başyapıttır. Gerçeğin ötesinde bir gerçeğin olduğunu anlatmakta olan ve izleyen herkesi yaşam konusunda sorgulamalara yönlendiren Matrix filmi, Wachowski kardeşlerin en güzide film serisini oluşturmaktadır.

4. The Score (2001)


Robert De Niro ve Edward Norton’un Başrollerini paylaştığı film, 2001 yılının en sarsıcı eseri olarak akıllarda yer edinmiştir. Filmin asıl konusu hackerlik faaliyetleri olmasa da ikilinin girişimde bulundukları olaylar için hackerdan yardım almaları, filmin konusuna hackerlığın da dahil olmasına sebep olmuştur. Robert De Niro ve Edward Norton, birçok güvenlik önlemini delerek amaçlarına uğraşmak için, sosyal açıdan farklılıklar gösteren bir hackerla beraber çalışmaya başlarlar.

5. The Italian Job (2003)


1969 yılında vizyona girmiş olan orijinal The Italian Job filminden uyarlanmış olan filmde, hackerlik faaliyetleri ön plana çıkmaktadır. Hackerlık yapmakta olan Lyle, hırsızların işlerini daha da kolay yapabilmeleri adına şehrin birçok sistemine erişerek, çeşitli değişiklikler yapmaktadır. Şehrin trafik ışıkları dahil birçok alanda oynamalar yapan Lyle’nin yapmış bulunduğu hackerlik faaliyetleri ve aksiyon dolu anlar, The Italian Job filmi ile beyaz perdede seyircisinin gözleri önüne serilmiştir.

6. Eagle Eye (2008) Hacker Filmi


2008 yılında vizyona girerek, seyircileriyle buluşmuş olan aksiyon dolu hacker filmi Eagle Eye’nin başrolünde, Shia LaBeouf yer almaktadır. Başrol karakterine gelen bir cep telefonunun ardından, monoton ve sıkıcı olan bir hayatın aniden aksiyon ve tehlikelerle kaplanmasını ele alan filmde, zamana karşı hızlı bir yarış başlamaktadır. Hacker filmleri içerisinde başarılı bir yer edinen filmin ana temasında ‘’Sorgulama, sadece yap’’ prensibi yer almaktadır.

7. The Fifth Estate (2013) Hacker Filmi


Son 10 yıl içerisindeki olaylara damgasını vurmuş isimlerden olan julian Assange ve WikiLeaks’ın hikayesini konu almaktadır. Gerçek olaylardan ilham alınarak hazırlanmış olan dramatik gerilim filmi The Fifth Estate, Julian Assange’nin ortaya çıkarmış olduğu belgeler sonucunda, hayatında meydana gelen değişim ve zorlukları ele almaktadır. Hackerlık faaliyetleri, anonim bilgi sızdırma, istihbarat olayları ve dramın bir potada harmanlandığı filmin başrolünde, Benedict Cumberbatch yer almaktadır.

8. Who Am I: No System Is Safe? (2014) Hacker Filmi


Alman yapımı olarak ortaya çıkan hacker filmi, genel olarak Figt Club ve Mr. Robot ile kıyas edilmektedir. Sanki hiç yokmuş gibi algılanıp, bir hiç olarak yaşamakta olan Benjamin’in yolu, karizmatik Max ile kesişmiştir. Ortak ilgi alanları bulunduğu için iyi dost olan Max ve Benjamin, birlikte hackerlik faaliyetlerini sürdürme kararı alırlar. Hayatlarını adadıkları hackerlik faaliyetleri uğruna karanlık bir grup kurmuş olan Max ve Benjamin, bir jenerasyonu etki altına almış olan bu oluşum sayesinde dünyaca ünlü olmayı planlamaktadırlar.

9.  Snowden (2016) Hacker Filmi


Dünya gündeminde önemli bir etki oluşturan, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesinde çalışmakta olan Edward Snowden, bu filmin ana kahramanı ve hikaye konusu olmuştur. 2016 yılında vizyona giren filmde, Snowden tarafından gün yüzüne çıkarılan NSA’nın kanun dışı ve etik olmayan takipleri ve daha fazlası ele alınmaktadır. Başrolünde Joseph Gorden- Lvvit ve Shailene Woodley’in yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda, Oliver Stone oturmaktadır. Gelmiş geçmiş en iyi hacker filmleri arasında yerini alan Snowden, izleyenleri tarafından büyük beğeni toplamayı başarmıştır.

Kategori: Film Önerileri

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir