WordPress sitenize yeni bir göz atın.

Niche Kelime Nedir Nasıl Bulunur?

0

Son yılların en çok duyulan terimlerinden biri de niche diğer bir deyişle niştir. Birçok kişinin aklını kurcalayan niche, birçok kişinin ise hiç duymadığı ancak bilgi sahibi olduğunda fazlasıyla işine yarayacak önemli terimlerinden biridir. Peki, niche nedir? Sözlük anlamına bakıldığında doğru alan yahut mevki gibi kelimelerle uyuştuğu görülen niche, internet dünyasındaki işleviyle örtüştüğünde ise belli bir konuya indirgenmiş olan, genelden özele doğru kısıtlanmış ifadelerle karşınıza çıkacaktır. Genel bir konunun kısıtlanarak yani özelleştirilerek ele alınmasını öngören, yalnızca özelleştirilen alanla alakalı yazıların, reklamların yahut görsellerin yer aldığı içerikleri konu edinen niche bu noktada birçok avantajı da beraberinde getirecektir. Nasıl mı? Dilerseniz bu sorunun yanıtından evvel niche terimini daha da açarak ilerleyelim.

Genel kategorilerin alt basamaklarına inilmesi anlamlarına gelen niche, ele alındığı sitelerde başarıyı da beraberinde getirecektir. Daha az uğraşla daha fazla para kazanmaya yardım eden niche için örnek vermek gerekirse genel bir tabirle eğitim konusuna değinmek yerine eğitimin alt basamaklarından birine yani ortaöğretime ya da ilkokula değinebilirsiniz. Aynı şekilde sağlık gibi genel bir alan yerine sağlık kategorisi altında yer alan kanser üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Peki, genelden özele yönelim sağlamanız sizlere ne tür avantajlar sağlayacak? Bu konuda ilk olarak özel bir alana yoğunlaşmanın söz konusu olabilecek rakip sayınızı azaltacağından bahsedebiliriz. Bu durum daha çok ilgi gören bir içeriği dolayısıyla da başarıyı doğru orantılı olarak sizlere sunacaktır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Site olarak bir alana yönelim sağlıyor olmanız aynı zamanda internette arama yapmakta olan kişilerin sizin sitenizi seçmesinde akabinde ise sitenizde yer verdiğiniz detayların tümüne ulaşmasında büyük ölçüde rol oynayacaktır. Bu durum özellikle de internetten para kazanmayı düşünen kişilerin fazlasıyla işine yarayacaktır. Zira daha çok araştırılan bir site daha çok para kazandırabilecek böylece de kişilerin amacına hizmet edebilecektir. O nedenledir ki kişiler eğer doğru niche alanlarını bulabilirlerse para kazanmak için en doğru adımı da atmış olabilirler. Niche ile ilgili doğru alanı bulmanın önemini artık biliyorsunuz. O halde bu konuda göz ardı edilmemesi gereken birtakım detayların varlığından da söz etmek isteriz.

Diyelim ki doğru alanı buldunuz. Peki, ya sonra ne yapacaksınız? Tabi ki bulduğunuz alana yönelik tercih ettiğiniz kelimelerin önemini dikkate alacaksınız. Yani ele alacağınız kelimeleri de genel tabirlerden kurtaracaksınız. Örnek vermek gerekirse doğrudan kiralama demek yerine kiralama hizmetini bir ilçeye indirgeyebilir beraberinde fiyatını da ele alabilirsiniz. Şöyle ki Ataşehir uygun kiralama hizmetleri şeklindeki anahtar kelimeler hem uzun hem de özelleştirilmiş kelimeler olup örnek teşkil edebilir. O halde sizler de tercih edeceğiniz alana yönelik uzun ve özelleştirilmiş kelimeleri ele almalısınız.

Kuyruklu kelimeler olarak da bilinen söz konusu anahtar kelimelerle yöneldiğiniz alan gibi o alanın anahtar kelimesini de özelleştirmelisiniz. Peki, ya niche ile ilgili bilmeniz gerekenler yalnızca yukarıda bahsedilenlerden ibaret midir? Hayır, tabi ki… Zira bu konuda sizlere bir detay daha verebiliriz. O da niş anlamları arasında da görebileceğiniz, tercih edeceğiniz alanın daha evvel fark edilmeyen, dokunulmayan, çok fazla ele alınmayan bir alan olmasına dikkat etmeniz gerektiğidir. Böylelikle istediğiniz başarıya kısa zamanda sahip olmanız da kaçınılmaz olacaktır. Öyleyse şuana kadar bahsi geçen detayları ele alarak hareket ettiğinizde amacınıza hitap eden içeriklerle para kazanmanızın sandığınızdan çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken şey niche ile işinizi biraz daha kolaylaştırmak…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.