İçeriğe geç →

Niche Pazarlama İle Başarıyı Yakalayan Prof. Saraçoğlu

Ticarette niş pazarlama olarak bilinen yöntem aslında bir sektörün belli bir alanında uzmanlaşma sonucu sadece o alanda hizmet verme olarak tanımlanabilir. Zaten var olan bir sektörde başarıyı yakalamak zorlu bir iş olacağı için o sektörün bir kolunda uzmanlaşıp o alanda satış yaparak başarıya daha kolay ulaşılabilir. Ancak o alanda uzmanlaşabilmek için öncelikle sektör iyi bir şekilde tanınmalı ve eksiklikleri belirlenmelidir. Belirlenen eksiklikler doğrultusunda yapılmaya başlanan çalışmalar ile kısa sürede kar etmeye başlayabilirsiniz. Bu çalışma ilkesinin daha iyi anlaşılabilmesi için bu alanda başarılı olmuş markalar üzerinden örnek vererek anlatalım.

Türkiye’de birçok insan Prof. Saraçoğlu hakkında az da olsa bilgi sahibidir. Kendisini televizyon programlarından tanısak da aslında kendisi bir kimya profesörüdür. Günümüzde Gazi üniversitesi bünyesinde bulunan mühendislik ve mimarlık akademisinden kimya mühendisliği lisansı ile mezun olan ve ardından Avusturya’da doktorasını tamamlayan İbrahim Saraçoğlu, 1994 senesinde Profesörlük unvanını almaya hak kazanmıştır. Avusturya’da ve Türkiye’de çeşitli üniversitelerde hocalık görevini icra etmiştir. Alanında birçok bilimsel makale yayınlamış ve patentini aldığı buluşlar yapmıştır.

Aldığı eğitim ile kimya alanında söz söyleme hakkına sahip olan Saraçoğlu, kimya alanındaki bütün konular ile ilgilenmek yerine bitkisel, doğal ve organik tedavi alanında uzmanlaşarak alanında tanınan bir isim haline gelmiştir. Kimya alanındaki çalışmaları yadsınamayacak kadar büyük olsa bile yalnızca kendi alanındaki bilim adamları tarafından tanınacaktı. Ancak şimdi uzmanlaştığı alan sayesinde kendisini Türkiye’de tanımayan ve hatta adını bile duymamış çok az insan vardır. Bugün organik tedaviler ve bitkisel kürler konusunda aranan ve sözü dinlenen birkaç isimden biri olmuştur. Bitkisel tedaviler ile ilgili yaptığı yayınların toplandığı kitaplar birçok üniversitenin derslerinde kullanılmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu, diğer kimyagerlerin ve üniversite profesörlerinin aksine çalışmak ve uzmanlaşmak için kendine bir niş seçmiştir. Bu sayede seçtiği niş ile ilgili konular ve problemlerde insanlar kendisine kolaylıkla ulaşıp sorularını sorabilir hale gelmiştir. İlk olarak seçtiği niş olan organik tedavi yöntemlerini daha da daraltarak bitkisel kürler alanında uzmanlaşmaya başlamıştır. İbrahim Saraçoğlu gibi günümüzde her insanın tanıdığı ve ülke çapında ün kazanmış kişilerin hayat hikayelerine bakıldığında birçoğunun eğitim aldığı alanda belli bir konu seçerek o konuya eğildiğini ve bu sayede başarıyı yakaladığı görülebilir. Bu kişilerin seçtikleri bu özel alanlar birer niştir.

Saraçoğlu örneğinde görüldüğü gibi belli bir alanda eğitim almış her insan kendine bir niş seçerek başarıya ulaşabilir. Ancak başarının yakalanmasında en önemli etken seçilen nişin bir hedef kitlesine sahip olmasıdır. Birçok insan modern tıp ile alternatif tedavi yöntemlerini birlikte denemek ister. Bitkisel kürler de bu yöntemlerden biridir. Bitkisel tedavilerin bu kadar popüler olması sayesinde Profesör Saraçoğlu alanında başarıyı yakalamıştır.

Niş seçerek yapılan işler doğal olarak o sektöre göre daha küçük bir hedef kitleye sahip olacaktır. Ancak nişte uzmanlaşmış biri bu küçük alana, o sektörün tamamında satacağı üründen daha çok ürün satacaktır. Buradaki anahtar nokta, sektör içindeki boşlukların bulunması ve ihtiyaç duyulan çözümlerin ortaya çıkarılmasıdır. Niş yönteminin bir diğer artı yanı ise sektörün genelinde olan rekabetin niş alanlarında olmamasıdır. Bitkisel tedaviler alanında Prof. Saraçoğlu’nun dışında adı bilinen birkaç isim daha vardır. Seçilen niş ne kadar özel olursa, bu işte başarıyı yakalama oranı da o kadar çok olacaktır. Sektörde yapılan işlerin aksine belirli bir nişte verilen hizmetlerde hedef kitlenin güvenini kazanmak oldukça kolay olacaktır.

Kategori: Niche

Tek Yorum

  1. domain reseller domain reseller

    Ücretsiz Alan Adı Bayiliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir