İçeriğe geç →

Niche Pazarlamanın Tanımı

Tanım: Niche pazarlama, iyi tanımlanmış olan popülasyona, diğer bütün pazarlama çabalarına göre meydan okuyan bir şekilde tanımlanmıştır. Burada anlaşılması gereken önemli bir nokta vardır. “Niche” diye bir şey aslında yoktur, bu pazarlama teknikleri ile, müşterilerin ne istediğinin tanımlanması ile yaratılmıştır.

Açıklama: Niche pazarlama belirli bir market kesimi hedef alınarak dağıtılan, eşi benzeri bulunmayan bir pazarlama taktiğidir. Niche pazarlama genellikle müşterilerin ne istediği saptanarak yaratılmıştır. Bu genellikle eğer şirket müşterinin neye ihtiyaç duyduğunu bildiği zaman yapılabilir. Şirket daha sonra, bir probleme daha iyi bir çözüm bulmayı dener. Bu çözüm, diğer firmalar tarafından sunulmamıştır. Niche market küçük bir market demek değildir. Fakat belirli bir kesim katılımcıyı ve özelleştirilmiş bir teklifi içerir. Bu durumda şirket pazarda lider konumuna gelir ve diğer firmalar da o belirli sektöre girme ihtimalini yakalar. Örneğin; Hindistan’da çeşitli sinema salonları vardır fakat burada pek az yatar sandalyesi olan sinema salonlarını görürüz. Herkes film bileti için 5 ya da 6 kat daha fazla para vererek filmi izlemek istemez. Buna karşın, hedef kitle farklı olduğu zaman ve salon yalnızca şirketin uygun olduğu yerlerde açıksa özellikle lüks olan yerlerde bu durum uygun olur.

Niche pazarlamanın çeşitli avantajları bulunur. Bu pazarlamanın faydalarından bir tanesi, bu sektörde neredeyse hiç ya da çok az rekabet olmasıdır. Şirket fiilen pazarlamada lider konumundadır ve tekel gücün tadını çıkarır. Diğer fayda ise, bu şirketin müşteriler ile güçlü ilişkileri olmasıdır. Çünkü şirketin küçük bir kitleye hitap ediyor olması gerçeği, müşteriler ile marka arasındaki ilişkinin daha güçlü olmasını sağlar bu durum müşteri sadıklığının anahtarıdır. Bu tür pazarlama işleri genellikle yüksek marj gerektiren işlerdir. Müşteriler biraz daha fazla para ödemeyi dert etmezler. Çünkü; müşteriler yalnızca o servisi söz konusu geçen şirketten ya da şirketin markasından alabilirler.

Kategori: Niche

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir