İçeriğe geç →

Para Kazanmak İçin Ek İşler

 

Ek iş yaparak para kazanmak, geçim sıkıntısının yoğun olduğu şu zamanlarda birçok kişi tarafından başvurulan yöntemlerin başında geliyor. Düzenli bir maaşa sahip olduğunuz halde ihtiyaçlarınızı karşılamakta zorlanıyorsanız ve en azından faturalarımı ödeyecek kadar da olsa ek işlerle para kazansam diyorsanız doğru yerdesiniz. Ek iş yaparak para kazanabileceğiniz tüm iş sektörlerini ve işler hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Böylece para kazanma fikirleri içeren bu meslekler arasından kendinize uygun olanını seçerek hemen ek iş yapmaya başlayabilirsiniz ve kendinize ekonomik destek sağlamış olursunuz.

İsterseniz düzenli bir işte çalışan biri olun isterseniz bir öğrenci ya da ev hanımı, hiç fark gözetmeden herkesin yapabileceği bu ek işlerle para kazanmanız mümkündür. Öte yandan kısa süreli olarak da yapabileceğiniz bu işlerle dilerseniz borçlarınızı kapattıktan sonra vaktinizi kendinize ayırmaya devam edebilirsiniz.

Para Kazandıran Ek İşler Listesi

Listemizde yer alan ek işlerin arasından kendi yeteneklerinize uygun işleri seçerek hem yeteneklerinizi geliştirebilir hem de hatırı sayılır meblağlarda paralar kazanabilirsiniz. Buna ek olarak hobi niyetine yapabileceğiniz işlerle de kendinize ekonomik fayda sağlamanız mümkündür. Böylece akşam işten geldiğinizde hem yorgunluğunuzu atacak keyifli bir uğraş sahibi olabilir hem de eğlenerek para kazanabilirsiniz. Öte yandan listemizde yer alan işler arasında hiçbir yeterlilik gerektirmeyen basit seviyedeki işler de yer almaktadır. Bu sayede zorlanmadan da ek gelir sahibi olabilirsiniz.

Part Time Çalışarak Para Kazanma

Genellikle ek iş olarak para kazanmak istendiğinde en sık başvurulan yöntemlerden biri part time çalışma şeklidir. Özellikle para kazanma yolları 2019 yılında part time çalışmaktan geçer diyebiliriz. Zira part time çalışma, yarı zamanlı çalışma anlamına geldiğinden kendi işinizin haricinde kalan zamanlarda icra edebileceğiniz bir çalışma biçimidir. Bu yöntemle ek gelir kazanma konusunda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar ve kulak vermeniz gereken bazı tavsiyeler vardır. Bunlar;

 • Hâlihazırda mensubu olduğunuz meslek çok yorucu ve fiziksel enerji gerektiren bir işse, ek iş olarak yapmak istediğiniz part time işi seçerken mutlaka yoğun fiziksel çaba gerektirmeyen bir iş seçmelisiniz. Aksi halde ekonomik durumunuzu düzeltirken sağlığınızdan olabilirsiniz.
 • Çalışma saatlerinizin uygunluğunu iyi ayarlayın. Örneğin çoğu part time çalışan, gündüz saatlerinde kendi işlerini yaptıklarından gece geç saatlere kadar ek işlerinin başında oluyorlar. Bu durum da sağlık açısından oldukça riskler barındıran bir konudur. Bu sebeple uykunuza ayıracağınız zamana müdahil olmadan 4 ya da 5 saati aşmayan işleri tercih etmenizde fayda vardır.
 • Part time olarak çalıştığınız işi severek yaparsanız ve de ilginizi çeken bir işte çalışıyorsanız işinizin yorgunluğunu hissetmeden keyifle ek gelir kazanmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle ek iş seçimi oldukça önemlidir.

Bu bilgilerden sonra günümüzde en çok tercih edilen part time işlere bakabiliriz. Bunlar:

 • Ehliyete sahipseniz taksi şoförlüğü,
 • Kafe ya da restoranda garsonluk
 • Mağazalarda satış temsilcisi
 • Çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi
 • Toplantı, fuar ve etkinliklerde görev yapacak eleman ihtiyacında,
 • Motor ehliyeti var ise kuryelik,
 • Anketörlük
 • Market elemanlığı ve kasiyerlik

Ek iş yaparak para kazanan kişiler tarafından popüler olan bu mesleklerden size uygun olanını seçerek hemen ek gelir sahibi olabilirsiniz.

Freelance Çalışarak Para Kazanma

Bazı kişiler için hâlihazırda icra ettikleri işlerinden çıkıp part time çalışmak için başka bir iş yerine gitmek hem şartlar gereği uygunsuz hem de can sıkıcı olabilmektedir. Zaten bir iş yerinde akşama kadar çalıştıktan sonra başka bir iş yerine gitmeyi epey zahmetli bulan bu kişilere yönelik diledikleri yerden ek iş yapma imkânları vardır. Evde para kazanmanın yolları arasında gösterilen ve freelance olarak çalışma diye bilinen bu iş şekli ile isterseniz evinizden isterseniz kafe veya kütüphanelerden dilediğiniz şekilde çalışarak para kazanabilirsiniz. Freelance çalışma sisteminin size sağladığı avantajları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Ek işte çalışmak için şehir trafiğiyle boğuşmanıza gerek kalmaz. Belirli bir mekanda çalışmanız gerekmediği için isterseniz evinizde isterseniz de farklı bir yerde işinizin gerektirdiklerini yapabilirsiniz.
 • Bu işler genellikle az da olsa yetkinlik istediğinden ek iş olarak yaptığınız bir iş ile yeteneklerinizi geliştirebilir veya keyifli bir hobi edinebilirsiniz.
 • Genellikle freelance işlerde çalışma saatlerini siz ayarlarsınız. Buna göre dinlenmek ya da çalışmak istediğiniz zamanları iyi organize edebilirseniz sorun yaşamadan işinizi kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
 • Hâlihazırda icra ettiğiniz meslekten bağımsız olarak her zaman yapmak istediğiniz farklı bir sektördeki işi yaparak hem hayallerinizi gerçekleştirmiş hem de bu işten para kazanmış olursunuz.

Görüldüğü gibi birçok avantaja sahip olan freelance çalışma şekliyle kendinize ek gelir sağlama imkânına sahipsiniz. Şimdi freelance olarak icra edebileceğiniz işlere ve mesleklere bakabiliriz.

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanma

Yeterlilik isteyen freelance iş kollarından biri olan çevirmenlik ile kendi işinizden arta kalan zamanlarda ek gelir sağlamanız mümkündür. Bunun için iyi seviyede yabancı dile hâkim olmanız gerekmektedir. Bu sebeple oldukça ihtiyaç duyulan çevirmenlik işiyle hiç de fena olmayan meblağlarda ek gelire sahip olabilirsiniz. Çevirmenlik yapabileceğiniz sektörel alanlar şunlardır:

 • Yabancı film ve dizi çevirmenliği
 • Kitap ve dergi çevirmenliği
 • Akademik projelerde ihtiyaç duyulan makale çevirmenliği

Para kazanma tavsiyeleri olarak verilen bu alanlarda ek iş olarak yapacağınız çalışmalarla hem tatmin edici miktarlarda paralar kazanabilir hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Metin Yazarlığı Yaparak Para Kazanma

Çevirmenlik kadar yeterlilik istemeyen bu işi de freelance olarak yerine getirebilirsiniz. Dil bilgisi kurallarına ve iyi derecede yazma yeteneklerine sahipseniz metin yazarlığı yaparak ek gelir kazanmanız mümkündür. İnternet üzerinden hizmet veren birçok firma internet içerikleri ve makaleler üretecek freelance metin yazarları aramaktadır. Bu firmalara özgeçmişiniz ve başvuru için gerekli olan bir deneme makalesi yazarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Özellikle para kazanma yolları öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Bu sayede eğitim hayatlarından arta kalan zamanda metin yazarlığı yaparak ekonomik gelir sağlayabilirler.

Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanma

Freelance meslekler arasında yer alan fotoğrafçılıkla da ek iş olarak çalışabilir ve ek gelir sahibi olabilirsiniz. Özellikle yaz dönemlerinde düğün fotoğrafçılığı için çok sayıda fotoğrafçıya ihtiyaç duyuluyor. Eğer fotoğraf makinesinden iyi anlıyor ya da hiç değilse düğün fotoğrafları çekebilecek kadar konuya hâkimseniz freelance fotoğrafçılık yaparak iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Onun dışında bir çok reklam ve ürün fotoğrafçılığı da icra edebilirsiniz.

El İşleri Yaparak Para Kazanma

Çoğu kişi işinden arta kalan zamanda el işleriyle ilgili bir hobi edinerek kendisine ek gelir sağlayabiliyor. Aslında ticari bir kaygı güdülmeyen başlanılan el emeği ürün yapımı, daha sonra yoğun talep gördüğünde iyi bir ek gelir getiren işlere dönüşüyor. Bunlara örnek olarak evde para kazandıran el işleri arasında şu faaliyetler gösterilebilir:

 • Modaya uygun takılar,
 • Ahşaptan yapılan eşyalar,
 • Butik kurabiye ve pastalar,
 • Dikiş nakış işleriyle alakalı giyim tasarımları,
 • Süs ve hediyelik eşyalar yapabilirsiniz.

 

Kategori: Para Kazanma

Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir