İçeriğe geç →

Search Console Analiziyle Sitenizi Uçurun

Evet başlık biraz iddialı gelebilir ancak bu aracın doğru ve etkili bir şekilde kullanılması son derece önemlidir. Web sitenizi Search Console üzerinden takip edebilir ve eksiklikleri tespit edebilirsiniz. Tespit ettiğiniz bu eksiklikleri ise anında giderebilirsiniz. Günümüz webmasterları Search Console (SC) hesaplarını yalnızca site haritası göndermek için kullanıyor. Halbuki SC bundan daha fazlasını size sunuyor. Doğru tespitler sayesinde iç seo optimizasyon çalışmalarına çok büyük katkı sağlar. Hatta iç seo için olmazsa olmazlardan biri de SC hesabının etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Peki neler yapılabilir bu hesapla? Şimdi bu konu hakkında detaylı bilgileri aktaralım.

 

Search Console ile Neler Yapılır?

İlk olarak site haritasını gönderebileceğinizi belirtelim. Bildiğiniz üzere Search Console artık yeni versiyona, görünüme geçti. Tüm bu anlatımlar yeni sürüm baz alınarak yapılacak. Site haritanızı göndermek için SC hesabınıza giriş yapın ve solda yer alan “Site Haritaları” kısmına girerek site haritanızı gönderebilirsiniz.

Mobil kullanılabilirlik ise en önemli konu diyebiliriz. Malum insanlar artık internet sitelerine mobil cihazlar ile bağlanıyor. Bu yüzden mobil görünüm kusursuz olmalı. Burada yer alan hataları en kısa sürede düzeltmeniz gerekmektedir.

En önemli bir diğer konuda “Bağlantılar” sekmesidir. Bağlantılar sekmesine girerek nerelerden link aldığınızı görebilirsiniz. En çok bağlantı veren siteler kısmını sık sık kontrol edin ve tanımadığınız linkleri geri çevirin. Aksi halde sıralamada ciddi kayıplar yaşarsınız.

Güvenlik ve manuel işlemlerde, sitenizin ceza alıp almadığını görebilirsiniz. Manuel ve güvenlik işlemleri sekmelerine girerek herhangi bir problemin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir diğer önemli konuda kelime analizi. SC hesabınıza girin ve sol tarafta yer alan “Performans” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan “Ortalama konumu” seçin. Bu sekmede kaç gösterime kaç tık aldığınızı görebilirsiniz. Gösterim sayısı fazla ve tık oranı düşükse o kelimeyle ilgili çalışmalarınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde muhteşem bir takip mekanizmasıyla web sitenizi şahlandırabilirsiniz.

Kategori: SEO

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir