WordPress sitenize yeni bir göz atın.

SEO: Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır?

1

Site içi linkleme, seo çalışmalarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Site içi linklemelere yani dahili bağlantılara gerekli önemi göstererek arama motorlarında yükselebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz içeriklerde bazı kelime ya da söz öbeklerine ister farklı bir içeriği isterseniz bir kategoriyi linkleyebilir ve kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

WordPress yazılımını kullananlar için linklemeyi yapan eklentilerde mevcut. Bu eklentiler ile belirlediğiniz kelimeleri istediğiniz sayfalara linkleyebilir ve her içerik eklediğinizde tek tek linklemek zorunda kalmazsın. Eklentiye kaydettiğiniz kelimeler otomatik olarak her yazınızda linklenecektir. İlk olarak manuel linkleme yöntemini gösterelim. Daha sonra bu işi eklentiler yardımıyla nasıl yapacağız ondan bahsedeceğiz.

Manuel İçerik Linkleme

İçeriklerinizde yer alan herhangi bir kelimeyi linklemek için yazı editöründen yararlanabiliriz. Bunun haricinde aşağıda vereceğim kod ile de iç linklemeyi sağlayabilirsiniz.

Resimde de gördüğünüz üzere linklemek istediğiniz bir kelimeyi seçtikten sonra yazı editöründe bulunan ‘ataç’ ikonuna tıklayın ve yönlendirmek istediğiniz linki ekleyin. Hepsi bu kadar. Bu sayede iç linklemeyi yapmış olacaksınız.

Linkelenecek kelimeyi kendi web sitenizden bir içeriğe, sayfaya yönlendirebileceğiniz gibi farklı web sitelere de yönlendirebilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

‘Bağlantı ekle’ dedikten sonra bağlantı seçeneklerine tıkladıktan sonra gerekli ufak ayarlamaları da yapabilirsiniz. Örneğin kullanıcı linke tıkladıktan sonra yeni sayfada mı açılsın yoksa mevcut sayfada mı açılsın gibi…

İkinci yol olarak da aşağıda vereceğim kod ile kelimeyi linkleyebilirsiniz. Bu yöntem uğraştırıcı olduğundan dolayı pek tercih edilmez. Fakat yinede bilmenizde yarar var.

<a href="https://www.wordpressci.com"> İSİM BURAYA </a>

Gördüğünüz gibi vermiş olduğumuz kodun içerisine URL’yi ve diğer kısma da görünecek ismi yazarak da kelime linkleyebilirsiniz.

Otomatik Linkleme Eklentisi

Her seferinde uğraşmak istemiyor ve otomatik olarak belirlediğiniz kelimelerin linklenmesini istiyorsanız Simple Tags eklentisini şiddetle tavsiye ederiz. Bu eklenti sayesinde belirlemiş olduğunuz kelimeler otomatik linklenecektir.

Eklentiyi yükledikten sonra Ayarlar > Simple Tags sekmesine tıklayın. Burada “Auto link tags” seçeneğini aktif ettiğiniz takdirde otomatik linklemeyi aktifleştirmiş olacaksınız.

Küçük bir uyarı da bulunmakta fayda var. Linkleme konusu seo açısından evet önemli ve yararlı bir durum. Ancak aşırıya kaçtığınız zaman bu size olumsuz yansıyacaktır. Fazla link kullanmaktan kaçındığınız sürece kelime linkleme her zaman size yarar sağlayacaktır.

1 yorum
  1. Eren Türkoğlu diyor

    İlgili konuda daha detaylı bilgi paylaşılması uygun olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.