WordPress sitenize yeni bir göz atın.

Site İçi Seo Nedir?

0


Seo çok kapsamlı bir çalışmadır. Bunu iç ve dış seo olmak üzere ikiye ayırabiliriz. İç seo dediğimiz çalışmalar, site içi optimizasyonları kapsıyor. Site dışı yapılan seo çalışmalarında ise paravan bloglar, tanıtım yazıları ve backlinkler gibi bağlantı alma yöntemleri sayılabilir. Her iki çalışmayı da dengeli bir şekilde sürdürmek gerekir. Aksi halde eksik ya da fazla yapılan optimizasyonlar, sitenizin değer kaybetmesine sebep olacaktır. Seo çalışmalarını kendiniz öğrenek yapabilir hem zamandan kazanmış olursunuz hem de masraftan kurtulmuş olursunuz.

Seo çalışmalarından en kıymetli olanı hiç şüphesiz site içi seo çalışmalarıdır. Yalnızca dış seo dediğimiz link alma yöntemlerini kullanırsanız eğer size hiçbir katkı sağlamayacaktır. Üstelik katkı sağlamadığı gibi sitenizin Google tarafından ceza almasına bile sebep olacaktır. Bu sebepten ötürü asıl üstünde durmanız gereken konu iç seo çalışmaları olmalı. Çünkü site içi optimizasyona önem vermediğiniz takdirde ne kadar link alırsanız alın hiçbir fayda sağlamayacaktır. Seo çalışmalarına her zaman iç seodan başlanmalı ve dışarıdan makul miktarda bağlantı alarak bu çalışmalar desteklenmeli.

İç Seo Nasıl Yapılmalı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir
SEO Search engine optimization concept with Flat design and a lot of icons behind.

İç seo çalışmaları oldukça kapsamlı ve sürekli güncellendiğinden dolayı iyi de takip etmeniz gerek. Örneğin Google, geçtiğimiz günlerde title ve meta açıklamalarındaki limiti tekrar düşürdü. Siz bu güncellemeden habersiz eski limite göre işlem yaparsanız bu size olumsuz geri dönecektir. Bu bakımdan süreklilik ve takip iç seoda çok önemli konuların başında geliyor.

İlk olarak web sitenizdeki H etiketlerinin kullanımına mutlaka özen göstermelisiniz. Bu konuda yüzlerce sayfa yazı hazırlanabilir, oldukça kapsamlı bir konu. H2, H3, H4 etiketlerini doğru kullandığınız takdirde geri dönüşü oldukça olumlu olacaktır. Bunun dışında site açıklamanızı gözden kaçırmamanızı önerir ve mutlaka description bölümünü doldurmanızı tavsiye ederiz.

En önemli konu olarak söyleyebileceğimiz şey ise makalelerdir. Kesinlikle kopya içerik olmamalı, tamamen özgün olmalı. Anahtar kelime kullanım oranı her 100 kelimede en fazla yüzde 3 olmalı. Makalenizin meta açıklamasını yazmayı da unutmayın. Makalelerin özgün olması kadar sürekliliği de çok önemlidir bunu da aklınızdan çıkarmayın.

Resimlerinizde mutlaka alt etiket kullanın. Alt etiket kullanmadığınız resimleri hiçbir arama motoru anlayamaz ve iç seonuza zarar verir. Bu sebepten ötürü her resminizi adlandırın ve arama motoru botlarına bu konuda mutlaka yardımcı olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.