İçeriğe geç →

Telefondan Güzel Fotoğraf Çekmenin İpuçları

Akıllı telefonlar insanların hayatına girdikten sonra geleneksel fotoğrafçılık kavramı da değişmiştir. Fotoğraf paylaşım uygulamaları ve fotoğraf düzenleme uygulamaları da buna eklenince herkes çok kaliteli fotoğraflar çekebilecek seviyeye gelmiştir. Mobil telefonlar sayesinde haber fotoğrafçılığı ve profesyonel fotoğrafçılık kavramları hayatın sürekli içerisinde bulunmaktadır.

Fotoğraf çekmeyi güzelleştirme uygulamaların yanı sıra, fotoğraf içerisinde kullanılan ekipmanların da, profesyonel fotoğraflar ortaya çıkarmakta önemi büyüktür. Görüntü sabitleyiciler, LED flaşlar, lenslerin temiz olması kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarabilmenin önemli faktörleri arasındadır. Fotoğraf çekmeye merakı olan kişiler, elindeki telefonun kalitesini de bu zevklerine göre tercih etmektedirler.

Fotoğraf Çekinirken Olmazsa Olmaz Kurallar Nelerdir?

İyi bir fotoğraf çekmenin püf noktaları vardır. Bu noktalara dikkat edildiğinde son derece profesyonel fotoğraf çekme şansı yakalayabilirsiniz. Bu noktalar:

  • Işığı doğru yakalayın.
  • Doğru ekipmanlar kullanın.
  • Lensinizin temiz olmasına dikkat edin.
  • Ön kamera yerine arka kamerayı kullanın.
  • Tripod ya da Monopod kullanın.

Fotoğraf çekiminde bu detaylar her zaman kusursuzluk açısından önemli detaylardır.

Daha İyi Fotoğraflar İçin Ne Yapmalısınız? 

Nasıl ki fotoğraf makinesinde çekeceğiniz fotoğrafların kaliteli görüntüler vermedi için lensinizin temiz olması gerekiyorsa, aynı durum akıllı telefonlarda da geçerlidir. Lensin kirli olması kaliteli görüntüler almanızın önüne geçmektedir. Çektiğiniz görüntüyü kendinizin de beğenmesi için telefonunuzun lensini fotoğraf çekmeden önce yumuşak bir bez yardımıyla silmeniz gerekmektedir. Otomatik odaklama, hemen hemen her telefonda bulunmaktadır. Bu mod her zaman sizin istediğiniz kadar güzel fotoğraflarlar ortaya çıkarmayabilir. Odaklama kendi parmağınız ile ayarlayabileceğiniz kolay bir işlemdir. Hatta bu kolay işlem otomatik modda daha kaliteli görüntüler sunmaktadır.

Çekimlerinizi Çift El İle Yapmaya Özen Gösterin

Telefonlarda çekim yapılırken genel olarak tek elle çekim yapılmaktadır. Tek elle yapılan çekimlerde de titrememe ve denge gibi unsurlar sağlanamadığı için bozuk görüntüler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle çift elle ve vücudunuza sabitleyerek çekim yapmak daha verimli sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraf çekerken ön değil arka kamera ısı kullanmaya dikkat edin.

Ön kameradan fotoğraf çektirmeyi hobi haline getirmiş olsanız dahi fotoğrafçılıkta böyle bir duruma rastlayamazsınız. Her zaman en iyi fotoğraflar çekmek için, daha iyi mega piksellerle donatılmış arka kamera tercih edilmelidir. En beğenilen fotoğrafların genel olarak arka kamerayla çekilmiş olan fotoğraflar olduğunu unutmayın. Ayrıca fotoğraf çekerken ışığın geldiği yönlere dikkat edin. Işığı doğru miktar ve orantıda yakalarsanız, çektiğiniz fotoğrafın tadı da doyumsuz olacaktır ve size daha çok keyif verecektir.

 

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir