İçeriğe geç →

Türkçe Niche Site

İnternet üzerinden kazanç sağlamayı hedefleyenlerin aklına ilk gelen yollardan biri Google Adsense yoluyla gelir elde etmek. Kısaca ifade edecek olursak, yerli ya da yabancı, büyüklüğü değişebilen bir hedef kitle belirlenerek ve bu kitleye yönelik içerikler sunan bir web sitesi hazırlanarak işe başlanıyor. Bu noktada karşımıza niche kavramı çıkıyor. Peki, niche site ne anlama geliyor, Türkçe niche site oluşturmak mümkün mü ve daha ötesi kazançlı mı?

Belirlenmiş tek bir alanla ilgili içerik sunarak doğrudan kullanıcılara hitap etmek üzere oluşturulan web siteleri niche site olarak ifade ediliyor. Bu sitelerin odak noktası spesifik bir alan olduğundan arama motorlarında ilk sıralara yükselmede avantaj sağlıyor. Kullanıcıların konu bazlı arama kriterlerini karşılayan ve akılda kolay kalan bir domainle sitenizi açtığınız ve kaliteli bir içerikle desteklediğiniz takdirde ziyaret sıklığı ve sayısını artırarak gelir elde etmeniz mümkün olabiliyor.

Niche siteler affiliate satışları ya da içerik tabanlı reklam geliri elde etmede daha kazançlı görüldüğü için günümüzde oldukça popüler. Bunun nedeni genele hitap eden bir reklam yerine herhangi bir ürün ya da hizmete ihtiyacı olan kitleyi hedefleyen bir sitede yer alacak reklamın daha fazla ilgi görmesi. Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirler ve genel bir kategori yerine mümkün olduğunca detaya inen bir alt kategoriyi ilgi alanınız olarak seçerseniz konuya gerçekten ilgi duyanları sitenize kolayca çekebilirsiniz. Bu da niş kelimeniz ve sitedeki içerikleriniz ile reklam verenlerin sitenizi tercih etmesi arasındaki sıkı ilişkiyi açıklıyor.

Kazanç durumunun Türkçe niş siteler için yabancı dildeki sitelerden farklı olup olmadığı en çok merak edilen hususlar arasında yer alıyor. İngilizce sitelerin daha yüksek kazanç sağladığı düşünülüyor. Bununla birlikte rekabet oranlarının farklı dillerdeki siteler için değişebileceğini ve siteye hit kazandırmak için harcanacak çabaya bağlı olarak gelirin artabileceğini değerlendirmekte yarar var. Bu açıdan bakıldığında Türkçe sitelerde rekabetin İngilizce sitelere oranla daha az olduğunu ve buna bağlı olarak da Türkçe siteye daha kolay hit kazandırılabileceğini düşünenler var. Ayrıca ülkemizde çöp sitelerin yaygın olması kaliteli içerikler sunduğunuz sürece rekabet avantajına sahip olabileceğiniz anlamına geliyor.

Niche Site Nasıl Açılır?

Niche site açmadan önce ilk yapılması gereken, hangi kelimelerin daha fazla kazanç getirebileceğini araştırmak olmalı. Anahtar kelimelerinizi bulurken konuyu daha spesifik bir hale getirmek amacıyla cinsiyete ya da demografiye göre bir ayrım yapabileceğiniz gibi gündem bazlı kelimelere odaklanmayı da tercih edebilirsiniz. Belirlediğiniz kelimelerin değerini anlamak için çeşitli programlardan yararlanabilirsiniz. Yapacağınız analiz sonucunda; rekabet durumu, aranma hacmi, tık başına tahmini ücret, o kelime üzerinden verilen reklamlar gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Anahtar kelimenizi belirledikten sonra boş bir alan adı almak, atmanız gereken ikinci adım. Bu noktada site adında anahtar kelimenizin geçiyor olmasının ve uzantının “.com” şeklinde belirlenmesinin değer artırıcı unsurlar olduğunu belirtelim. Üçüncü adım olarak güvenilir bir firmadan hosting hizmeti almak suretiyle sitenizin performans, hız ve kapasite açısından kaliteli olmasını sağlamalısınız. Altyapı, tema seçimi ve gerekli eklentilerin oluşturulmasından sonra içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Niche Site Kurmayı Düşünenler İçin Alternatifler

Niche siteler, ürün niche, micro niche ya da macro niche gibi gruplara ayrılabilir. Türkçe hizmet vereceğiniz siteyi belirli bir ürüne yönelik olarak açtığınız takdirde hazır ziyaretçi kitlesine sahip olma avantajının yanında ürün ortadan kalktığında sitenin de ölü hale gelecek olması dezavantajı bulunuyor. Niş site olarak tasarladığınız siteyi birkaç yazıdan oluşan ve kolayca hazırlanıp yönetilebilen mikro ölçekte tutabileceğiniz gibi alt sayfaları bulunan büyük ölçekli bir site olarak da belirleyebilirsiniz.

Kategori: Niche

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir