WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress 404 Sayfaları Yönlendirme

0

Google, web sitelere düzenli aralıklarla uğrar ve inceler. İndexlenecek gönderileri bulur ve dizine ekler. Hem Google’a yardımcı olmak hem de seo kaybetmemek açısından 404 sayfaları hızlı bir şekilde tespit etmeli ve anında müdahale etmeliyiz. Müdahaleden kasıt yönlendirmeliyiz. Çünkü ulaşılamayan, silinen sayfalar seo açısından oldukça zararlıdır. Bu sebepten ötürü sık sık 404 veren sayfaları bulmalıyız ve gerektiği gibi aktif bir sayfaya yönlendirmeliyiz.

Çoğu zaman içeriklerin isimlerini değiştirdiğimiz gibi link yapısını da değişiriz. Halbuki içerik Google tarafından indexlenmiş. Böylece URL yapısında yapacağınız herhangi bir değişiklik, o sayfanın 404 hatası almasına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı URL yapısında yapacağınız değişikliklerden sonra mutlaka URL yönlendirmesi yapın. Aksi halde 404 hatası alacaksınız.

Peki wordpresste 404 sayfaları nasıl yönlendirebilirim? Sorusu aklınızı kurcalıyorsa aşağıda vereceğimiz eklenti yardımıyla hızlı bir şekilde yönlendirmenizi yapabilirsiniz. Unutmadan söylemeliyiz ki tüm 404 sayfaları tek bir yere yönlendirmeyin. Örneğin tüm ulaşılamayan sayfaları ana sayfaya yönlendirmeyin. Kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz. Hatalı sayfaları, birbiriyle alakalı sayfalara yönlendirmelisiniz.

404 Sayfaların Tespiti

404 sayfalarını tespit etmek için Google Search Consol hesabınıza giriş yapın. Daha sonra sol taraftaki menüden “Tarama” kısmından “Tarama Hataları” bölümüne giriş yapın. Burada hangi sayfalarınızın 404 hatası verdiğini görebilirsiniz.

404 hatası veren sayfaları yönlendirdikten sonra mutlaka burada bulunan linklere de tıklayarak “Düzeltildi” olarak işaretlemeniz gerekir. İlk olarak yönlendirmeyi yapın daha sonra Search Consol hesabına girerek ilgili sayfayı düzeltildi olarak işaretleyin.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Redirection Eklentisi İle 404 Sayfalardan Kurtulun

WordPress kullananların en çok yakındığı konulardan biri hiç kuşkusuz 404 sayfalarıdır. Kimi zaman bu ulaşılamayan sayfalar binleri bulabiliyor. Bu yüzden erkenden önlem almak ve çözüm bulmak gerekir.

WordPress Redirection eklentisi vasıtasıyla tüm 404 sayfalardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. İlk olarak Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine girip “Redirection” eklentisini indirmeniz gerekiyor. Eklentiyi indirdikten sonra admin panelinden Araçlar > Redirection bağlantısına tıklayın.

Eklentiye girdikten sonra hemen üst tarafta yer alan “Add New” butonuna tıklayın. Bu noktadan sonra aşağıda vermiş olduğumuz şekilde düzenlemeleri yapın.

“Source URL” kısmına 404 hatası veren sayfanın URL adresini girin.

“Target URL” yazan kısma ise yönlendirmek istediğiniz aktif bir sayfanızın URL adresini girin.

“Group” bölümü ise ‘Redirections’ olarak kalsın.

“Regex” sağ tarafta bulunan bu kutucukta tik varsa eğer kaldırın.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra “Add Redirect” diyerek yönlendirme işlemini sonlandırın. Bu şekilde tüm hatalı sayfalarınızı yönlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.