WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress AMP Kurulumu

0

WordPress kullanan kişilerin birçoğunun ortak şikayetlerinden birisi de sitenin yavaş açılma problemi. Aslında bu problemi yaşamayan neredeyse yoktur. Web site için yapılan optimizasyon çalışmaları ile sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Peki mobilden girenler içinde bu geçerli mi? Günümüzde internet sitelerinde gezen ve alışveriş yapan kitlenin yarısından fazlası mobil cihazlarla giriş sağlıyor. Bu da demek oluyor ki masaüstü bilgisayarların devri yavaş yavaş son buluyor. Mobil cihazlar için site açılış hızına gerekli hassasiyeti göstermek mecburiyetindeyiz.

Mobil cihazlar ile web sitelere giren kullanıcıları kaybetmemek için web sitemizin mobil açılış hızı 2 saniyenin altında olmalı. Yapılan bir araştırmaya göre 4 saniye ve sonrasında açılan web sitelerine girmeye çalışan ziyaretçilerin %70’i site açılmadan terk ediyor sayfayı. Bu yüzden sitenin açılış hızına önem vermeliyiz.

Google, özellikle mobil sayfalara çok önem veriyor. Bu yüzden de hızlandırılmış mobil sayfaları (AMP) aktif etti. Bu sayede web sitenizin sayfaları, mobil cihazlarda çok daha hızlı açılacak. Aynı zamanda Google tarafından yapılan açıklamaya göre, AMP kullanan internet sitelerini sıralamalarda daha öne alacağını duyurdu. Bu da AMP kullanımının artık bir ihtiyaç değil zorunluluk olduğunu gösteriyor.

Bu yazımızda sizlere WordPress tabanlı sitelere nasıl hızlandırılmış mobil sayfaları (AMP) kuracağınızdan bahsedeceğiz. İşlemler oldukça sade ve basit. Saniyeler içerisinde web siteniz için AMP kurulumunu gerçekleştirebilişiniz.

WordPress AMP Kurulum Eklentisi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

AMP For WordPress eklentisi ile tek tuşla sitenize AMP kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Şunu söylemekte yarar var. AMP’ye geçme işlemleri 2-3 gün içerisinde sonuç verir. Şimdi gelelim bu eklentinin kurulumu ve gerekli ayarlarının yapılışına.

Eklentiyi yükledikten sonra admin panelinizde “AMP” kategorisi oluşacak. Bu kategoriye tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi görüntü ile karşılaşacaksınız. İçeriklerinizi ya da sayfalardan herhangi birini ya da ikisini de AMP olarak işaretleyebilirsiniz. Bu sayede belirttiğiniz yerler AMP olarak kaydedilir.

AMP’ye geçiş işlemleri bu kadar basit. Dediğimiz gibi tek tuşla AMP’ye geçebilir ve hızlı açılan sayfalar sayesinde hem arama motorunda sıralamanızı yükseltebilir hem de kullanıcı memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Bir dipnot olarak yazmakta fayda görüyoruz. Web sitenizi henüz yeni açtıysanız yani daha indexlenmeye başlamadıysa AMP kurulumunu hatasız bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak var olan ve indexlenen içeriklerinizin olduğu bir siteyi AMP’ye geçirirken bazı hatalar alabilirsiniz. Örneğin link yapınız değişeceği için Google ile sitenize gelenleri 404 sayfaları karşılayacak. Bu yüzden AMP’yi kurduktan sonra mutlaka link yapınızı da değiştirmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.