İçeriğe geç →

WordPress Beyaz Sayfa Hatası

WordPress kullananların birçoğu beyaz sayfa hatası ile en az bir defa karşı karşıya gelmiştir. Bu hatanın birçok nedeni olduğundan ötürü çözüm bulması da bir hayli uğraştırıcı olabiliyor. Özellikle wordpress sistemine yeni adım atmış kişiler için içinden çıkılmaz bir sorun haline dönüşebiliyor. Halbuki müdahale edeceğiniz yeri bildiğiniz takdirde hızlı bir şekilde bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

WordPress beyaz sayfa hatası aldığınız zaman web sayfanız problemsiz açılır. Bu hata yalnızca admin paneline ulaşmak isteyenler için görünür. Kullanıcılar, admin paneline girmeye çalıştıkları zaman ya 404 hatası alır ya da kullanıcı adı ve parolalarını doğru girmelerine rağmen hatalı parola uyarısı alır. Bunların dışında genel olarak panele girdiğiniz zaman beyaz bir sayfa karşınıza çıkar. Yani admin paneline giriş yapamazsınız.

Beyaz sayfa hatasının pek çok nedeni olabilir. Bu problemin çözümüne yönelik seçenekleri sizler için derledik.

Plugins Klasörünü Kontrol Edin

Beyaz sayfa hatasının en büyük nedenlerinden biri eklentilerdir. Bilmediğiniz ve güvenmediğiniz eklentileri kesinlikle sitenize kurmamanızı öneririz. Beyaz sayfa hatası alanların büyük bir kısmı, indirdiği eklentiler yüzünden bu hatayı almaktalar. Burada yapacağınız işlem çok basit. Kontrol ve müdahale adımlarını kullanarak sorunun buradan mı kaynaklandığını öğrenelim.

İlk olarak FTP girişi yaparak wp content-plugins sekmesine gelin. Bu noktada yapacağınız tek bir işlem var. Plugins klasörünün adını değiştirin. Örneğin Plugins1 yapın. Maksat bütün eklentileri devre dışı bırakmak. Klasörün adını değiştirdikten sonra admin panelinize giriş yapın. Eğer sorununuz hallolduysa problem eklentilerden birinden kaynaklanıyor demektir. Tek tek eklentileri aktifleştirerek hangi eklentinin problem çıkardığını bulabilir ve eklentiyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Wp-Admin Klasörünü Kontrol Edin

WordPress’in en güncel sürümünden wp-admin ve wp-includes dosyalarını temin edin. Bu iki klasörü FTP aracılığıyla sunucunuza yükleyin ve eski dosyaların üzerine yazın. Sorununuz büyük ihtimal ortadan kalkacaktır.

Wp-Config Dosyasını Kontrol Edin

Wp-config dosyanızı FTP aracılığıyla bilgisayarınıza indirin ve not defteri vasıtasıyla açın. Farklı kaydet diyerek “ANSI” olarak kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edin. ANSI kaydedilmemişse bu şekilde kaydedin ve sunucunuza yükleyin.

Temanızı Kontrol Edin

Eklentilerden sonra bu sorunu ortaya çıkartan ikinci önemli sebep ise kullandığınız temadır. Temadan kaynaklandığını anlamak için FTP ile giriş yapın themes klasörüne gelin ve kullandığınız temayla default temanın isimlerini değiştirin. Default temaya geçtiğiniz zaman problem ortadan kalktıysa demek ki sorun kullandığınız temadan kaynaklı. Mutlaka tema yapımcınızla görüşün.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir