İçeriğe geç →

WordPress Cache Eklentileri

WordPress cache eklentileri ile site içi optimizasyon konusunun en önemli adımını tamamlamış olursunuz. Çünkü wordpress sitenizin hızını arttırmak istiyorsanız cache eklentilerinden birini kullanmak zorundasınız. Bunun başka bir çözüm yolu yok. Tabi eklentisizde bu işi halledebilirsiniz ancak bunun için ciddi bir bilgi birikiminizin olması gerekiyor. WordPress cache eklentileri arasından birkaçını seçip burada sizlere anlatacağız. Yapacağınız doğru ayarlar sayesinde web sitenizin hızında ciddi artışlar yaşanacaktır. Google Pagespeed, GTmetrix raporlarında yer alan uyarıların birçoğunu da bu cache eklentileri sayesinde çözebiliyorsunuz. Şimdi eklentilere ve kurulumları konusuna geçelim.

 

W3 Total Cache Kurulumu

WordPress’de bilinen en önemli cache eklentilerinden biri de W3 Total Cache eklentisidir. Sitenizin performansını inanılmaz ölçüde arttırır. Ayrıca sitenizin ve sayfalarınızın yüklenme hızlarını da ciddi boyutlarda düşürür. CSS, HTML ve JS gibi kodların sıkıştırılmasını sağlar ve böylelikle bandwidth’te yüzde 80 oranında bir tasarruf sağlar.

Klasik eklenti kurulumunu yaptıktan sonra eklenti ayarlarına girerek aşağıdaki gibi ayarları düzenlemeniz uygun olacaktır.

 

Page Cache bölümü

Page Cache – Enable

Page Cache Method – “Disk: Enhance” seçeneğini Seçin

 

Minify bölümü

Minify – Enable

Minify Mode – “Manuel” minify modunu ve “Disk” seçin.

Minify Cache Method – Burada Disk seçeneğini işaretleyin.

HTML Minifier – “Default” seçin.

JS minifier – “JSMin (default)” seçin.

CSS minifier – “Default” seçin.

 

Bunların dışında Object, Database, Browser bölümlerini de “Enable” konumuna getirmeyi ihmal etmeyin.

 

WP Fastest Cache Kurulumu

WordPress cache eklentileri arasından en çok kullanılan eklentisi ise WP Fastest Cache eklentisidir. Cache eklentileri arasında en kolay kullanım ve ayarlamalara sahiptir. Bu eklentinin premium versiyonunu tercih ederseniz çok daha yararlı olacaktır elbette. Ücretsiz versiyonunda da birçok şeyden faydalanabilirsiniz. Premium sürüm ile ekstradan minify küçültme, ekstra sıkıştırma sağlar. Bunların dışında mobil cihazlar içinde cache özelliği aktif olur. Ayrıca Font kullanıyorsanız, kullanmış olduğunuz fontların çok daha hızı bir biçimde yüklenmesini sağlar. Eklentinin ayarlarını ise aşağıdaki görselde gördüğünüz şekilde yapmanız yeterli gelecektir.

Kategori: Eklentiler

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir