İçeriğe geç →

WordPress Galeri Eklentisi

WordPress sunduğu birçok avantajla tercih edilen bir yazılım olsa da bazı noktaları can sıkıcı olabiliyor. Bu can sıkıcı noktalardan birisi de galeri. Bilindiği üzere wordpress sistemi kullanıcılarına herhangi bir galeri özelliği sunmuyor. Webmasterlarda bu ihtiyacı karşılamak için ya eklenti kullanıyor ya da galeri özelliğine sahip temalar satın alıyor. WordPress galeri eklentisi ile bu eksik kapatılabiliyor.

WordPress galeri eklentilerini kullanarak sizde bu eksikliği giderebilir ve kullanıcılarınıza kusursuz bir galeri deneyimi yaşatabilirsiniz. Galeri eklentilerinin birçoğu ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak galerilerin tüm özelliklerini aktif olarak kullanabilmek için lisanslı sürümlerini satın almanız gerekiyor. Örneğin ileri geri özelliği gibi birtakım farklılıklar için premium versiyonları satın almalısınız. Çok sayıda wordpress galeri eklentisi olsa da burada en çok tercih edilen eklentileri ele alacağız.

Envira Galeri Eklentisi

WordPress kullanıcılarının en çok kullandığı galeri eklentisidir. Bu galeri eklentisi ile muhteşem albümler oluşturabilirsiniz. Bu eklentinin bir diğer güzel yanı ise lightbox özelliğinin olmasıdır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar ekranda gördüğü resme tıkladığında resim yakınlaşacak ve ön plana gelecek.

Masonry galeri özelliği ile de resimlerinizin orijinal boyutları kullanılır. Yani resimleriniz kırpılmaz ve mevcut boyutlarında kullanıcılara gösterilir.

Justify galeri özelliğinde de eklediğiniz birden fazla resmi aralarında hiç boşluk bırakmadan oluşturur. Görsel anlamda çok güzel bir özelliktir.

Herkesin en çok merak ettiği ve istediği özelliklerden biri de sayfalama yani pagination galeri özelliği. Bu özellik sayesinde resimleri 1-2-3-4 diye sıralayabilir ve resimlerin arasında Adsense reklamlarını koyabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya paylaşım butonlarının da yer aldığı özelliği aktif ederek her resimin altına paylaş butonları ekleyebilirsiniz.

Nextgen Pro Eklentisi

Bir diğer galeri eklentisi de Nextgen Pro’dur. Envira ile kıyaslandığı zaman çok daha fonksiyonlu bir eklentidir. Daha çok fotoğrafçılıkla uğraşanların tercih ettiği bir eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Envira’da yer alan özelliklerin hepsi Nexgen Pro’nun ücretsiz versiyonunda yer alıyor.

Bu eklentinin farklı özelliklerine değinecek olursak her resme ait yorum bölümü yer alıyor. Ziyaretçiler istediği resme istediği yorumda bulunabiliyor.

Galerilerin altına istediğiniz yazıları ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu özelliği her fotoğraf içinde kullanabilirsiniz. Dilediğiniz resmin altına açıklama mahiyetinde yazılar yazabilirsiniz.

Galerilerinizi bu eklenti ile slider biçiminde gösterebilirsiniz.

Pagination yani sayfalama özelliğini kullanarak resimlerinize iler geri butonları ekleyebilirsiniz.

Tüm resim ve albüm özellikleri mobil uyumludur. Mobil cihazlarda kusursuz bir gösterime sahiptir.

Kategori: Eklentiler

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir