WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Google Analytics Ekleme

0

WordPress yazılımına sahip sitelere Analytics kodu eklemek için genelde eklentileri kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu gibi basit işlemlerde eklentiler yerine manuel olarak eklemeniz çok daha faydalı olacaktır. Çünkü bu eklentiler belli bir vakitten sonra sitenizin yavaşlamasına neden olur.

Peki neden Analytics kodu ekleriz? Web sitenize uğrayan ziyaretçilerin sayısı, ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süre ve hemen çıkma oranı gibi pek çok değişkene Analytics üzerinden erişebiliriz. Ayrıca Google Analytics ile ziyaretçilerinizin hangi ülkeden sitenize girdiğini, web sitenize masaüstü bilgisayarlardan mı yoksa mobil cihazlardan mı giriş olduğunu görebilirsiniz. Analytics’in sonsuz dünyasını mutlaka keşfetmelisiniz. Seo açısından da oldukça faydalı bir araçtır. Kullanıcıların en çok hangi sayfanızda zaman geçirdiğini de Analytics sayesinde öğrenebilirsiniz.

Google Analytics hakkında kısa bir giriş yaptıktan sonra asıl işlemimiz olan wordpress sitemize Analytics kodunu ekleme adımlarına geçebiliriz. Eklentisiz olarak Analytics ekleyebileceğimiz gibi eklentiler vasıtasıyla da Analytics kodlarını ekleyebiliriz. Her ikisini de sizler için ele aldık.

Eklentisiz Analytics Ekleme

WordPress sitemize eklentisi bir şekilde Analytics eklemek oldukça basit bir işlemdir. Genelde lisanslı temalarınızda ‘Tema ayarları’ bölümünde Analytics kodu ekleyebileceğiniz alanlar oluyor. Bu alanlar vasıtasıyla kodu ekleyebilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Eğer Analytics ekleme bölümü temanızda yer almıyorsa ilgilli dosyayı bularak kodumuzu ekleyebiliriz. Analytics eklemek için header.php dosyasını açmanız gerek. Bunun için admin paneli üzerinden Görünüm > Düzenleyici sekmesine tıklayın. Açılan sayfada sağ tarafta biraz aşağı indikten sonra header.php dosyasını göreceksiniz.

Header.php dosyasına girin ve <head> ile </head> etiketleri arasında herhangi bir yere Analytics kodunu ekleyin. Daha sonra kaydet dedikten sonra işlemleriniz son bulmuş olacak. Analytics kodunu bu şekilde web sitenize ekleyebilirsiniz.

Bir başka alternatifte Cpanel üzerinden dosya yöneticinizi açın. public_html/wp-content/themes/temanız bölümünden header.php dosyanıza sağ tıklayıp ‘Edit’ dedikten sonra yine aynı şekilde kodu ekleyebilirsiniz.

Google Analytics Eklentisi

Eklenti yardımıyla da Analytics kodunu web sitenize ekleyebilirsiniz. Bunun için Eklentiler > Yeni ekle bölümüne girip “Google Analytics” yazıp eklentiyi kurmanız yeterlidir. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra Ayarlar > Google Analytics üzerinden Analytics kodunuzu ekleyebilirsiniz.

Görselde de gördüğünüz üzere mülk sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekiyor. Google Analytics kodunuzda UA ile başlayan rakamlı bölümü buraya girmeniz yeterli gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.