WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Güvenlik Adımları

0

WordPress sitelerin güvenliğini sağlamak için çoğu zaman çeşitli eklentiler kullanılır. Birçok konuda bu eklentiler işe yarasa da güvenlik için asıl kişilerin önlem alması gerekmektedir. WordPress güvenlik, çeşitli konularda bilgi birikimin yanı sıra düzenli olarak da takibi gerekir. Eklentilerin yanı sıra manuel olarak da gerekli düzenlemeleri yaparak web sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

WordPress Siteyi Güvenli Tutma Yolları

WordPress güvenlik adımlarından ilki, wordpress sürümünü güncel tutmaktır. Bilindiği üzere wordpress yaptığı her güncellemede tüm eksik ve açıkları kapatıyor. Bu sebepten dolayı güncel versiyonu kullanmak en doğrusu olacaktır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Web sitelerde yapılan yanlışların en büyüğü ise klasik giriş bilgilerinin kullanılması. Örneğin giriş bilgilerinizde kullanıcı adını hala ‘admin’ olarak mı kullanıyorsunuz? Ayrıca şifreniz 12345 gibi basit tahmin edilebilecek bir şifre mi? Eğer bu şekilde bir kullanım söz konusuysa derhal bilgilerinizi değiştirmelisiniz. Oldukça basit gibi görünse de çok tehlikeli bir durumdur. Kullanıcı bilgilerinizi admin paneli üzerinden ‘Kullanıcılar’ sekmesinden değişebilirsiniz.

İki adımlı doğrulamayı etkinleştirerek kullanıcı giriş bilgilerinizin ele geçirilmesi durumunda bile karşı taraf hiçbir zarar veremez. İkinci doğrulama olarak cep telefonu ya da mail adresini seçebilirsiniz. Bu sayede kullanıcı girişi yaptıktan sonra ikinci bir onay daha vermeden admin paneline giremezsiniz.

En çok dikkat etmeniz gereken konuların başında ise warez tema ve eklenti kullanımı geliyor. Eğer bu tür tema ya da eklenti kullanıyorsanız, yakın zamanda web sitenizle ilgili olumsuz bir durum yaşanacak demektir. Bu yüzden lisanslı ürünler kullanmaya özen gösterin. Bunun yanında dikkat etmeniz gereken önemli konulardan bir diğeri de hosting firması geliyor. Seçeceğiniz hosting firmasının kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat edin. WordPress sitelere yapılan saldırılar ve ele geçirme yöntemlerinin yüzde 40’ı hosting sunucularına yapılan saldırılar sonucu gerçekleşiyor. Paylaşımlı hosting paketi kullanıyorsanız, web sitenize diğer kullanıcıların ulaşmamasından emin olun.

WordPress sitelerinizin ele geçirilme ya da hatadan kaynaklı kesinti ve kayıpların önüne geçmek için mutlaka sık sık yedek alın. Özellikle her gün çok sayıda içerik girişi yapıyorsanız bu yedekleme işlemlerini daha da sıklaştırın. Sürekli yedek almaya üşeniyorsanız, bu işi yapan eklentileri de kullanabilirsiniz. Bu sayede sitenizde kayıplar yaşansa bile en son yedekleri geri yükleyebilir ve tekrar kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.