İçeriğe geç →

WordPress Hosting Önemi

Bir web site açmaya karar verildiyse satın alınması gereken 2 ürün var. Bunlardan ilki domain yani alan adınız bir diğeri de hosting yani sunucunuzun sağlayıcısı olmalı. Bu iki şartı da karşıladıktan sonra wordpress sitenizi yayın hayatına sokabilirsiniz.

Dünya çağında var olan web sitelerinin yaklaşık yüzde 70’i wordpress alt yapısını kullanmayı tercih ediyor. Daha çok blog ve e ticaret sektörüne girmek isteyenlerin tercihi olan wordpress ile birçok sektöre girebilir ve dilediğiniz değişiklikleri herhangi bir kod bilginiz olmadan bile yapabilirsiniz.

WordPress, mevcut yazılımı sebebiyle farklı sunucu türlerine ihtiyaç duyar. Siteniziniz tahmini potansiyelini belirledikten sonra uygun hosting seçimi yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak, açacağınız haber sitesiyle kişisel blog, farklı paketlere ihtiyaç duyacaktır. Çünkü haber sitenizde içerik ve resim fazlalığı ile kullanacağınız eklenti ve tema gibi kıstaslarda göz önüne alındığı zaman daha çok performans isteyecektir. Blog sitelerde ise genelde tek tük içerik girildiği için çok performanslı hostinge ihtiyaç duymaz. Standart olarak nitelendirilebilecek paketler yeterli olacaktır.

Hosting Seçimi Ne Kadar Önemli?

Çok kritik noktalardan birisi de hosting seçimidir. Sürekli hosting değiştirmek istemiyorsanız ilk başta tercihinizi doğru yapmalısınız. CPU, Ram, aylık trafik, veritabanı sayısı gibi konular son derece önemlidir.

Web sitenizin kapasitesine ve ziyaretçisine göre farklı hosting paketlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu hostingler paylaşımlı, vps, cloud, wordpress ve dedicated olmak üzere beşe ayrılır.

Paylaşımlı hosting: En çok tercih edilen hosting türüdür. Ufak ve orta ölçekli blog siteleri için oldukça uygundur. Bir sunucu üzerinde birden fazla web siteyle beraber sunucuyu paylaşırsınız.

VPS hosting: Sunucunuzu yine diğer kişilerle de paylaşırsınız fakat web hoştunuz tamamen size ait olur. Devamlı büyüyen web siteleri için uygundur.

Cloud hosting: Bulut hosting olarak da bilinir ve en güvenilir hostinglerden biridir. Web site dosyalarının birçok sunucu ya kopyalanır. CLoud sunucularından herhangi biri yoğun olduğu zaman diğer sunucuya aktarılırsınız. Bu sayede web sitenizin kapanma ihtimali ortadan kalkar.

WordPress hosting: Bu da paylaşımlı hosting hizmetidir. Web hostinge kıyasla daha özenli ve güvenlidir. Yalnızca wordpress siteler için ayrılmış bir hosting türüdür.

Dedicated hosting: Bu hosting türünde sunucu tamamen size ait olur. İstediğiniz yazılımı kendi sunucunuza indirebilir ve istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Maliyeti yüksektir ancak performansı muhteşemdir.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir