İçeriğe geç →

WordPress Htaccess Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Htaccess dosyasının varlığından ilk defa haberdar olmuş olabilirsiniz. Çünkü bu dosya oluşturulduğu zaman dizininizde gizli bir konumda bulunur. Dosya yöneticinizin ayarlar bölümünde gizli dosyaları göster seçeneğine tıkladığınız zaman htaccess dosyasını görebilirsiniz. Aslında htaccess dosyası yalnızca wordpress sistemine özgü bir dosya değil. Tüm Apache sunucularında kullanılabilen bir dosyadır. Peki htaccess nedir?

Htaccess dosyası, web sunucunuzun yapılandırma dosyası olarak tanımlanır. Bu dosyanın temel görevi, Apache sunucu ayarlarını yeniden yapılandırmaktır. Bu dosya ile birçok işleminizi yapabilirsiniz. Örneğin sitenizi yönlendirebilir, SSL kurulumundan sonra https’ye geçiş yapabilir, dosya boyutlarını arttırabilir ve ip engelleme gibi sayısız özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Htaccess Dosyasını Oluşturma

WordPress yazılımını kurduğunuz zaman htaccess dosyası da otomatik olarak dizininize yüklenir. Bu dosya gizli olduğu için dosya yöneticine girerek ayarlar bölümünden gizliliği kaldırmanız gerek. Çok sık karşılaşılmasa da bazı durumlarda htaccess dosyası oluşmaz. Bu durumda elle müdahale ederek kendi dosyamızı oluşturmalıyız. Htaccess oluşturmak için 2 yöntem var.

Bu yöntemlerden birincisi, wordpress admin panelinize giriş yapın. Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesine tıklayın. Burada hiçbir şey yapmadan aşağıya inerek ayarları kaydet butonuna tıklayın. Bu sayede htaccess dosyası sunucunuz içerisinde oluşacaktır.

İkinci yöntem ise sunucunuza giriş yapın. Dosya yöneticisine girdikten sonra public_html içerisine “.htaccess” isimli bir dosya oluşturun. Bu dosyanın içerisinde ise aşağıdaki kodları kopyalayın ve kaydedin.

# BEGIN WordPress

RewriteRule ^index\.php$ – [L]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

301 Yönlendirmesi Yapma

SSL kurulu web sitenizin https’ye geçişi için eklenti kullanmak istemiyorsanız htaccess dosyasına kod ekleyerek de bu işi halledebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit. Dosya yöneticisine girerek public_html içerisinde bulunan htaccess dosyasını açın ve uygun bir yere aşağıdaki kodu ekleyin.

RewriteEngine On

RewriteCond %{SERVER_PORT} 80

RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Bu kodu ekledikten sonra web sitenizde bulunan tüm linkler otomatik olarak https’ye yönlendirilmiş olacaktır.

Htaccess İle IP Engelleme

Htaccess dosyasının bir diğer özelliği de ip engelleyebilmesidir. Bu sayede dilediğiniz ip’leri engelleyebilir ve web sitenize girişlerini önleyebilirsiniz. Bunun sağlayabilmek içinde aşağıda vereceğimiz kodu htaccess dosyanızda uygun bir yere eklemeniz yeterli olacaktır.

order allow,deny
deny from 85.95
deny from 92.42.35
allow from all

85 ve 92 ile başlayan yerlere engellemek istediğiniz IP’leri yazmanız yeterdir.

Kategori: Nedir

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir