WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress İçin Seo Çalışmaları

0

WordPress seo çalışmaları oldukça geniş bir konuyu kapsamaktadır. Seo çalışmaları uzun ve sabır isteyen işlerdir. Özellikle wordpress tabanlı sitelerde seo çalışmaları eklentiler vasıtasıyla daha da basit bir hal aldı. Gerekli yerlerde eklentilerden destek alacağız bazı yerlerde ise manuel olarak işlemler yapacağız. WordPress seo eklentileri bu çalışmalarda en büyük yardımcımız olacak. Bu yüzden ‘eklentilerle seo çalışması’ olmaz diyenlere kulak asmayın.

Doğru ‘H’ Etiketi Kullanımı

WordPress sitelerde seo çalışmalarının en önemli adımlarından biri de H etiketleridir. Birçok insan H etiketlerinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmez. Oysa seo çalışmalarında H etiketleri olmazsa olmazdır. Bu yüzden içeriklerinizi hazırlarken mutlaka bu hususa dikkat edin.

H etiketleri H1, H2, H3, H4, H5.. şeklinde gidiyor. Ana başlığınız H1 etiketi oluyor. Bunun dışında atacağınız sonraki başlık ise H2 olmalı. Eğer H2 başlığınızın alt başlıkları olacaksa H3 etiketi ekleyin. Bu şekilde H etiketlerini doğru bir şekilde girin.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Meta Açıklaması ve Anahtar Kelime Kullanımı

Google sıralamasında ilk sayfalarda yer almak istiyorsanız mutlaka meta açıklamanızı ve anahtar kelimenizi doğru bir şekilde girin. Bu konuda da birtakım yanlışlıklar yapılıyor. En çok yapılan yanlış ise meta açıklamasındaki karakter sayısı. Google, yaptığı güncellemelerde meta açıklaması için belirlenen karakter sayısını değiştirebiliyor. Şu an 140 karaktere kadar meta açıklaması girebilirsiniz.

Meta açıklamasından evvel ilk olarak anahtar kelimenizi belirlemelisiniz. Belirlediğiniz anahtar kelime başlığınızda yer almalı mutlaka. Bunun yanında anahtar kelimeniz yazınızın ilk paragrafında ve meta açıklamasında da mutlaka bulunmalı. Bu sayede tam uyumu sağlamış olacaksınız.

Ek olarak hatırlatmakta fayda var. Anahtar kelimenizin sayısı %3’ü geçmemeli. Örneğin 300 kelimelik bir içerik hazırladıysanız en fazla 9 kere anahtar kelimenizi içerikte kullanabilirsiniz. Meta açıklamanızı ve anahtar kelimenizi girmek için birçok wordpress seo eklentisi var. Bunarın başında Yoast ve All in Seo elentisi geliyor.

Resimlerinize Mutlaka İsim Verin

İçeriklerinize eklediğiniz resimler için muhakkak bir isim belirlemelisiniz. Konunuzla alakalı isimler belirleyerek Google’a indexleme konusunda yardımcı olabilirsiniz. İsimsiz resimlerin sitenize katacağı hiçbir şey yok. Çoğu zaman insanlar, görsellerden de web sitelerini ziyaret ediyor. Görsellerde sizin içerik resimlerinizin çıkması içinde resimlerinizi mutlaka adlandırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.