İçeriğe geç →

İçindekiler Tablosu WordPress Eklentisi

Web sitelerin kullanılabilirliğini arttırmak ve bunun yanında kullanıcı deneyimini de arttırmak için birtakım çalışmalar yaparız. Ziyaretçilerin işlerini kolaylaştıracak ve aradıklarını kolaylıkla bulacak eklentileri tercih ederek, kullanıcıların siteden memnun ayrılmasını sağlayabiliriz. Tüm bunları karşılayabilecek eklenti ise ‘içerik tablosu’ eklentisidir. Bu eklenti sayesinde içeriğinize ait tüm başlıklar liste biçiminde yazınızın istediğiniz herhangi bir yerinde bulunmasını sağlar. Bu sayede insanlar hangi konuların, hangi başlıkların içerikte yer aldığını kolaylıkla öğrenebilir.

İçindekiler tablosu en çok da uzun içerikler hazırlayanlar için büyük bir nimet. Çünkü çoğu kullanıcı ne okuduğunu önceden bilmek ister. Örneğin yazmış olduğunuz 3 bin kelimelik makalede 8 tane alt başlık varsa bu başlıkların ne olduğunu daha önceden kullanıcıların bilmesini sağlamalısınız. Şimdi içindekiler tablosu eklentilerinden olan Table of Content eklentisini inceleyelim.

Table of Content Eklentisi

İçeriklerinizin içine ‘İçindekiler’ bölümü eklemek istiyorsanız bu eklenti fazlasıyla işinizi görecektir. Özelleştirmenize imkan tanıyan bölümleri sayesinde çok daha işlevsel bir tablo oluşturabilirsiniz. Birçok içindekiler tablosu eklentilerine kıyasla ücretsiz versiyonunda pek çok özellik mevcut. Bu özelliklerinden en önemlisi ise sayfa yapınıza uygun ölçülerde ve büyüklükte gözükmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında H etiketlerine uygun gösterim sağlayarak hem içeriklerinizi daha da kullanışlı göstermiş oluyorsunuz hem de ziyaretçilerin hangi başlıklarla karşılaşacağını daha önceden belirtmiş oluyorsunuz.

Table of Content eklentisini web sitenizde etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken şey ise Ayarlar > Table of Content bağlantısına tıklamak. Bu sekmeye girdikten sonra ‘İçindekiler’ tablosunun nerelerde çıkmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Örneğin sayfalarda, içeriklerinizde, özel css alanlarında vs.

Eklentinin diğer özelliklerine gelecek olursak, tablonun sayfanın neresinde çıkmasını istediğinizi de konumlandırabiliyorsunuz. Solda, ortada ve sağda. Bunun yanında kaç tane başlıktan sonra bu tablonun açılmasını istiyorsanız onu da belirtebiliyorsunuz. Örneğin ‘Show When’ bölümüne 3 yazarsanız, 3 başlıktan az olursa tablo görünmez, eğer 3’ten fazla başlık varsa tablo görünür demiş olursunuz.

‘Header Label’ kısmında ise Türkçeleştirme yapabilirsiniz. Örneğin ‘İçindekiler’ yazabilirsiniz. Custom kısmında ise tablonuzu dilediğiniz gibi özgünleştirebilirsiniz. Örneğin tablonun arka plan rengini ya da yazı rengini ve stilini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Kategori: Eklentiler

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir