WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

0

Birçok sosyal medya platformu kullanıcı güvenliğini arttırmak maksadıyla iki faktörlü doğrulama sistemini kullanmayı tercih ediyor. Bunun yanında kripto para borsaları da bu güvenlik sistemini kullanıyor. Bu sayede mevcut platformdaki hesabınızın ele geçirilme olasılığı ortadan kalkıyor. Çift faktörlü kimlik doğrulama sistemini wordpress web sitenize entegre ederek çok daha güvenli bir şekilde admin ile giriş yapabilirsiniz.

Dünya üzerinde en çok kullanılan yazılım olmasından dolayı wordpress sürekli olarak tehdit altında. Bu yüzden web sitelerinizin güvenliğini sağlamak hususunda çok daha somut çalışmalar yapmalısınız. Bu çalışmaların başında da hiç şüphesiz iki taraflı doğrulama geliyor. Siber korsanlar admin giriş bilgilerinizi ele geçirse dahi hiçbir işlem yapamayacaklar. Çünkü bu durumda şifreyi ele geçirmek, admin girişi yapmak için yeterli değil. Mail adresi ya da cep telefonunuzu seçerek, ikinci bir doğrulama yaptığınız takdirde hesabınız artık açık hedef olmayacak ve gönül rahatlığıyla içerik üretmeye devam edebileceksiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Sistemi bu kadar övdükten sonra akıllara “peki bunu nasıl yapacağız” sorusu geliyor doğal olarak. İlk olarak önünüzde iki seçenek olacak. Bunlardan ilki SMS ile doğrulama bir diğeri de Google Authenticator uygulaması ile bu iki yönlü doğrulamadan faydalanabilirsiniz.

WordPress sitenize SMS ile doğrulama seçeneğini entegre etmek istiyorsanız indirmeniz gereken iki eklenti var. Bunlar Two Factor SMS ve Two Factor eklentileridir. Eklentileri aktifleştirdikten sonra Kullanıcılar > Profiliniz sekmesine giriş yapın. Daha sonra sayfanın en alt kısmına inin ve Two Factor Options kısmına gelin. Burada SMS (twilio)’nun yanında yer alan iki kutucuğu da işaretleyin.

Ardından sayfanın alt kısmında yer alan Twilio SMS bölümüne giderek gerekli alanları doldurun. Bu sayede iki doğrulamalı güvenliği aktif etmiş olacaksınız.

Bir diğer metot ise Google şifrematiği kullanarak güvenliği sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar > Profiliniz sekmesine girerek “Time Based One-Time Password (Google Authenticator)” kısmında ‘Enable’ seçeneğini aktif edin. Daha sonra “View Options” sekmesine tıklayın ve cep telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasına girerek buradaki barkodu okutun.

Tüm işlemler bu kadar. Artık hesabınıza Google Authenticator uygulaması ile giriş yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.