İçeriğe geç →

WordPress İletişim Formu Ekleme


Hayal ettiğiniz web siteyi wordpress aracılığıyla tasarlamaya başladınız. Hemen hemen bütün düşüncelerinizi eklentiler vasıtasıyla çözdünüz. Sitenizi biraz daha özelleştirmek ve geliştirmek için daha fazla fikir mi lazım? O zaman web sitenize iletişim formu ekleyerek web sitenize kullanışlı bir fonksiyon daha ekleyin. WordPress iletişim formları ile ziyaretçileriniz web siteniz üzerinden sizlere kolayca mesaj gönderebilecekler. Tüm bunları sağlamak için yani iletişim formunun problemsiz bir şekilde çalışması için SMTP kurulumu yapmalısınız. İlgili yazımıza geçerek bu konu hakkında detaylı bilgiyi alabilir ve SMTP kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress iletişim formu için SMTP ayarlarını yaptıktan sonra iletişim eklentisini indirmeniz gerekiyor. Bu konuda sayısız eklenti olmasına rağmen sizlere bugün 2 eklenti üzerinde duracağız. Bu eklentilerden ilki Contact Form 7, bir diğeri ise Wp Forms Lite eklentisidir. Küçük bir bilgi de aktaralım. WordPress eklentileri arasında en fazla indirilen eklenti Contact Form 7’dir.

Contact Form 7 Eklentisi Kurulum ve Ayarları

İlk önce eklentiler sayfasına girerek Contact Form 7 eklentisini indirin. Eklentiyi kurduktan sonra admin panelinde yer alan İletişim > Yeni ekle seçeneğini kullanın. Daha sonra karşınıza çıkan form alanında düzeltmek istediğiniz bir şey varsa düzeltin.

Daha sonra yukarıdaki “Posta” sekmesine tıklayın. Bu noktada yapmanız gereken birkaç işlem var.

“Kime” yazan kısma, ziyaretçilerin gönderecekleri mesajların hangi maile gitmesini istiyorsanız onu yazın.

Daha sonra yukarıdan “İletiler” sekmesine tıklayın. Değiştirmek istediğiniz bir şey varsa değiştirin yoksa en aşağıda bulunan kaydet butonuna basın.

İletişim formunuz hazır şimdi bu formu “İletişim” sayfanıza eklemek gerekiyor. Admin panelinden “İletişim” sekmesine tıklayın ve hazırlamış olduğunuz formun kodunu alın. Daha sonra bu kodu iletişim sayfanıza ya da iletilerinizden birine artık nereye eklemek istiyorsanız ekleyebilirsiniz.

Wp Forms Lite Eklentisi Kurulum ve Ayarları

Admin panelinden eklentiler sayfasına girerek Wp Forms Lite eklentisini indirin ve aktifleştirin. Eklentiyi kurduktan sonra admin panelinizde “Wp Forms” kategorisi oluşturulacak. Üzerine gelin ve “Add New” sekmesine tıklayın.

Karşınıza gelen ekranda “Simple Contact Form” bölümüne tıklayın. Çıkan sayfada gerekli Türkçeleştirmeleri yapabilirsiniz. İlgili yerleri doldurduktan sonra yukarıda bulunan “Embed” butonuna tıklayın ve oluşturduğunuz formun kodunu alın.

Tıpkı Contact Form 7 eklentisinde yaptığımız gibi bu kodu iletişim sayfanıza ekleyebilir ya da dilediğiniz herhangi bir yere ekleyebilirsiniz.

İletişim formları normal şartlarda herhangi bir hata vermez. İletilerin ulaşmaması ya da ileti gönderirken hata vermesi durumunda SMTP ayarlarını gözden geçirmenizi öneririz.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir