WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Kategori ve Menü Ekleme

0

Wordpesse yeni başlayanlar için bir ders niteliği taşıyan bu yazımız ile kategori ve menü ekleme konusunda kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak. WordPress yazılımını daha ilk defa kullanacak olan kişiler, bu gibi bilgileri öğrenmesi biraz zaman alabiliyor. Herkesin geçtiği bu yolları çok daha hızlı aşmak için bu dökümanla karşınızdayız.

İlk olarak sektörünüzle alakalı kategori oluşturmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse, haber sitesi açtıysanız “Spor”, “Magazin”, “Siyaset” vs gibi kategoriler oluşturmalısınız. Kategorilerinizi oluşturduktan sonra bunlar menüye ekleyerek temanızda görünmesini sağlayabilirsiniz. İlk olarak kategori ekleme adımlarını detaylı bir şekilde açıklayalım.

Kategori Oluşturma Adımları

Web sitenizde ilk önce admin panelinize giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra kategori oluşturma için Yazılar > Kategoriler sekmesine tıklayın. Bu sekmeye giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak sizi.

Yeni kategori eklemek için “İsim” bölümüne kategorinizin adını yazın. “Yazı kısa ismi” bölümü ise kategorinizin uzantısı yani link yapısı olacak. Burası kategori isminiz nasılsa o şekilde gözükür yani bir şey yazmanıza gerek yok. Örneğin “Eklentiler” diye kategori oluşturduysanız uzantınız şu şekilde olacaktır:

Bunlarda İlginizi Çekebilir

wordpressci.com/eklentiler

Ebeveyn kategori ise alt kategori anlamına gelir. Yani oluşturduğunuz kategori, herhangi bir kategorinin alt kategorisi olacaksa “Ebeveyn Kategori” adlı yerden hangi kategorinin alt kategorisi olacaksa o seçilmeli. Örneğin Eklentiler isimli kategorimiz için “WordPress eklentileri” isimli alt kategori oluşturalım. WordPress eklentileri isimli kategori ismini yazdıktan sonra Ebeveyn kategorisinden “Eklentiler” kategorisi seçilmeli.

En önemli noktalardan birisi de tanım kısmıdır. Sitenizin seo çalışmalarına önem gösteriyorsanız mutlaka kategori tanımı kısımlarını doldurun. Bazı temalarda bu kategori açıklamaları ilgili kategoriye girildiği zaman gösterilmektedir. Seo açısından oldukça önemli olan bu detayı atlamamanızı tavsiye ederiz.

Bütün ilgili alanları hazırladıktan sonra aşağıda yer alan “Yeni kategori ekle” sekmesine tıklayın ve kategorinizi oluşturun. İşte bu kadar. Kategorinizi oluşturdunuz. Ancak işlemler bunlarla sınırlı değil. Oluşturmuş olduğunuz kategorinin web sitenizde görünmesi için kategorilerinizi menünüze eklemeniz gerekir.

Menü Oluşturma

Oluşturduğunuz kategorilerin sitenizde gözükmesi için menü ekleme gerekiyor. Bunun içinde Görünüm > Menüler sekmesine tıklayın. Burada menünüz yoksa hemen karşınızda yer alan “yeni bir menü oluşturun” sekmesine tıklayın. Bir menü ismi belirleyin ve kaydedin.

Bundan sonra ekranda yer alan kategorilere tıklayın ve “Tümünü Seç” sekmesine tıklayın. Burada oluşturduğunuz kategorileri menüye ekleyin ve menüyü kaydedin. Tüm işlemler bu kadar. Oluşturduğunuz kategoriler artık web sitenizde gözükecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.