İçeriğe geç →

WordPress Kırık Link Tespiti

WordPress kullananların en çok şikayet konulardan biri de kırık linklerdir. Bu kırık linkler hem performans düşüklüğüne sebep olmakta hem de sitenizin seosuna ciddi zararlar vermektedir. Web sitenizde içeriklerinizin sayısı büyüdükçe, kırık linklerde de artışlar yaşanır. Özellikle URL değişimleri sonrası yönlendirmenin yapılmaması, herhangi bir yere noindex kullanmanız gibi çeşitli nedenlerden dolayı 404 sayfalarla karşılaşırsınız. Tüm bunların yanında hostingden de kaynaklı kırık linkler oluşabilir. Geç açılan sayfalarınız kırık link olarak görülebilir. Bununda önüne geçebilmek için sitenizin hızını optimize etmeniz gerekmektedir.

Kırık link tespiti için birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemlerden elbette en sağlıklısı Google webmaster araçlarıdır. Bu araç sayesinde kırık link tespiti yapabilir ve gerekli düzenlemelerden sonra bu sayfaların incelenmesi için tekrar Google’a gönderebilirsiniz.

 

Google Webmaster Araçları

Kırık linklerinizin tespiti için kullanmanız gereken araçların başında webmaster araçları yer alır. Bu araç sayesinde tüm kırık linklerinizi bulur ve gerekli yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Web sitenizde bulunan tüm kırık linklere çözüm bulmak zorundasınız. Aksi halde kullanıcı deneyimi ciddi boyutlarda düşer ve bunun yanında web siteniz arama motorunda sıralama kaybeder.

Google webmaster araçlarını açın. Daha sonra ilgili sitenizi seçtikten sonra sol menüde yer alan Tarama > Tarama hataları sekmesine tıklayın. Görüldüğü üzere burada masaüstü ve mobil olmak üzere 2 farklı seçenekteki tüm kırık linkleri tespit edebilirsiniz. Bu şekilde tüm linklerinizi yönlendirerek bu problemi ortadan kaldırabilişiniz.

 

Broken Link Checker

Kırık linklerin tespiti için kullanılan eklentilerin başında yer alır. En çok tercih edilen kırık link tespiti eklentilerinden biridir. Bu eklenti web sitenizi tarar ve tüm kırık linklerinizi tespit ederek size sunar. Sizde gerekli yönlendirmeleri yaparak bu problemden kurtulmuş olursunuz. Bu eklentiyle içerikleriniz, kategorilerinizdeki kırık linkler gibi resimlerdeki kırık linkleri de tespit edebilirsiniz.

Eklentiyi indirdikten sonra Ayarlar > Bağlantı Bildirimi sekmesine tıklayın. Eklentiyi aktif ettiğiniz andan itibaren sitenizi tarar ve tüm kırık linkleri tespit ederek size sunar. Dilerseniz e-mail adress kısmına mail adresinizi girin ve kırık linklerin mail adresinize yollanmasını sağlayın.

Kategori: SEO

Tek Yorum

  1. Ozan Ege Beydağ Ozan Ege Beydağ

    drlink check çok gelişmiş tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir