WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

0

Yeni bir web site açmak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu wordpress yazılımını kullanmayı tercih ediyor. İnsanların wordpress yazılımını tercih etmesinde elbette pek çok neden yatıyor. Öncelikle wordpress, açık kaynak koduna sahip. Peki açık kaynak kodu ne demek? Açık kaynak kodu demek kodlara müdahale edilebilir demek. Yani aklınızda canlandırdığınız her şeyi koda dökebilirsiniz.

WordPress sistemi yalnızca kod bilgisine sahip kişiler için değil aynı zamanda kodlamadan anlamayanlar içinde büyük bir nimet. Herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan kusursuz bir web site yapabilirsiniz. WordPress hazır sistemini ayrıcalıklı kılan bir başka güzel yanı da sınırsız kaynağının olması. WordPress sayesinde binlerce tema ve eklenti arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Hiçbir kod bilgisine sahip olmadan ihtiyacınız olan eklentilerle fonksiyonlu web siteler hazırlayabilirsiniz.

Bu iki paragraftan sonra sizde wordpress yazılımını kullanmak mı istiyorsunuz? O halde wordpress kurulumuna ait detaylı bilgileri verelim.

Tek Tıkla WordPress Kurulumu

WordPress iki farklı şekilde kurulumu yapılır. Bunlardan en kolayı Cpanel üzerinden yapılır. Cpanel üzerinden tek tıkla script kurulumu bölümünden wordpress yazılımına tıklayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Tek tıkla wordpress kurulumunu bu şekilde saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

Manuel WordPress Kurulumu

Kimileri için zahmetli ve zorlayıcı olsa da bir başka wordpress kurulumunu da manuel olarak yapabilirsiniz. Bunun için biraz beceri ve sabrınızın olması şart. İlk defa bu yolla wordpress kuracaksanız zorlanmanız normal.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

•             Güncel WordPress Dosyalarını İndirin

Manuel olarak wordpress kurulumu yapmak için ilk olarak en güncel wordpress dosyalarını indirin. Güncel wordpress dosyalarını tr.wordpress.org/download/ adresinden indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bu wordpress dosyalarını FTP ile sunucunuzda public_html ya da www klasörü içerisine yükleyin.

•             Veritabanı Oluşturun

Karışık gibi görünse de veritabanı oluşturmak oldukça kolaydır. Cpanel’ girin ve Mysql Veritabanları sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan yerde veritabanı adınızı girin ve oluşturun. Daha sonra en alta inerek kullanıcı adı ve şifre oluşturun. Daha sonra veritabanınızla kullanıcıyı birbirlerine entegre edin, ekleyin. Veritabanı ile kullanıcıyı birbirine bağlarken karşınıza çıkacak tüm seçenekleri seçin ve işlemleri tamamlayın. Veritabanı oluşturma işlemi sona erdi. Son olarak wp-config dosyasında birkaç işlem yapmak kaldı.

•             Wp-Config Dosyasını Düzenleyin

Public_html içerisine attığınız wordpress dosyalarından olan wp-config dosyasını açın ve aşağıdaki şekilde düzenleyin.

“DB_NAME” yazan yere veritabanı adını yazın.

“DB_USER” yazan yere ise veritabanı oluştururken açtığınız kullanıcı adını yazın.

“DB_PASSWORD” yazan yere ise kullanıcı şifrenizi yazın.

Geri kalan yerlere dokunmayın ve bu şekilde kaydedip tekrar FTP ile sunucunuza atın bu dosyayı. WordPress kurulum işlemleri bu kadardı. Pratik olması bakımından Cpanel ile saniyeler içerisinde tek tıkla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.