WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Kurulumdan Sonra Yapılması Gerekenler

0

WordPress, günümüzde en çok kullanılan hazır site sistemidir. Günümüzde birçok web site tasarımı bu alt yapıyı kullanmaktadır. Paneli sayesinde kolay bir kullanım sağlayan ve kodlama bilgisi gerektirmeyen sistemde web site kurmak oldukça kolaydır. Peki WordPress Kurulumdan Sonra Yapılması Gerekenler nelerdir? Bu yazımızda ilk yapmanız gereken ayarları sizlere sunacağız.

Bunlarda İlginizi Çekebilir
  1. Kurulumu tamamladıktan sonra “Merhaba Dünya” gibi örnek yazıları ve sayfaları siliniz. Bu sayfaların sitede kalması gerekmemektedir.
  2. Menüden Ayarlar kısmına gidiniz. Buradan genel ayarları seçiniz. Bu kısımda sitenize ait bilgiler bulunmaktadır. Başlık, slogan ve tarih gibi ayarları düzenleyerek gözden geçiriniz. Ayrıca sitenizde uyulması gereken seçenekleri de buradan düzenleyebilirsiniz. Üye kaydı, e-posta seçenekleri tarzı her şeyi kendi tercihleriniz doğrultusunda düzenleyin.
  3. Ayarlar – Yazma kısmına giderek oradaki düzenlemeleri de istekleriniz doğrultusunda yapınız. Web sitenizde iletişim kısmı bulunmasını istiyorsanız eklentiler kısmından “Contact Form 7” eklentisini kurun.
  4. Ayarlar – Kalıcı bağlantılar sekmesinden kalıcı bağlantınızı düzenleyin. Bu kısımda /%category%/%postname%.html şeklindeki bağlantıyı kullanmanız SEO açısından faydalı olacaktır.
  5. Ayarlar – Eklentiler – Yüklü Eklentiler kısmına gidin ve gereksiz olan eklentileri kaldırın. Akismet ve Hello Doly isimli iki eklenti ile kurulan wordpresste Hello Doly tamamen gereksiz bir eklentidir.
  6. Ayarlar – Görünüm – Temalar yolunu izleyerek kafanızdaki temanın yüklemesini yapın. Kafanızda bir tema yoksa da Tema Yükle kısmından temaları inceleyebilirsiniz. Gereksiz temaları da silmeniz sitenizin hızlanması açısından faydalı olacaktır.
  7. Sitenize iyi bir seo eklentisi yükleyin. Bu eklenti ile site haritası oluşturun. Bu eklentiler arasında en iyi eklenti Yoast Seo eklentisidir.
  8. Sitenizde oluşturulan site haritalarını Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına göndererek sitenizin tanınmasını sağlayın.
  9. Sosyal imleme seo açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sitenize ait sosyal medya hesaplarını oluşturun ve girilen içeriklerinizi sosyal medya hesaplarında paylaşınız. Sosyal medya sayesinde gelen trafik sayesinde web siteniz iyi yerlere gelebilecektir.

WordPress tabanlı bir hazır site kurulduğunda başlıca yapılması gerekenlerin yanı sıra sonradan yapılması gereken şeyler de mevcuttur. Ama bu ayarları ve seçenekleri düzenlemek iyi bir başlangıç yapmaya yardımcı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.