WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress SEO Ayarları

1

     Şirketler tarafından ya da hobi olarak kurulan internet sayfaları ve bloglar daha çok kişiye ulaşmayı amaçlamaktadır. Daha çok kişiye ulaşmak da günümüzde arama motoru tarafından üst sıralarda yer almakla mümkün olmaktadır. Dünya çapında en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google kaliteli ve özgün içeriklerden oluşan web sayfalarını diğerlerinden ayırarak daha üst sıralara taşımaktadır. Bu durumda arama motorlarının indeksleme yöntemlerinden bir tanesi de SEO’dur. SEO oluşturulan web sayfa içeriklerinin ya da blog içeriklerinin özgün olup olmadığını anlamak için geliştirilen bir sistemdir. Web siteleri eğer SEO çalışmalarında başarılı iseler arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle bir web site sahibinin SEO’ya uygun olarak özgün içerikler üretmeye özen göstermesi çok önemlidir. Bu konuda WordPress devreye girmekte ve içerisinde barındırdığı eklentiler ile durumu büyük bir avantaja çevirmektedir. WordPress sayesinde kurulacak eklentiler ile sayfa içeriklerini SEO ile uyumlu hale getirmek ve üst sıralarda yer almak mümkündür.

     Bir web sitesi ya da herhangi bir blog ziyaretçi almadığı sürece hiçbir işe yaramamaktadır. Web sitelerinin çok ziyaretçiye sahip olması için yapması gereken birçok yöntem bulunmaktadır. Özellikle pazarlama tekniklerinin uygun bir şekilde kullanılması sayfaların daha çok ziyaretçi tarafından kullanılmasını sağlayacaktır. Arama motorları düzenli olarak tüm web sitelerini ve blogları taramakta ve güncel olmayan, özgün olmayan içerikleri alt sıralara çekmektedir. Bu durumda da WordPress sistemi devreye girmektedir.

WordPress Nedir, Ne İşe Yarar?

  WordPress, en kısa tanımı ile açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi olarak tanımlanmaktadır. İlk kez 2003 yılında ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlamıştır. Önceden sadece blog siteleri için kullanılıyor olsa da günümüzde tüm web sistemleri için kullanılmaktadır. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay bir yazılımdır. Zengin eklenti seçeneklerine sahiptir ve seo açısından da son derece güçlü bir yazılımdır. WordPress PHP ve MySQL ile geliştirilmiştir. Ayrıca genel kamu lisansı vardır. WordPress kullanılarak haber sitesi, e-ticaret sitesi, emlak sitesi, ilan sitesi ya da kurumsal web sitesi yapmak mümkündür. Genelde yazı ve sayfa oluşturma sistemi ile çalışmakta olan WordPress ile web siteleri için kategoriler oluşturulabilir. Ayrıca bu sistem sayesinde ziyaretçilerin de yorumlarına açık bir şekilde görsel, video, belge eklenebilir. Bu özellikler WordPress’in eklentisiz halinde bulunan temel özelliklerdir. Günümüzde oluşturulan web sitelerin çoğu WordPress ile geliştirilmiştir. Dolayısıyla oldukça güvenilir ve kullanışlı bir sistemdir.

   Kısacası WordPress kullanılarak profesyonel bir web sitesi oluşturulup, yönetilebilmektedir. Ücretsiz bir sistemdir. Fakat geliştirilmiş olan bazı temalara ya da eklentilere belli bir ücret karşılığında sahip olunabilir. WordPress kullanılmaya başlamadan önce domain ve hosting satın alınması gerekmektedir. Daha sonra WordPress’in bilgisayara yüklenme süresi 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

   WordPress içerisinde geliştirilmiş olan birçok amaca hizmet eden eklentiler bulunmaktadır. WordPress ile sitenizi oluşturmaya başladığınızda eklentiler sayfasında otomatik olarak yüklenmiş olan eklentileri görmeniz mümkün. Yine bu sayfada bulunan “yeni ekle” seçeneğini kullanarak sayfanızda eklentileri kullanabilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Eklentileri çok fazla kullanmak performansı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu problemlerden bir tanesi web sitesinin açılma hızının düşmesidir. Ayrıca diğer eklentilerin çalışmasını etkilemekte ve güvenlik gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

  WordPress eklentiler haricinde ücretli ya da ücretsiz temaları da içerisinde barındırmaktadır. İçeriklerinizin havasını bu temaları kullanarak değiştirebilmeniz mümkün. WordPress içerisindeki tema özelliğinden yaralanabilmek için sol tarafta bulunan “görünüm” kısmına tıklayarak “temalar” bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Burada yer alan temaların hepsini ön izleme yolu ile sitenizde görebilir ve siteniz için en uygun olan temayı uygulayabilirsiniz.

     Tema ve eklentiler konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik sürümlerinin WordPress ile uyumlu olması gerektiğidir. Uzun zamandır güncellenmemiş olan tema ve eklentiler WordPress sürümü ile uyumlu olmayacağından dolayı kullanılamayabilir. Genellikle ücretli olarak alınan tema ve eklentilerde böyle bir sorun ile karşılaşılmamaktadır. Fakat ücretsiz olanların güncel olması dikkat etmekte fayda vardır.

WordPress Siteniz İçin Nasıl Güvenlik Tedbirleri Almalısınız?

     Dünya çapında çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilen WordPress, kullanım alanının geniş olması ve açık kaynak olması sebebi ile güvenlik konusunda çok sayıda soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Bu konuda kullanılabilecek birçok güvenlik eklentisinin bulunmasına rağmen hangi güvenlik eklentisinin tercih edilmesi gerektiği de ayrı bir soru işaretine sebep olmaktadır. Sucuri bu konuda genellikle tercih edilen bir güvenlik eklentisidir. Öncelikle güvenlik önlemleri almaya zor ve karmaşık bir parola belirlemek ile başlayabilirsiniz. Parolanızın içerisinde en az bir tane olmak üzere büyük harf, rakam ve sembol olması güvenliğinizi artıracak bir etkendir. Ayrıca tahmin edilebilen tarihler, kişisel zevkler, özel günler parola olarak kullanılmamalıdır. WordPress parolası haricinde dikkat edilmesi gereken diğer özellikleri de şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikle web sitenizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız varsayılan MySQL veri tabanı isminizi değiştirmelisiniz. Fakat değiştirdiğiniz isim web siteniz ile ya da kullanıcı adınız ile ilgili olmamalıdır. Yine MySQL veri tabanı isminizde büyük- küçük harf kullanımına, sembol kullanımına ve rakam kullanımına özen gösterilmeli ve bu doğrultuda belirlenmelidir.
 • Daha sonra MySQL kullanıcı adınızı ve şifrenizi özel karakterlerden oluşacak şekilde değiştirerek daha web sitenizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.
 • Web siteniz için eşsiz doğrulama anahtarı oluşturmalısınız. Bu sayede her girişinizde farklı bir kod ile karşılaşacak ve güvenliğinizi sağlamış olacaksınız.
 • Wp-admin yolunu özelleştirmelisiniz.
 • Giriş sayfasında bulunan hatalı şifre ya da kullanıcı adı uyarılarını değiştirmelisiniz.
 • Her WordPress sürümünün belirli güvenlik açıkları olabileceği için WordPress sürümü gizlenmelidir.
 • Admin olan kullanıcı adınızı değiştirmelisiniz. Aksi taktirde bu sizin için büyük bir tehlike arz etmektedir.
 • WordPress içerisinde kullandığınız eklentilerin güvenlik açıkları olabileceği için eklentileri gizlemelisiniz.

     Siz de bir WordPress kullanıcısı iseniz yukarıda belirtilen güvenlik uyarılarını uygulayarak sitenizi güvenli olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

WordPress Site Hızını Etkileyen Faktörler

     WordPress site hızı ayarlarını etkileyen temel etkenlerin başında temalar, eklentiler ve site içeirisinde kullanılan medya öğeleri gelmektedir. Web siteniz için seçmiş olduğunuz temanın site hızını ne kadar etkilediğini bazı programlar kullanarak ölçebilir ve böylece temanızda değişiklikler yapabilirsiniz. WordPress içerisinde bulunan her temanın farklı özellikleri olduğu için her biri sitenizi farklı şekillerde etkileyebilir. Dolayısıyla temaların etkileyiş şekillerini ölçerek siteniz için en optimize temayı seçebilirsiniz. Böylece site hızı puanınızı da yükseltmiş olacaksınız.

     Bunun dışında web sitenizde kullandığınız görsellerin boyutlarının büyük olması da sayfa yönlendirme hızını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. WordPress içerisinde bulunan Wp- Smush eklentisini kullanarak web sitenizde kullanmış olduğunuz görsellerin sıkıştırılmasını sağlayabilir ve böylece sitenizi hızlandırabilirsiniz. 

     Ayrıca siteniz birçok gereksiz fonksiyondan etkilenerek de hızını düşürebilir. Site genelinde kullanılan bazı fonksiyonlar sitenizi yavaşlatarak, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Fonksiyon kullanımına örnek olarak birçok navigasyon öğesi kullanılmasını verebiliriz. Ya da sitenizin içerisinde “bunlar da ilginizi çekebilir” bölümünde çok fazla konuya yer verilmesi de sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Dolayısıyla gereksiz fonksiyonlar kullanmaktan kaçınarak web sitenizin ağır çalışmasını engelleyebilir ve daha çok kullanıcıya sahip olabilirsiniz.

Tasarım ve Mobil Uyumluluk

     WordPress sitenizin mobil uyumluluğu kullanıcılarınız açısından oldukça önemlidir. Sitenizin mobil uyumlu olabilmesi için öncellikle seçmiş olduğunuz temanın mobil uyumlu olması gerekmektedir. Her tema mobil uyumluluk özelliğine sahip olmadığından dolayı bu noktaya dikkat ederek tema seçmenizde yarar vardır. Temanızın mobil uyumluluğunu öğrenmek için mobil uyumluluk test araçlarını kullanabilir ya da “esnek tasarım” olarak adlandırılan site tasarımından yararlanabilirsiniz. Arama motorları, mobil uyumluluğu bir sıralama kriteri olarak görmektedir. Sitenizin en üst sıralarda olmasını sağlamak için seçmiş olduğunuz temanın hem ilgi çekici olmasına hem de mobil uyumluluk özelliğine sahip olmasına özen göstermelisiniz. 

WordPress Kullanıcı Yetkileri Nelerdir?

     WordPress kullanıcı yetkileri konusu bu sistemi yeni kullanmaya başlayacak olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Öncelikle bir WordPress kullanıcısının sistemdeki tüm eylemleri gerçekleştirebileceğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte eğer bir WordPress sisteminin birden çok kullanıcısı var ise bazı kullanıcı rollerinin özelliklerini değiştirmek gibi ya da sizin tarafınızdan belirlenen özelliklere sahip özel kullanıcı rolleri oluşturmak gibi eylemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda sizlere ne yapmanız gerektiğini, kendi sitenize özel kullanıcı rollerini nasıl oluşturacağınızı aşağıda açıklayacağız. Öncelikle WordPress kullanıcıları yönetici, editör, yazar, içerik sağlayıcı ve abonelerden oluşmaktadır.

     WordPress sistemindeki kullanıcılardan en güçlü olanı yöneticidir. Yönetici kısmında görev alan kişi ya da kişiler yeni yayın ekleyebilir, sitedeki kullanıcıların yayınlarını düzenleyebilir ve hatta isterse bu yayınları silebilmektedir. Ayrıca yöneticiler eklenti veya tema yükleyebilmekte, düzenleyebilmekte hatta silebilmektedirler. Yöneticilerin en önemli özellikleri siteye yeni bir kullanıcı ekleyebilme yetkisine sahip olmalarıdır.

     WordPress sisteminde editör rolüne sahip kişiler ise içerik bölümleri üzerinde tam kontrol yetkisine sahiptir. WordPress sitemine yayın ekleyebilmekte, düzenleyebilmekte ve bu yayınları isterse silebilmektedir. Editör konumundaki kişi yorumları denetleme ve düzenleme yetkisine de sahiptir. Fakat editörler site içerisinde ayarları değiştirme, eklenti veya tema kurma gibi yetkilere sahip değildir. 

     WordPress sistemi içerisinde yazar rolüne sahip olan kişiler adından da anlaşılacağı üzere kendi yazılarını yazabilmekte, düzenleyebilmekte ve silebilmektedir. Bunun yanı sıra yayınlarına etiket oluşturma yetkisine de sahiptirler. Kendi yazılarına yapılan yorumları onaylayabilir ve isterlerse kaldırabilirler.

     WordPress sisteminde rol alan kullanıcılardan bir tanesi de içerik sağlayıcılardır. İçerik sağlayıcı rolüne sahip kullanıcılar yeni yayınlar yayınlama, kendi yayınlarını düzenleme gibi yetkilere sahiptirler. Fakat kendi yazılarını yayınlama yetkisine sahip değillerdir. Yazı yazarken yeni kategoriler de oluşturamazlar. Ancak içerik sağlayıcılar yayınlara etiket ekleme yetkisine sahiptirler.

     WordPress siteminde abone rolünde olan kişiler ise WordPress sitesine giriş yaparak kullanıcı profilini güncelleyebilmektedirler. İstedikleri tartirde şifrelerini değiştirme hakkına sahiptirler. Abone kullanıcılar, yazı yazamaz ve yorumlara bakamazlar. Ve tabiki tema, etiket gibi eklentiler oluşturamazlar. 

SEO Nedir?

     SEO’nun açılımı Arama Motoru Optimizasyonu ’dur. SEO, özellikle arama motorlarında en üst sıralarda yer almak isteyen ve daha fazla gündemde olmak isteyen site yöneticileri tarafından kullanılan stratejilerden oluşmaktadır. Bir web sitesinin arama motorunda daha kolay bulunabilmesine yardımcı olmaktadır. SEO bir dijital pazarlama tekniğidir diyebiliriz, bu sayede marka bilinirliği artmakta, müşteri potansiyelinde ve satışında artış gözlemlenmektedir. Nihayetinde ürün satışları pozitif yönde etkilenmektedir. Daha sonrasında ise SEO ile doğru orantılı olarak kurumsal büyüme, satış artışı, marka bilinirliğinin artması ve fiziksel gelişme gibi birçok olumlu gelişme ortaya çıkmaktadır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılmaktadır?

     SEO çalışması yapmak için temel bilgilere sahip olmak yeterlidir. Öncelikle site kodları arama motoru optimizasyonu ile uyumlu olacak şekilde optimize edilmelidir. Bunun için web sitelerinin nasıl optimize edilmesi gerektiğini öğrenmek ve arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Arama motorlarında sonuçları etkileyen üç önemli faktör bulunmaktadır; alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirme. Bu sinyalleri anlayarak web sitesinin optimizasyonu sağlanmalıdır. Ayrıca bir web sitesinde iç optimizasyon da çok önemlidir. İç optimizasyona başlık, açıklama ve web sitesi URL sini iyileştirmek ile başlamak gerekmektedir. Web sitesindeki her bir sayfa için mutlaka ilgi çekici ve açıklayıcı bir başlık oluşturulmalıdır. Net bir URL yapısına sahip olunmalıdır. Bunun dışında SEO için anahtar kelime olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir faktördür. Anahtar kelimelerin neye göre seçileceği konusunda ise potansiyel ziyaretçiler düşünülmelidir. Ziyaretçilerin ne tür bir arama yaptıkları ve ne istediklerini anlamaya çalışmak anahtar kelimeye karar vermek açısından oldukça önemlidir. Anahtar kelime araştırması yapmak SEO’nun en önemli aşamalarından bir tanesidir. Yaratıcı ve en ideal anahtar kelimeyi içeriğe yerleştirmek gerekir. Arama motorları anahtar kelimeler sayesinde içeriğin ne ile ilgili olduğunu tespit etmektedir. Dolayısıyla kullanılan anahtar kelimeler yazının içerisine doğal bir şekilde yerleştirilmelidir. Bunun yanı sıra destekleyici anahtar kelimeler kullanılması da içeriği çok daha iyi bir hale getirebilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kısa anahtar kelimelere göre daha az aranma potansiyeline sahip olduğu için çok fazla tercih edilmemelidir. Fakat uzun kuyruklu anahtar kelime kullanılması gerekiyor ise nerede anlamlı duruyor ise oraya doğal bir şekilde yerleştirmek gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelime kullanılırken dilbilgisi kurallarına uygun olmasına özen gösterilmelidir. Anahtar kelimeler bulunurken aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır;

 1. Arama Hacmi

     Arama hacmi anahtar kelimelerin aylık olarak aranma miktarını gösteren bir özelliktir. Arama hacmi ile ziyaretçilerin nasıl davrandığını ve ne istediğini anlamak mümkündür. SEO çalışmasında verim almak isteniyor ise mutlaka arama hacmi özelliğinden yararlanılmalıdır. Arama hacmi hiç olmayan anahtar kelimeleri web sitesinde kullanmak web sitesine hiçbir katkı sağlamamaktadır. Arama hacmi verilerinden yola çıkılarak oluşturulan anahtar kelimeler ile sitenize yön vermeniz daha doğru olacaktır. Klasik yöntemler ile anahtar kelime araştırması yapılabilmektedir. Araştırma yapmak için öncelikle Google anahtar kelime planlayıcısına girmeli ve daha sonra çalışacağınız anahtar kelimenin en yalın halini aratarak çıkan sonucu değerlendirmelisiniz. Siz de bu verilerden yola çıkarak müşterilerinizin ne istediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

       2)   Rekabet

     İlk sayfada yer almak bir web sitesi için oldukça zor bir durumdur. Bunun için anahtar kelime rekabeti konusundaki veriler oldukça önemlidir. Bu rekabet durumu hesaplanırken birçok nitelik göz önünde bulundurulmaktadır. Öncelikle bir anahtar kelimeden ne kadar para kazanıldığını öğrenmek gerekir. Çünkü anahtar kelimeden ne kadar çok para kazanılıyor ise o anahtar kelimenin rekabet durumu oldukça yüksektir. Daha sonra anahtar kelimenin aranma hacmine bakılır. Ve son olarak aranan anahtar kelime için ilk sıralarda büyük markaların yer alıp almadığı öğrenilir. Bu unsurları göz önünde bulundurduğunuz taktirde anahtar kelimenin rekabeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler ile üst sıralarda yer almak istiyorsanız oldukça büyük yatırımlar yapmanız gerektiğini göz önünde bulundurarak bir SEO uzmanından yardım alabilirsiniz. Bu noktada iyi bir SEO uzmanı ön plana çıkmaktadır. Eğer sınırlı bütçeye sahipseniz bu alanda tecrübeli biriyle çalışmanız daha faydalı olacaktır.

3)   Amaç

     Bir anahtar kelimeyi seçmek için ortaya bir amaç koyulmalıdır. Bir amaç belirlemek en az rekabet ya da arama hacmi kadar önemli bir faktördür. Bu noktada insan psikolojisini anlayarak hareket etmeniz ve ziyaretçilerinizin ne istediğini anlamanız gerekmektedir. Amaç açısından zayıf ve eksik olan anahtar kelimeler hiçbir ilgi görmez. Fakat anlamlı olan ve belirli bir amaca yönelik anahtar kelimeler ziyaretçiler tarafından dikkat çekecektir. Kısacası bir anahtar kelimenin hacmi yüksek ve sıkça kullanılmış olsa bile anlamsız olan ve bir amacı yansıtmayan anahtar kelimeler bir işe yaramamaktadır.

Güncel ve Özgün İçerik

 • Bu faktörlerin dışında bir web sitesinde kaliteli ve özgün içerik olmalıdır. SEO için içerik oluşturulurken kaliteli olması bir zorunluluktur diyebiliriz. İçeriğin uzunluğu arama motorları açısından önemli bir unsurdur. İdeal uzunluk oranı diye bir şey söz konusu değildir çünkü içeriğin uzunluğu konudan konuya farklılık göstermektedir. Oluşturulan içerik zayıf ve kısa ise bu içerik ile üst sıralarda yer alabilmek imkansızdır. Sıralama sahibi olmayan içerikler arama motoru tarafından faydalı bulunmamış anlamına gelmektedir. Bu noktada içeriğinizi konusunu arama motoruna yazarak örnek yazılara bakabilir ve bu doğrultuda bir uzunluk belirleyebilirsiniz.
 • Bir diğer SEO çalışması özgünlüktür. Eğer sitenizin ceza almasını istemiyorsanız özgün içerikler oluşturmaya dikkat etmelisiniz. İyi bir içerik oluşturmak oldukça zordur. Bu yüzden çok çaba göstermek gerekmektedir. Bu çabayı göstermek istemeyen kişiler herhangi bir web sitesindeki yazıyı kopyala yapıştır yoluyla sitelerine koymaktadır. Üst sıralarda yer almak istiyorsanız vaktinizi ve çalışmalarınızı kendi oluşturduğunuz özgün içerikler ile bütünleştirmelisiniz.
 • Eğer tarihi geçmiş konularda içerik üretmeye çalışırsanız, ziyaretçiler tarafından güncel konular tercih edileceği için görünürlük kaybı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden eski konuları güncelmiş gibi kullanıcılara yansıtarak sayfanızın kalitesini düşürmemelisiniz.
 • İçerik oluştururken arama motorlarını göz önünde bulundurarak değil de kullanıcıya hitap etmesi amacıyla içerik oluşturmak gerekmektedir. İçeriklerinizde arama motorlarında üst sıralarda yer almak için anahtar kelimeleri çok sık kullanırsanız bu olumsuz bir etki yaratabilir. Google bu konuda web sitelerini uyarmakta ve çok sık anahtar kelime kullanan site sahiplerine cezai işlem uygulamaktadır.
 • Oluşturulan içeriğin medya kullanılarak zenginleştirilmesi kullanıcı açısından hem eğlenceli olmakta hem de daha çok dikkat çekmektedir. Fakat içeriğe uygun grafik, video, fotoğraf veya ses gibi medyaları kullanmak da önemli bir noktadır.
 • Seçilen konu ile alakalı güzel bir içerik oluşturmanız her zaman yeterli olmamaktadır. Bu yüzden yazınızın içeriği kadar konu başlığı da oldukça önemlidir. Yazınızı dikkat çeken ve kaliteli bir başlık ile kullanıcılarınıza sunmanız olumlu etkiler yaratacaktır.
 • Görünüm ve fonksiyonların da içeriğe büyük bir katkısı bulunmaktadır. WordPress’in içerisinde birçok ücretli ya da ücretsiz olarak seçilebilecek tema ve eklenti bulunmaktadır. Seçilen tema içeriğin daha kolay okunabilmesini ve anlaşılabilmesini sağladığı gibi site içerisinde gezinmeyi de kolaylaştırmaktadır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Seçilen görünüm ve fonksiyonlar asla içeriğin önüne geçmemeli, içeriği tamamlayıcı şekilde daha arka planda kalmalıdır.
 • Son olarak bir başka önemli nokta ise içerikte önemli noktaların belirtilmesidir. İçerikte özellikle vurgulanmak istenen kelimenin altı çizilmeli, kalın harfler ile yazılmalı ya da italik olarak yazılmalıdır.

     Kısacası içerik üretiminin kullanıcıya yönelik olması gerektiğini ve beklentileri karşılayacak nitelikte olması gerektiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılarınızın yazılarınızı vakit kaybı olarak algılamasını istemiyorsanız, kaliteli içerik üretmeye dikkat etmelisiniz. Zaten vakit kaybı olarak algılanan yazıların da arama motorlarında üst sıralarda yer alması imkansızdır.

Temel SEO Öğeleri

     Temel SEO öğeleri Arama Motoru Optimizasyonu için oldukça önemli bir faktördür. SEO öğelerini bu nedenle es geçmemekte fayda vardır.

 • Temel SEO öğelerinde ilki sayfa başlığıdır. Web sayfası için oluşturulan sayfa başlığı sayfanın en başında görünmektedir. Ayrıca arama motorlarındaki sıralamayı da etkileyen sayfa başlığı anlamsız kelimelerden oluşmamalıdır. Sayfa başlığının en az 30 en fazla ise 55 kelimeden oluşması tavsiye edilmektedir.
 • Web sitesi için oluşturulan sayfa açıklaması sayfa başlığının hemen altında yer almaktadır. Sayfa içeriğini özetleyen nitelikte bir açıklama yazısı oldukça önemlidir. Sayfa açıklamasının da en az 75 en fazla ise 150 karakterden oluşması önerilmektedir.
 • Bir diğer öğe başlık etiketleridir. Başlık etiketleri, içeriğin bölümlerini kullanıcıya daha belirgin şekilde aktarmayı sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcılar açısından da okuma kolaylığı sağlamaktadır. Başlık etiketleri 6 seviyeden oluşmaktadır. Sayısı çok yüksek olmamakla birlikte birkaç adet başlık etiketi kullanmanız faydalı olacaktır. Bu özellik WordPress’te bulunmakta ve kullanılabilmektedir.
 • Bir başka öğe sayfa adresleridir. Sayfa adresleri hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. Karmaşık ve anlamsız olarak oluşturulan sayfa adresleri olumsuz etki yaratabilmektedir. Bu nedenle WordPress kullanırken sayfa adresi başlık ile de uyumlu olabilecek şekilde düzenlenmeli ve oluşturulmalıdır. Bu özellik WordPress’te kalıcı bağlantı olarak geçmektedir. Bu özellik sayfanızın adresinizin hatırlanabilir olmasını okunabilir olmasını sağlamaktadır. Bir URL oluştururken kelimelerin arasını tire işaretini kullanarak ayırmanızı ve özel noktalama işaretlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Görsel optimizasyon sağlamak SEO için önemli bir noktadır. Kullanılan görsellerin sayfaya birçok olumlu etkisi olmaktadır. Görseller içeriği zenginleştirmekte, arama motorlarında sayfayı öne çıkarmakta ve sayfa yüklenme hızını etkilemektedir. Bu nedenle sayfanızda kullandığınız görsellerin optimize edilmesi önemli bir konudur. Seçilecek olan görsellerin boyutunun ve çözünürlüğünün çok büyük ya da çok küçük olmamasına özen gösterilmelidir. Bu özellik de WordPress’in içerisinde bulunmaktadır.
 • Kaldırılmak istenen ya da adres değişikliği yapılmak istenen web siteleri için yönlendirme yapılmalıdır. Sayfa kaldırıldığında o sayfada başka web sitelerinin linkleri varsa ve kullanıcılar sayfaya tıkladıklarında boş bir görünüm ile karşılaşıyorsa bu durum hoş karşılanmamaktadır. Bu nedenle sayfanızı ilgili olan başka bir sayfaya yönlendirerek bu duruma düşmeyebilirsiniz. Ayrıca aynı sayfa için birçok yönlendirme yapılması da arama motoru açısından sıkıntı olacağı için bu durumdan da kaçınılması gerekmektedir.
 • Stemap XML dosyası oluşturmalısınız. Bu dosya ile arama motorlarının sitenizi daha hızlı ve kolay bir şekilde taranmasını sağlamış olacaksınız.
 • İç ve dış linkleme de önemli bir unsurdur. Başka sayfalara ya da diğer web sitelerine link vermeniz kullanıcı deneyimini artırmakta ve düzgün linkleme arama motorları için olumlu etki yaratmaktadır. İçeriğiniz ile ilgili olan konularda iç ve dış linkleme yapmaktan çekinmeyin fakat çok fazla linkleme yapıldığında ters etki yaratmaktadır. Çok fazla linkleme hem okumayı zorlaştırmakta hem de bazı arama motorları tarafından “spam” olarak algılanabilmektedir. Link verirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta web site adresinin en sade halini kullanmak gerektiğidir. Abartılı ifadeler içeren bağlantı metinlerinden kaçınılmalıdır. İç ve dış linkleme özelliği WordPress’te varsayılan olarak kullanılabilmektedir.
 • Web site sahiplerinin bir iletişim formu oluşturması, kullanıcıların onlarla iletişim kurabilmesi açısından oldukça önemlidir. Kullanıcılar ile her zaman bir iletişim ve etkileşim halinde olmak önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle iletişim formu oluşturmak da önemli SEO öğeleri arasında bulunmaktadır. İletişim formu oluşturmak için WordPress içerisinde bulunan eklentileri kullanmanız gerekmektedir.
 • WordPress yorum yönetim sistemi kullanılmalıdır. Kullanıcıların yorum yapabileceği bir platform oluşturmak sayfaya ne kadar ilgi gösterildiğinin belirtisidir. Yorum yönetim sistemi ile kullanıcı yorumları denetlenmektedir. Bu özellik de WordPress içerisinde bulunan bir özelliktir.
 • Sosyal medya paylaşım butonları SEO’yu destekleyen temel öğelerin en başında gelmektedir. Günümüzde çok fazla kullanıcısı bulunan sosyal medyada içeriklerin paylaşılması, oluşturduğu yüksek trafik sayesinde arama motorunun dikkatini çekmektedir. Web sitenizin alt ve üst kısımlarında kullanacağınız sosyal medya paylaşım butonlarının kolaylıkla görülebilecek olan yerlere yerleştirilmesi önemlidir. Bu özelliği kullanabilmek için WordPress temalarını inceleyebilirsiniz. Eğer bu özellik WodPress temanızda bulunmuyor ise eklentileri kullanabilirsiniz.
 • WordPress kullanarak web sitenizde istediğiniz kadar kategori ya da etiketler kullanabilirsiniz. Oluşturulan her etiket ve her kategori kendisine ait bir sayfaya sahip olmaktadır. Arama motorları bu sayfaları tarayarak, içerikleri görebilme özelliğine sahiptir. Arama motorları için sayfanızda bulunan etiketlerin ve kategorilerin erişimini kapatmanızda yarar vardır. Çünkü arama motorları bu etiketleri ve kategorileri yinelenen içerik olarak algılayabilmektedir.

Uygulanması Gereken SEO Önerileri

 • Öncelikle doğru anahtar kelimeyi hedeflemelisiniz. Genellikle anahtar kelime hedefleme konusunda birçok hata yapılmaktadır. Anahtar kelime kullanımında hatalara yer vermek istemiyorsanız her sayfada sadece bir tane anahtar kelimeyi hedeflemeli ve sadece onun üzerine yoğunlaşmalısınız. Anahtar kelimeyi sayfa içeriğinin ne ile alakalı olduğunu düşünerek bulmanız oldukça kolay bir yöntemdir. Ayrıca arama motorunun sunmuş olduğu anahtar kelimeyi tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü bu daima sizi üst sıralara taşıyacaktır.
 • Yüksek aranma hacmine sahip olan anahtar kelimeler her zaman doğru bir seçenek olarak karşımıza çıkmamaktadır. Bu noktada arama niyetini de hesaba katmak gerekmektedir. Anahtar kelime oluştururken her zaman arama motorlarına odaklanmamakta fayda vardır.
 • Düşük rekabete sahip anahtar kelimeler içeriklerde kullanılmamalıdır. Yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler her zaman başarıyı da beraberinde getirmektedir. Özellikle rakip sitelerin kullandığı anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Rakiplerinizi gözlemleyerek onların kullandığı anahtar kelimeleri sizin de kullanmanız sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.
 • Arama motorları web site sıralamalarını sürekli olarak yenilemekte ve değiştirmektedir. Bu nedenle eski kullanılan SEO teknikleri günümüzde hala geçerli olamayabileceği için site sahiplerinin bu süreci sürekli takip etmesi önemlidir.
 • SEO çalışmalarının sonuçlarını hemen bir günde almak mümkün değildir. Çünkü bu süreç zaman istemektedir. Yeni başlayanların sabırlı olması ve elbet bir gün sonuç alacaklarını bilmesi gerekmektedir.
 • Bir web sitesinin olmazsa olmazı içeriklerdir. Olağanüstü içerikler yaratarak diğer web siteleri ile aranızda fark yaratmalısınız. Özgün yorumlar katılarak oluşturulan içerikler daha başarılı olmaktadır.
 • Web sitenize hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmesi bir arama motoru kriteridir. Hızlı bir web siteye sahip olmak sizi arama motorları sıralamasında en üstlere çekecektir.
 • Kaliteli backlink kaynaklarına sahip olunmalıdır. Kaliteli backlink kaynaklarına sahip olmayan web siteleri yükselişe geçemez ve başarılı olamazlar. Ayrıca aldığınız bağlantıların da doğal ve kalıcı olması oldukça önemlidir.
 • Almış olduğunuz backlink kaynaklarınızı sürekli takipte kalmanız web sitenizin geleceği açısından çok önemlidir.
 • SEO saldırıları maalesef günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu nedenle web sitenizin güvenliğini sağlamalı ve olası saldırılara karşı korumalısınız.
 • SEO çalışmalarında başarılı olmak istiyorsanız sosyal medya kullanmalısınız. Paylaşımlarınızı sosyal medya platformlarına uygun olarak hazırlamalı ve her yayınladığınız içeriği sosyal medyada da paylaşmalısınız. Böylece daha çok kullanıcıya hitap ederek sitenizin kullanıcı trafiğini yükseltmiş olursunuz.
 • Ceza almış ve ilgisiz olan kötü web sitelerine asla bağlantı verilmemelidir. Bir web sitesine bağlantı verdiğinizde bu ona güveniyorsunuz anlamına gelmektedir.
 • Site haritası kullanmanız SEO çalışmasının önemli bir parçasıdır. Site haritaları sayesinde arama motorları sayfanızı kolayca bulabilmektedir.
 • İçeriklerinizde kullanıcıyı etkileyecek bir giriş sayfası yazmanız oldukça önemlidir. Fakat giriş kısmını kısa tutarak hem okuyucuyu sıkmamalısınız hem de içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamalısınız. Giriş kısmında harekete geçirici mesajlar kullanmak okuyucuyu harekete geçirerek daha fazla okuma eğilimi kazandırmaktadır.
 • Kullanıcı bir içeriğe girdiğinde büyük yazı grupları ile karşılaşmak istemez. Bu nedenle yazıları parçalara ayırmalısınız. Bir paragrafta en fazla 3 ila 4 cümle kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Uzun içerikler SEO açısından çok daha kullanışlıdır diyebiliriz. Ancak içerikleri gereksiz yere uzatmak da ters etki yapacaktır. Gereksiz olan kısımlara yer vermeden uzun içerikler oluşturarak SEO çalışması yapabilirsiniz.
 • Sadece iyi içerik oluşturmak yeterli değildir. Siteyi arama motoru ve insanlar için optimize etmeniz gerekmektedir.
 • İçerikte kullanılan anahtar kelimeler mutlaka başlık içerisinde de kullanılmalı ve anlam bütünlüğü yakalanmalıdır. Ayrıca anahtar kelimeler meta dediğimiz giriş kısmında ve etiketlerde de mutlaka yer almalıdır.
 • Başlık oluştururken arama yapan kullanıcıların dikkatini çeken başlıklar seçmelisiniz. Başlık oluştururken yaratıcı olmak daha çok kullanıcıya sahip olmak demektir.
 • Özellikle e-ticaret sitelerinde anahtar kelimeler satın alım niyetini içermelidir.
 • Oluşturduğunuz içeriklerde çok fazla reklama yer verilmemelidir. Çünkü çok fazla reklam olması kullanıcılar açısından rahatsız edici bir durumdur. İçeriği ön plana çıkartarak dikkatleri üstünüze çekmelisiniz.
 • Oluşturmuş olduğunuz web sitelerinizin tüm cihazlarda düzgün bir görünümde olmasını güzel bir optimize çalışması yaparak sağlamalısınız. Sitenizi mobil uyumluluk testi ile test ederek, sitenizin düzgün göründüğünden emin olmalısınız.
 • Görsel kullanarak siteniz için kullanıcı trafiği elde etmeniz oldukça kolaydır. Özellikle e-ticaret sitelerinde tanıtımın yanında görsel içeriğin de bulunması kullanıcılara güven verecektir.
 • Alan adınızı seçerken marka olabilecek bir isim seçmeye özen göstermelisiniz.
 • İçeriklerinizi her zaman yenilemelisiniz. Bu içeriklerinizin hiçbir zaman eskimemesini sağlayacaktır. Eski içerikler kullanıcılar tarafından ilgi görmemektedir.
 • Web sitenizde link çeken içerikler oluşturmalısınız.

WordPress ve Seo Arasındaki İlişki

     WordPress günümüzde en çok kullanılan ve içerik yönetim sistemlerinin içerisindeki en kaliteli sistemdir. SEO açısından WordPress altyapısı kullanılarak oluşturulan web siteleri daha hızlı bir şekilde arama motorları tarafından indekslenmektedir. WordPress sistemi kendinden SEO’lu bir sistem olduğundan dolayı ekstra bir servis kullanılmak zorunda kalınmamaktadır. Bu nedenle de WordPress en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Bunların yanı sıra WordPress içerisindeki eklentiler kullanılarak web siteleri hem SEO ile uyumlu hale hem de daha kullanışlı hale getirilebilmektedir. Bu eklentiler SEO açısından içeriklerinizi daha sağlıklı bir hale getirmektedir. Günümüzde birçok seo ile uyumlu temaların pazarlaması yapılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta temalar oluşturulurken css kurallarına uyulup uyulmadığıdır. Css kurallarına uygun temaların web sitelerinde kullanılması arama motorlarında siteyi en üst sıralara çekmektedir. WordPress bu anlamda bir arama motoru dostudur diyebiliriz. WordPress web sitelerinin çoğu SEO işlerini halletmektedir. Bu nedenle WordPress’i iyi kullanarak güzel başlangıçlar yapmak mümkündür. SEO, pazarlama çabalarına göre değişen ve süreklilik gösteren bir süreçtir.

WordPress’te Olmazsa Olmaz SEO Eklentileri

     WordPress açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olduğundan dolayı herkes tarafından eklenti geliştirilebilmektedir. Bu geliştirilen eklentiler, WordPress eklenti dizinine gönderilmektedir. Bu eklenti dizininde SEO araması yapıldığında 1500’ün üzerinde eklenti ile karşılaşılmaktadır. Peki bu eklentiler içerisinde hangileri kullanılmalıdır? İşte bu soru birçok kişinin aklında soru işaretleri oluşturuyor. Öncelikle WordPress alt yapısı ile oluşturulan web sitesinde kullanılan temanın sunduğu özellikler güzel bir şekilde incelenmelidir. Eğer kullanılan temalarda bir eksiklik bulunuyor ise eklentiler kullanarak bu sorunları gidermeliyiz. Fakat bunun öncesinde WordPress’te sorunsuz bir SEO performansı için yukarıda bahsettiğimiz SEO tekniklerini eksiksiz bir şekilde uygulamalıyız. Kullanılması gereken olmazsa olmaz SEO eklentileri şu şekildedir;

 1. Yoast
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yoast, ücretsiz kısıtlı sürümü ve ücretli sürümü ile dünya çapında en çok kullanılan WordPress SEO eklentileri arasında yer almaktadır. Akıllı etiket entegrasyonu, profesyonel veya teknik olarak site haritası oluşturma, site motorunu ayarlama, Google arama konsolu entegrasyonu, SEO rollerini yönetme ve toplu düzenleme yapma gibi özelliklere sahiptir.

 • All in One SEO Pack

Dünya üzerinde tüm web site sahipleri tarafından en çok kullanılan eklentilerden bir tanesidir. Neredeyse her WordPress sisteminin kurulumundan sonra yüklenen eklentilerden bir tanesi olan All in One SEO Pac, site içerisinde kullanıcıların işini kolaylaştıran bir eklentidir. Özellikle yeni başlayanlar için önerilmektedir. E-ticaret siteleri için SEO entegrasyonunu ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan tek eklentidir. 57 dile çevrilen All in One SEO Pack, Türkçe desteği ile ülkemizde de oldukça ilgi görmektedir. Tekrarlanan içerik problemini önleyerek başka birçok eklenti ile uyumluluk sağlamaktadır.

 • WpSEO

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz diğer eklentiler gibi WpSEO da SEO ayarlarını yapmak için sıkça kullanılan eklentilerden bir tanesidir.

 • SEO Ultimate

Son zamanlarda en çok kullanılan ve hızla büyüme sağlayan WordPress SEO eklentilerinden bir tanesi de SEO Ultimate’dir. Elde edilen verilere göre 200 binde fazla web sitesinde tercih edilmektedir. SEO problemlerinizi bu eklenti sayesinde çözebilirsiniz. Manuel kullanımlı bir eklenti olan SEO Ultimate, diğer üç eklentiye oranla daha çok gelişmiş bir eklenti olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin 404 hatası veren sayfaları tespit ederek site sahiplerini uyarmakta ve dilerseniz sayfayı aynı anda kaldırmanıza yardımcı olmaktadır.

 • XML Stemap & Google News Feeds

Site haritası eklentileri arasında yer almaktadır. Sadece site haritası oluşturma konusunda yararlanılabilen bir eklentidir. XML Stemap & Google News Feeds site haritası eklentileri içerisinde popüler olarak kullanılmakta ve çoğu web site sahibi tarafından tercih edilmektedir.

Bu WordPress eklentisi sayesinde site haritası ile ilgili tüm teknik detayları ayarlayabilmeniz mümkündür. Verilere göre 100 binden fazla site sahibi tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Sitenizde akıllı etiket entegrasyonu konusunda kullanabileceğiniz bir WordPress eklentisidir. All in One Schema.org Rich Snippets ile web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyabilir ve kullanıcılar tarafından tıklanma oranınız artabilir. En çok kullanılan akıllı etiket eklentileri arasında yer almaktadır.

Özellikle ürün inceleme üzerine yoğunlaşan web siteleri için tavsiye edilen bir WordPress eklentisidir. Bu eklenti ile ürün servis incelemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Akıllı etiket entegrasyonunu sağlayan bu eklenti ile arama motorlarına içeriklerinizi tanıtabilirsiniz.

 • WP Social SEO Booster

Bu eklenti sosyal medya etiketleri başta olmak üzere mikro data etiketlerini de desteklemektedir. Akıllı etiket eklentileri arasında en kaliteli eklentiler arasındadır.

 1. SEO Friendly Images

Bu eklenti resim optimizasyonunu sağlamaktadır. Genelde web site sahipleri açıklama, başlık etiketi ve görsel ismi gibi bazı detayları gözünden kaçırabilmektedir. Bu eklentiyi tercih ederek açıklama (alt) ve başlık (title) etiketinin otomatik olarak eklenmesini sağlayabilirsiniz.

 1. WP Super Cache

Site hızınızı artırmak için kullanabileceğiniz bir WordPress eklentisidir. Kullanımı oldukça kolay olan WP Super Cache, sizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır.

 1. SEO Smart Links

Site içi linkleme konusunda yardımcı olan bir eklenti seçeneğidir. SEO Smart Link, girmiş olduğunuz kelime öbeklerinizi yazıların içerisinden algılayabilme özelliği sayesinde istediğiniz linke yönlendirilmenizi sağlamaktadır. Kısacası site içi optimizasyonunda kullanılan bu eklentinin kullanımı oldukça kolaydır.

 1. Broken Link Checker

Web site sahipleri site içerisinde zaman zaman değişiklikler yapmaktadır. Bazı sayfaları silerken o site içerisinde linkleme yapıldıysa sorun yaşanmakta ve kırık link dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır. Bu eklenti kırık linkleri otomatik olarak anında tespit etmekte ve site sahiplerine uyarı göndermektedir. Kullanışlı bir eklenti olan Broken Link Checker eklentisini kullanmanızı tavsiye ederiz.

 1. Simple 301 Redirects

Yukarıda bahsettiğimiz kırık linkleri tespit ettikten sonra bu eklentiyi kullanmanızı tavsiye ederiz. 301 yönlendirmesi yaparak kullanıcıları silinen sayfalardan başka bir sayfaya ya da ana sayfaya yönlendirmektedir.

 1. WordPress Mobil Pack

WordPress sistemi içerisinde yer alan ve mobil uyumluluğu resmi bir hale getiren bu eklenti ile web sitelerinizin tüm cihazlarda düzgün görünümünü sağlayabilirsiniz.

https://wordpressci.com/wordpress-seo-rehberi-2693/

https://wordpressci.com/wordpress-seo-eklentileri-179/

https://wordpressci.com/wordpress-icin-seo-calismalari-2761/

https://wordpressci.com/wordpress-site-hizlandirmasimsek-kadar-65/

Ek kaynaklarımız

Görseller ile SEO ilişkisi

     Görseller yayınlanan içerikte yer alan resim ya da fotoğrafları içermektedir. Görsel seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. İçerik için seçilen görsellerin öncelikle mutlaka özgün olması ve yazı ile alakalı olması gerekmektedir. İçerik ile alakalı olmayan görseller kullanıcılar tarafından ilgi görmemektedir. Bu da SEO açısından başarısız bir çalışmanın yapıldığını gösterir. Web sitesine yüklenen görsel içerikler galeriye ya da alt alta yerleştirilmelidir. Bu sayede ziyaretçilerin sayfada kalma süresi artırılmış olmaktadır. Ayrıca görseller kesinlikle internet üzerinden indirildiği gibi kalmamalıdır. Görselin rengi, boyutu hatta mümkünse ölçüleri değiştirilmeli ve bir köşesine sitenin ismi eklenmelidir. Bunların dışında görsellerin EXIF bilgileri de mutlaka değiştirilmelidir. Görsellerin bulunduğu dosyaya isim verirken anahtar kelimelerde geçen kelimeye yer verilmelidir. Web sitesinin yavaşlamasını önlemek için görsel dosyalar mutlaka sıkıştırılmalıdır.

      Pazarlama Nedir?

       Pazarlama, pazar araştırması ve reklamcılık yaparak bir ürünün tanıtımını ve satışını yapma eylemi olarak tanımlanabilmektedir. Pazarlama sayesinde insanlar sizin şirketinizin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler. Bu süreç üç aşama ile gerçekleşmektedir; pazar araştırması, analiz ve ideal müşterilerin ilgi ve isteklerini anlamak. Pazarlama bir şirketi tüm yönleri ile içerisine alan bir kelimedir. Şirketteki ürünleri geliştirmek, dağıtım yöntemi bulmak, satış ve reklam yapmak gibi işletmenin tüm yönlerini ele almaktadır.

     Modern anlamda pazarlama 1950’li yıllarda başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pazarlamacılar kampanyaları birden fazla platformda yürütmeye başlayarak önemli hale gelmişlerdir. Pazarlama günümüzde de şirketler için çok önemli bir satış aracıdır diyebiliriz. Şirketler satış başarısını en iyi hale getirmek için insanlar ile aralarındaki iletişimi pazarlamacılar sayesinde kurabilmektedirler. Pazarlama kampanyaları müşterilerin ilgilendiği alanlar ile ilgilidir. Bir pazar araştırması gerçekleştirerek ne tür bir pazarlama türüne ihtiyaç duyduğunuzu anlayabilmeniz mümkündür. Günümüzde en çok kullanılan pazarlama türleri şu şekildedir;

 1. İnternet pazarlamacılığı: Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet neredeyse herkes tarafından kullanılan bir platformdur. Bu da pazarlama devrimini yaratmıştır. İnternet güçlü pazarlama uygulamaları için önemli teknolojik gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnternet ortamı şirketlerin müşterileri ile her dakika iletişim halinde olabilmelerini kolaylaştırmıştır. Şirketler internet sayesinde müşterilerinin isteklerini anlayarak üretim yapabilme fırsatı bulmuşlardır. İnternetin etkili bir şekilde doğrudan bir pazarlama aracı olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte elektronik ticaret gibi birçok kavram ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlamıştır.
 • Arama Motoru Optimizasyonu: Bu pazarlama türünü kısacası SEO olarak tanımlayabiliriz. Bu pazarlama türü site içeriğinin optimizasyonunu sağlamakta ve arama motoru sonuçları sayfasında üst sıralarda yer edinmeyi sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonu pazarlamacılar tarafından kullanılmakta olup, arama yapan kullanıcıları bulmak amaçlanmaktadır.
 • Blog Pazarlamacılığı: Blog birkaç yıl öncesine kadar sadece yazıların yayınlandığı bir platform olarak görülüyordu. Fakat günümüzde şirketler artık blog yazıları yazarak sektörleri hakkında kullanıcılarına bilgi vermekte ve müşterilerine aradıkları bilgiyi bu sayede sunmaktadır. Arama motorları blog yazılarını üst sıralara çekebilmektedir. Ve böylece şirket sahipleri zengin içerikli yazılarını anahtar kelimeler ile de zenginleştirerek yayınlamakta ve böylece milyonlarca ziyaretçiye sahip olabilmektedirler.
 • Sosyal Medya Pazarlamacılığı: Markalar için sosyal medyanın günden güne öneminin arttığını söyleyebiliriz. Ayrıca günümüzde en etkili pazarlama türlerinden biri olan sosyal medya pazarlamacılığı, bir ürün veya hizmetin sosyal medya platformları üzerinden tanıtılmasını sağlamakta ve marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olmaktadır. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden yapılan tüm pazarlama stratejilerine sosyal medya pazarlamacılığı adı verilmektedir. Bu pazarlama türü daha az bütçe ile daha fazla tüketiciye ulaşma imkânı sağlamaktadır. Ayrıca çift taraflı etkileşimin daha kısa sürede gerçekleşiyor olması da sosyal medya pazarlamacılığını öne çıkaran bir faktördür. Bu nedenle de en çok tercih edilen pazarlama türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Basılı Pazarlamacılık: Dergi, gazete gibi basılı yayınlar pazarlamacılık sektöründe yıllardır önemli bir etkiye sahiptir. Bu tür yayınların pazarlamacılık alanında tercih edilmesinin nedeni duyuya hitap etmesi ve daha çok akılda kalıcı olmasından kaynaklanmaktadır. Basılı yayınlar dijital ortamlardaki yayınlara göre daha kişisel bir deneyim sunmaktadır. Okuyucuyu dikkat çekici reklamlar ile yormayan basılı yayınlar okurlarını zihinsel açıdan daha çok meşgul etmektedir. Dolayısıyla teknolojik gelişmeler günden güne artsa bile basılı pazarlamacılık asla önemini kaybetmemekte ve en çok tercih edilen bir pazarlama türü olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Arama Motoru Pazarlamacılığı: Bu pazarlama türünü tıklama başına ödeme olarak da tanımlayabiliriz. Bu pazarlama türü SEO çalışmalarından biraz daha farklılık göstermektedir. Çünkü işletmeler çeşitli arama motorlarına belirli bir miktar ücret ödeyerek üst sıralarda yer alma şansına sahiptirler.
 • Video Pazarlamacılığı: Video, dijital pazarlama içerisinde zaman geçtikçe önemini daha da çok artıran bir öğe haline gelmiştir. Kolay bir şekilde algılanması ve yazımsal içerikler kadar yorucu olmaması video pazarlamacılığının popülerliğini artırmaktadır. Video yöntemi müşterilerde güven uyandırdığı için şirketler ürün tanıtımlarını video pazarlamacılığı şeklinde yapmayı daha çok tercih etmektedirler. Ayrıca video görsel bir içerik olması nedeniyle de müşteriler tarafından daha çok ilgi görmekte ve daha çok akılda kalıcı olmaktadır. Günümüzde video pazarlamacılığı eski zamanlara oranla oldukça artmıştır.

      Pazarlama türlerinden yola çıkarak artık günümüzde geleneksel pazarlama ve dijital pazarlamanın birleştiğini görüyoruz.

Online Pazarlama Teknikleri ve SEO

      SEO, 2010 yılı sonrasında etkinliğini artırma yoluna gitmiş ve online pazarlama süreçlerinde de önemli bir etken haline gelmiştir. Web sitesi kullanıcılarının istek ve arzularına yönelik geliştirilen SEO, maliyeti çok uygun olan bir pazarlama stratejisidir. Online pazarlamanın temel amacı daha fazla kişiye hitap ederek ilgi çekmek ve ürünlerin satışını sağlamak ya da içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktır. SEO da bu açıdan web sitelerini ziyaretçiler açısından daha gezilebilir kılmaya yardımcı olan bir araçtır.

       Arama motoru pazarlamacılığına SEM adı verilmektedir. Firma ve kuruluşların gün geçtikçe bu konuya daha fazla ilgi göstermesi internet sitelerinin gelirlerinin artmasına neden olmuştur. Uzun ve kalıcı bir çalışma sayesinde arama motorları sonuçlarında en üst yerlerde yer almanız kaçınılmazdır. SEM, diğer pazarlama araçlarına oranla daha uygun maliyetler ile ziyaretçilerinizi artırmaktadır.

      SEM haricinde diğer pazarlama yöntemleri de aynı işlevi görmektedir. Online pazarlamaya bu nedenle öncelikle firmanızın adına bir sosyal medya hesabı açarak başlamalısınız. Ve daha sonra ilgili sosyal medya ikonlarını web sitenizde uygun bir yere yerleştirerek paylaşım yapılmasını sağlamalısınız. Bu sayede kullanıcılarınız tarafından sevilecek ve dilden dile dolaşarak güzel bir reklam yapmış olacaksınız. Sosyal medya haricinde online olarak kullanılan ve en çok tercih edilen platformlardan bir tanesi de Youtube’dur. Örneğin bir e-ticaret sitesine sahip firma ürün tanıtım videolarını ve kullanıcılarına sunmuş olduğu hizmetleri Youtube üzerinden paylaşarak bilinirliğini artırabilmektedir. Video izlemek, bir içerik okumaktansa kullanıcılar açısından daha fazla tercih edilmektedir. Bu nedenle Youtube da firma sahipleri tarafından bir online pazarlama aracı olarak kullanılabilir.

     WordPress en kısa tanımı ile bir web sitesi oluşturma aracıdır diyebiliriz. WordPress ile bir haber sitesinden müzik sitesine, film sitesinden e-ticaret sitesine kadar birçok alanda web site oluşturulabilmektedir. WordPress sayesinde kendi fotoğraflarınızı sergileyeceğiniz bir web sitesi oluşturabileceğiniz gibi kurumsal bir kimliğe sahip bütük bir firmanın web sitesini de oluşturabilirsiniz. Kısacası aklınıza gelebilecek her alanda sıradışı bir web site sahibi olmanız WordPress ile mümkündür. WordPress dünyada içerik yönetim siteleri arasında yaklaşık %60’lık bir paya sahip olarak en çok kullanılan paltform olarak seçilmiştir. Bu sistemin web site sahipleri açısından çok bÜyük avantajları bulunmaktadır. Dinamik ve kullanımı kolay olması nedeni ile içerik yönetim sistemleri arasında geniş bir pazara sahip olmakla birlikte birçok tema ve eklentiyi de içerisinde bulundurmaktadır. Birçok yazılım firması WordPress sistemi için özel tema ve eklentiler geliştirmeye hala devam etmektedir.

     Tema ve eklenti seçimlerinde web sitenizin özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Seçmiş olduğunuz temanın güncellenme sıklığı önemlidir. Asıl önemli olan nokta ise satış sonrasında sağladığı destektir. Bazen çok popüler olan temalar tercih edilse bile satış sonrası destek için geri dönüşler çok uzun zaman alabiliyor. Fakat popülerliği az olan temalar da bazen büyük avantajlar sağlayabiliyor. Bu nedenle tema sahibi yazılımcıların ne kadar hevesli oldukları ve yardım noktasında ne kadar ilgilendikleri önemlidir.

  Google ve diğer arama motorları web sitelerini sıralamak için belirli kriterler kullanmaktadırlar. Ancak bu sıralama sistemi her geçen gün değişen taleplere göre şekillenmektedir. Bu nedenle SEO çalışmaları şirketler tarafından oldukça önemlidir. WordPress sistemi web site oluştururken SEO’ya önem vermekte ve içerisinde birçok SEO eklentisi bulundurmaktadır. Yani WordPress sisteminin olmazsa olmaz bir parçasıdır diyebiliriz. Şirketler ürünlerini tanıtmak ve pazarlamak için de genelde internet ortamını tercih etmektedirler. WordPress sistemi ve SEO eklentileri sayesinde tüm web siteleri ürün pazarlamalarını daha rahat bir şekilde yapabilmektedir. SEO eklentileri daha önce de bahsettiğimiz gibi web sitelerini daha üst sıralara taşımaktadır. Dolayısıyla şirketler web sitelerini WordPress ve SEO eklentileri ile üst sıralara taşımakta ve ürün pazarlamalarını yaparak daha çok ürün satışı gerçekleştirmektedir. İnternet kullanıcılarının dikkatini genellikle üst sıralarda yer alan web siteleri çekmektedir. Bu yüzden yazıda bahsetmiş olduğumuz ögeler ve özellikler bir şirketin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir.

1 yorum
 1. Muhammed Ünlü diyor

  Yazı güncellenmiştir, wordpress temaları ve wordpress seo ayarları en ince detayıyla wordpressci.com’da

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.