İçeriğe geç →

WordPress SEO Rehberi

WordPress’in SEO alt yapısının güçlü olması bizi kesinlikle aldatmamalı. Site sahibinin gerekli adımları atmaması, bir takım unsurları yerine getirmemesi SEO rekabetinden uzaklaşmasıyla sonuçlanabilir.

WordPress dünyasında başarılı bir seo işlemi gerçekleştirebilmek için bir takım kriterleri minimum düzeyde yerine getirmek gerekiyor. Biz de bu yazımızda WordPress SEO rehberi hazırlayarak bir wordpress site kurmak isteyen kişiye yapması gereken temel işlemleri anlattık.

Hosting Seçimi

SEO’nun olmazsa olmaz kurallarından bir tanesi de hızdır. Özellikle Google arama motoru hızlı siteleri üst sıralarda göstermekten mutluluk duyar. Sitenizin yüklü olacağı hosting servisinin hız bakımından iyi olması oldukça önemli bir özelliktir. Bilginiz ve imkanınız varsa VPS çözümlerine yönelmeniz oldukça doğru olacaktır. Shared Hosting dediğimiz yapılar genel olarak hazırlanmış hosting çözümleri olduğundan içerisinde pek çok şey yüklü gelmekte ve diğer sitelerle aynı donanım yapısını kullanmaktadır. Bu yüzden VPS olabildiğince hızlı olacaktır.

Hosting seçiminde bir diğer kritik unsur da Server lokasyonudur. Türkiye’deki ziyaretçilere yönelik bir siteniz varsa konumu Türkiye olan bir hosting sitesine yönlenmeniz doğru olur. En kötü bize yakın olan Avrupa ülkelerine yönlenmeniz mantıklı olacaktır. Tutup da Sanfransisco’da bulunan bir hosting şirketi ile çalışmak sizi yavaşlatacak ve SEO rekabetinde geriye düşürecektir.

Permalink (Kalıcı Link) Yapısı

WordPress’in kalıcı link yapısı bize büyük bir esneklik sağlamaktadır. Arama motorları sitemizi indexlerken link yapımızı dikkate alır. Bu yüzden bu seçimi dikkatli yapmalısınız. Ben şahsen “https://siteadi.com/Yazi-Basligi” formatini kullanmaktayım. Bu link yapısı hem kullanıcılar için hem de arama motorları için kolaylık sağlamaktadır.
Ancak unutmayın ki bu yukarıdaki formatı kullanırsanız yazı başlıklarını çok uzun tutmamalı, yazı başlığını anlaşılır bir halde tutmalısınız. Aksi taktirde uzun linkler oluşacak bu da Google ve benzeri arama motorlarının hoşuna gitmeyecektir.

Güvenilir Site – Sitenizi HTTPS Yapın

İnternet üzerindeki güvenlik artık her şeyden önemli. Arama motorları güvenilir sitelere öncelik tanıyorlar. İnternet dünyasında güvenlik için pek çok unsur olsa da öncelikli kriterlerden birisi sitenizin https olması. Sitenizi https yapmak için ssl sertifikası almanız gerekiyor. Bu işlemi Let’s Encrypt gibi ücretsiz çözümlerle de gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemde kullanıcıların veri güvenliği büyük ölçüde sağlanacağından siteniz tarayıcılarda “güvenli site” olarak görünecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra arama motorlarının sıralamalarında gözle görülür iyileşmelere şahit olacaksınız.

Site Haritası Oluşturun

Google botları sizin sitenizi normalde indexler, ancak Google’a bir site haritası gönderirseniz bu indexleme işlemi çok daha hızlı ve düzenli bir şekilde gerçekleşecektir. Bu işi nasıl yapacağım diye düşünüyorsanız WordPress kullanıyor olduğunuzu hatırlatırız. Bir tane xml eklentisi yükleyin. Ve bu işin otomatik olarak halledildiğin göreceksiniz. Daha sonra Google Web Master tools üzerinden site haritanızı eklemek yeterli olacaktır. Böylelikle siteniz daha düzenli olarak indexlenecek, arama motorları sitenizi güncellediğiniz zaman hızlı bir şekilde içeriklerinizi arama motorunda göstermeye başlayacaktır.

Nofollow Link Yapısını Kullanın

Normalde Google botları sitenizde bir link bulduğu zaman o linki takip ederek sizin neden bahsettiğinizi anlamaya çalışır. Ancak siteniz link itibarsız bir sitenin linki ise sizin içeriğiniz arama motorlarında geriye düşecektir. Nofollow link ise “linkimi takip etme boşver” demektir. Böylelikle ne olduğu belirsiz sitelere link vermeniz gerektiğinde rahatlıkla link verebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için link yapınıza rel=”nofollow” niteliğini eklemeniz yeterli olacaktır.

Spam Yorumlara Asla İzin Vermeyin

WordPress içeriklerine yapılan yorumlar arama motorlarının dikkate aldığı unsurlardan bir tanesidir. Gerçek kullanıcı yorumları çok ama çok değerlidir. Sitenizin itibarını artırır. Ancak sahte yorumlar, daha doğru bir ifade ile spam yorum olarak tabir edilen ve genellikle botlar tarafından atılan yorumlar tam bir baş belasıdır. Özellikle wordpress siteleri mahveden bir durumdur. Neyse ki wordpress içerisinde bu durumu önleyen eklentiler mevcuttur. Özellikle WordPress’in kendi eklentisi olan Akismet eklentisi bu işi başarı ile yerine getirmektedir. Bu eklentiyi kurmayı ihmal etmeyin, sitenizi arama motorlarının gözünde itibarsızlaştırmayın.

Kategori: SEO

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir