İçeriğe geç →

WordPress Şifre Değiştirme

Bazı zamanlarda wordpress sitemizde şifre değiştirmek mecburiyetinde kalabiliriz. Kimi zaman admin şifremizi unuturuz kimi zamanda admin hesabımızı siber korsanlar tarafından ele geçirilebilir. Bu gibi durumlarda wordpress şifre değiştirme işlemlerini uygulayarak hızlı bir şekilde şifremizi değiştirebiliriz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki wordpress şifre değiştirme işlemi Mysql üzerinden gerçekleşiyor. Aşağıda göstereceğimiz gibi adım adım her şeyi uyguladığınız takdirde başarılı bir şekilde şifrenizi değiştirmiş olacaksınız.

Son zamanlarda yaşanan korsan saldırılar sonucu pek çok insan admin şifresini değiştirmenin yollarını arıyor. İlk etapta kolay gibi görünen şifre değiştirme işlemi, daha sonra değiştirilemediği takdirde can sıkıcı bir hal alıyor.

Admin Şifresi Değiştirme Yöntemi

Admin şifrenizi değiştirmek istiyorsanız ilk olarak veritabanı isminizi öğrenmelisiniz. Eğer tek domaine izin veren host kullanıyorsanız öğrenmenize gerek yok. Ancak reseller ya da birden fazla domain eklemenize izin veren host paketlerinde mutlaka admin şifresini değiştireceğiniz sitenin veritabanı ismini öğrenin. Veritabanı ismini öğrenmek için wp-config dosyasını açın ve “DB_NAME” yazan yerdeki ismi bulun.

Veritabanı ismini öğrendikten sonra Cpanel’e girin ve oradan da phpmyadmin butonuna tıklayın. Açılan ekranda sol tarafta bulunan veritabanı ismine bir kere tıklıyoruz. Veritabanına tıkladıktan sonra karşımıza tablolar gelecek. Bu tablolar içerisinden wp_users yazan tabloyu bulun ve tıklayın.

Wp_users tablosunu açtıktan sonra yukarıda bulunan ‘Gözat’ butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda admin kullanıcınızı bulun ve ‘Düzenle’ sekmesine tıklayın.

Düzenle butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada ‘user_pass’ bölümünü bulun. İşlev kısmında MD5 yazar. Hemen yanında ‘Değer’ kısmına ise yeni şifrenizi yazabilirsiniz. Yeni şifrenizi belirledikten sonra aşağıda yer alan ‘Git’ butonuna tıklayın ve şifrenizi değiştirin.

Eğer ‘İşlev’ kısmında MD5 seçili değilse, oradaki değeri MD5 olarak seçin. Daha sonra yanındaki ‘Değer’ kısmında mevcut şifrenizin kriptolanmış hali yer alır. Komple orayı silip yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

WordPress şifre değiştirme işlemi bu kadar. Yalnızca phpmyadmin ile iki dakikada şifrenizi hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Güvenliğiniz için şifrenizi kolay tahmin edilebilir ve sıralı sayılardan oluşan rakamlardan oluşturmamanızı öneririz.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir