İçeriğe geç →

SEO ve WordPress Site Hızlandırma (Şimşek Kadar:)

Web sitesi hızını arttırmak, trafiği ve geliri artırmada hayati bir rol oynar. Web’de, bir saniyenin sadece kesirleri kadar sürelerde kaybınız çok büyük olabilir!

Site hızının ne kadar önemli olduğunu yukarıdaki grafikten de anlayacağımız üzere 2 sn’den yavaş bir WordPress sitesi ziyaretçileri rahatsız etmekten daha fazlasını yapar; gelire zarar verebilir ve marka itibarına zarar verebilir.

Burada WordPressci’de, verimli ve hızlı web sitesi hızıyla tamamen ilgiliyiz ve bu nedenle WordPress’i şimşek hızını arttırmanıza yardımcı olacak en önemli iç hız tetikleyicilerinin bir listesini oluşturduk.

WordPress Site Hızlandırma Adına 15+ İpucu

Görsellerinizi Optimize Edin

Çarpıcı web görüntüleri bir zorunluluk olsa da, genellikle yavaş bir sitenin suçlusu. Aslında, görüntüler bir sayfanın boyutunun yarısından fazlasını oluşturur. Daha büyük bir sayfa boyutu yüklemek için daha fazla bant genişliği gerektirir ve ciddi performans düşüşlerine neden olabilir.

WordPress’in daha hızlı yüklenmesini sağlamak için daima resimlerinizi sıkıştırmalısınız.

Görsel Sıkıştırma

Resimlerin sitenizi düşürmemesini sağlamak için, resimleri kayıpsız bir şekilde sıkıştırdığınızdan emin olun. Bu, dosya boyutunun (ve bunun sonucunda yükleme süresinin) daha küçük olacağı, ancak görüntünün kalitesinin zarar görmeyeceği anlamına gelir.

Resimlerinizin dosya boyutunu küçültmek için WP Smush gibi bir eklenti yükleyebilir ve gereksiz yere yer açabilecek gizli meta verileri kaldırabilirsiniz.

Görüntülerinizi Photoshop veya Lightroom gibi bir düzenleyiciden dışa aktarmayı seçerseniz, web yüklemesi için bir kural olarak, bir görüntünün çözünürlüğü 72 dpi olarak ayarlanmalı ve JPEG biçiminde (veya logolar gibi net grafikler için PNG) kaydedilmelidir.

WordPress sitenizin Hızını Test Etmeyi Unutmayın!

CDN (İçerik Dağıtım Ağı) Turbo Hızlar Elde Edin

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), dünya genelindeki kullanıcıların coğrafi olarak daha yakın olan bir sunucudan görüntüler, JavaScript, stil sayfaları ve daha fazlası gibi statik varlıklara erişmelerini sağlayan küresel bir sunucu ağıdır. Bu, hızlı içerik sunumu ve sayfa yükleme süresi ile sonuçlanır, ayrıca tarayıcı ve sunucu arasındaki gecikme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

https://tools.pingdom.com/

https://gtmetrix.com/

WordPressci: En iyi hız testi hizmetleri

WordPress Sitenizi PHP 7 Server’da Çalıştırın

PHP 7 inanılmaz derecede hızlı ve kod yürütmek için çok az kaynak gerektiriyor. Hatta bazı sonuçlar PHP 7 ile çalışan WordPress sitelerinin iki kat daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Kodunuzu Basitleştirin

Temiz ve Sadelik sanalın en başından beri değerini korumaya devam ediyor, en basit dille ziyaretçilerinizin genişbant internet bağlantısı, bilgisayar donanımları ve tarayıcı seçimlerini göz önünde bulundurduğunuzda yapmanız gereken en basit cihaz ve yazılımlar için dahi temiz ve hızlı bir kod yapısı oluşturmak olacaktır.

Hızlı Temaları Tercih Edin

Tüm WordPress Temaları aynı yapılmıyor kimileri muhteşem değerlerde özellikler sunar iken kimileri 10 saniyede açılabiliyor dolayısı ile evrenin en güzel tasarımınıda sunmak isteseniz yavaş açıldıktan sonra sadece kendinize sunarsınız…

Gzip Sıkıştırma Etkisi

Gzip Sıkıştırma işlemini sağlamak maksadı ile yayınlanmış sayısız eklenti ve .htacces tabanlı yardımcı yayınlar olsa da en sağlıklı yol sunucu sağlayıcınız ile görüşüp sunucu tabanlı bu hizmeti elde etmeniz olacaktır.

Veritabanı Temizliği ve Bakımı

Kurup kaldırılan eklentiler dosyaları silinse de veritabanın da ciddi yer kaplayan çöp veriler bırakabilir phpmyadmin yardımı ile yedeğinizi aldıktan sonra gereksiz gördüğünüz tablo ve içerikleri silin. Özellikle options tablosu tüm WordPress veritabanının yarısı kadar veri barındabilir temizlik işlemine başlangıç için harika bir seçim olacaktır.

Veritabanı işlemleri tecrübe ve bilgi gerektirebilir, verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız basit bir kurulum yapıp deneme antrenmanları yapabilir yada bilgili dostlarınızdan destek alabilirsiniz. O dostların en başında olmaktan gurur duyarız. destek@wordpressci.com

WordPressci

Kullanılmayan Tema ve Eklentileri Silin

Kullanmadığınız dan ve kullanmayacağınız dan emin olduğunuz her şeyi silin. Sunucu kaynaklarınızı rahatlatın ve kullanacağınız içeriklere yer açın.

Medya Kütüphanesi Temizliği

Burada kilit nokta bazı temalar bir görselin onlarca boyut ve çeşitini sizlere sormadan oluşturabiliyor. Kullanılmayan tüm görsellerden kurtulun.

Yorum Optimizasyonu

Sayfa başına gösterilen yorumları ayarlardan düzenleyebileceğiniz gibi özelliği kapatadabilirsiniz.

Yazı Sürümleri

Çoğunlukla işe yaramazlar ve gereksiz yer kaplarlar WP-Optimize eklentisi sizlere optimum sonuçlar sunacaktır.

Geri İzlemeleri Kapatın

Pek bilinmeyip eski bir özellik olarak kalmış olsada kimileri hızlı index almak adına SEO adına ping yöntemlerine sıkça başvurmaktadır. Bizim SEO anlayışımızda böyle şeylere yer yok kapatın hızı sağlayın geri dönüşleri takip etmeye ihtiyaç yok geri dönüşleri arttırmaya ihtiyaç var!

Dedicated Server ile Tanışın

Dedicated Server, tek bir kullanıcı ya da bir şirket için özel olarak ayrılan, paylaşımsız internet sunucusudur. Dedicated Server’ın kullanım hakları tek bir kişide ya da bir şirkette bulunmaktadır. Paylaşımlı sunuculardan en büyük farkı da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Tam bir Türkçe karşılığı olmasa da Dedicated Server dilimizde “Paylaşımsız/Fiziksel Sunucu” olarak da geçmektedir.

WordPressci’ ile Tanışın

Henüz paralı hizmet gibi bir idealimiz yada hedef planlamamız yok destek@wordpressci.com irtibat yolu ve bilgisi ile beraber gerisini bize bırakın…

Kategori: SEO

2 Yorum

  1. Sitedeki tasarım çok şık eren hocam, site hızlandırma için yardımcı olabilir misiniz ücreti mukabilinde?

    • Eren Türkoğlu Eren Türkoğlu

      Teşekkür ederiz, ücretsiz de destek olabiliriz fakat bu aralar bir yoğunluk var telefon numaranızı bırakın yayınlamayız whatsappdan iletişime geçeriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir