İçeriğe geç →

WordPress Site Kurma

WordPress site kurma işlemi sanılanın aksine günümüz teknolojisi sayesinde çok daha kolay bir hal almıştır. Site kurma adımlarını ikiye ayırabiliriz. Bunlardan ilki manuel bir şekilde web sitenin kurulması adımıdır. Bu yöntem ile site dosyalarını ftp dizininize atarsınız ve veritabanı oluşturup gerekli ayrıcalıkları tanıdıktan sonra siteniz erişime açılır. WordPress site oluşturma adımlarından bir diğeri ise tek tıkla kurulum yöntemidir. Cpanel’iniz üzerinden uygulamalar bölümüne girip wordpress uygulamasını seçtikten sonra siteniz kurulmaya başlanır. Bu sayede ne veritabanı oluşturma ve bağlama işleriyle uğraşırsınız ne de dosyaların yüklenmesini beklersiniz. Oldukça pratik olan bu yöntem ile saniyeler içerisinde sitenizi kurabilirsiniz. Şimdi bu iki yöntemi detaylıca inceleyelim.

Manuel Kurulum

WordPress kurulumunu gerçekleştirmek için tercih edilen yöntemlerden biri de budur. Günümüzde pek fazla tercih edilmese de herkesin bilmesinde fayda var. İlk olarak wordpress dosyalarını bu bağlantıdan indirin.

Gerekli dosyaları indirdikten sonra ftp sununuza bağlanın ve ilgili dosyaları public_html içerisine yükleyin.

Dosyaları public_html klasörü içine attıktan sonra veritabanı ekleyerek kurulum aşamasını sonlandırabilirsiniz. Cpanel üzerinden Mysql Veritabanları sekmesine girin.

Burada ilk olarak veritabanı ismini oluşturacaksınız. Daha sonra aşağıya inip kullanıcı da oluşturmanız gerekecek. Son olarak veritabanı ile kullanıcıyı birbirine ekledikten sonra işlem tamamlanacak.

NOT: Veritabanı ve kullanıcıyı oluşturduktan sonra bu ikisini birbirine klemeyi unutmayın. Aksi halde web siteniz veritabanına ulaşılamadı hatası verir.

Cpanel İle WordPress Kurulumu

WordPress siteye sahip olmak için bir diğer yöntemde Cpanel kurulumudur. Bu yöntem, diğer yönteme kıyasla çok daha fazla tercih ediliyor. Çünkü Cpanel ile kurulum yöntemi çok daha hızlı ve pratiktir. Bu yüzden webmasterlar daha çok bu yöntemi kullanarak web sitelerini oluştururlar.

Cpanel ile wordpress kurulumu yapmak için ilk olarak Cpanel’inize giriş yapmalısınız. Daha sonra aşağıya inerek wordpress uygulamasını bulup, tıklayın.

WordPress uygulamasına girdikten sonra hangi domaine kurmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Daha sonra admin bilgilerini vs oluşturup en aşağıda yer alan “Kur” butonuna tıkladıktan birkaç saniye sonra wordpress siteniz kurulmuş bir şekilde size teslim ediliyor.

Görüldüğü gibi en hızlı site kurulumu bu şekilde yapılıyor. Sizde zamandan kazanmak ve fazla uğraşmadan wordpress sitesine sahip olmak için Cpanel ile wordpress kurulumunu gerçekleştirebilirisiniz.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir